Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հանդեպ իրականացրած հանցավոր գործողությունների վերաբերյալ
2021 թվականի ապրիլի 9-ին, տեղեկատվություն տարածվեց «Ֆորմուլա» հեռուստաընկերության աշխատակիցների նկատմամբ կատարված հանցավոր գործողությունների մասին: Հեռարձակողի հաղորդմամբ, աշխատակիցներից մեկի նկատմամբ իրականացվել է ֆիզիկական բռնություն, իսկ երկրորդին վնասել են ավտոմեքենան: Տուժողները հարձակումները կապում են քննադատիչ լրատվամիջոցում գործունեություն ծավալելու հետ:
Հատկանշական է, որ ընթացիկ տարվա ընթացքում սա «Ֆորմուլա» հեռուստաընկերության աշխատակիցների վրա ֆիզիկական հարձակման առաջին դեպքը չէ: Փետրվարի 25-ին լրագրողական գործունեության պատճառով, հարձակման ենթարկվեց «Ֆորմուլա» հեռուստաընկերության գլխավոր լրատվական թողարկման հաղորդավար Վախո Սանաիան: Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և դրանց հետ կապված անձանց նկատմամբ վերջին ժամանակաշրջանում հաճախակի դարձած ֆիզիկական հաշվեհարդարի, սպառնալիքի և հանցանքի նշաններ պարունակող փաստերի մասին, բավականին ընդհարձակ խոսվում է ժողովրդական պաշտպանի 2020 թվականի մարդու իրավունքների մասին զեկույցում:
Ժողովրդական պաշտպանը դատապարտում է լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ բռնության բոլոր ձևերը և կարևորում է ազատ և քննադատական ​​լրատվամիջոցների կենսական դերը, ժողովրդավարական հասարակության համար, ինչպես նաև նրա հատուկ դերը երկրում օրենքի գերակայության պահպանման և մարդու իրավունքների հարգանքի ուղղությամբ:
Ժողովրդական պաշտպանը քննչական մարմիններին կոչ է անում ժամանակին և արդյունավետ հետաքննել «Ֆորմուլա» հեռուստաընկերության աշխատակիցների վրա կատարված հարձակումները: Միևնույն ժամանակ, անպատժելիության միջավայր ստեղծելու և խրախուսանքներից խուսափելու նպատակով, առանձնացնեն և բարձրացնեն, լրագրողների և հեռուստաընկերությունների ներկայացուցիչների դեմ անցյալում կատարված հանցավոր միջադեպերի հետ կավպած անձանց պատասխանատվության հարցը:
Բացի այդ, ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում համապատասխան գերատեսչություններին և պաշտոնատար անձանց, ապահովել լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների կողմից գործունեության անխափան իրականացման համար, անվտանգ և օժանդակ միջավայր:

Public Defender’s Statement on Offences Committed against Representatives of Media
On April 9, 2021, information was spread about an assault on employees of Formula TV. In particular, according to the broadcaster, assaulters physically abused one of the employees of the TV channel and damaged another employee’s car. The victims link the attack to their activities in a critical media channel.
It should be noted that the above has not been the first case of physical assault on Formula TV employees this year. On February 25, Vakho Sanaia, the presenter of the main news programme of Formula TV, was attacked for his journalistic activities. The Public Defender speaks in detail about the recent assaults, threats and signs of crimes committed against representatives of the media or persons related to them in her 2020 Human Rights Report.
The Public Defender condemns all forms of violence against representatives of the media and emphasizes the vital role of free and critical media environment in a democratic society, as well as its special role in protecting the rule of law and human rights in the country.
The Public Defender calls on the investigative bodies to timely and effectively investigate the attacks on the employees of the Formula TV, as well as to identify the relevant persons who have committed offences against journalists or other representatives of TV companies in the past and to hold them responsible, in order to prevent the creation of an environment of impunity.
In addition, the Public Defender calls on all relevant agencies and officials to ensure a safe and supportive environment for media representatives in order to enable them to smoothly carry out their activities.