Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը Շրջակա միջավայրի պահպանության և գյուղատնտեսության նախարարության մոտ ընթացիկ ակցիայի մասնակիցների ձերբակալության փաստի վերաբերյալ
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է երեկ՝ նոյեմբերի 18-ին, Շրջակա միջավայրի պահպանության և գյուղատնտեսության նախարարության մոտ տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ ցույցի մասնակիցների ձերբակալության փաստին։ Ապարատն արդեն սկսել է ուսումնասիրել կալանավորման օրինականության հարցը։
Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչը երեկ այցելել է Թբիլիսիի և Ռուսթավիի ժամանակավոր մեկուսարաններում գտնվող 7 կալանավորների, այդ թվում՝ Վարլամ Գոլեթիանիին։
Մտահոգիչ է, որ ձերբակալվածների թվում է նաեւ լրագրող Ռատի Ռատիանին, ով, ըստ տեղեկությունների, զբաղվել է մասնագիտական գործունեությամբ իր ձերբակալության պահին։ Ժողովրդական պաշտպանը ընդգծված նշում է, որ չի կարելի միջամտել լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը: Լրատվամիջոցների ներկայացուցչին իր աշխատանքի ընթացքում ձերբակալելը, բացի լրագրողական գործունեությանը խոչընդոտելուց, կարող է թուլացնող ազդեցություն ունենալ հավաքների ժամանակ համապատասխան տեղեկատվության լուսաբանման վրա: Ուստի կարևոր է այս փաստին ժամանակին արձագանքել հատուկ քննչական մարմնի շրջանակներում։
Հատկանշական է, որ ակցիայի մասնակիցների բողոքի առարկան Ռաճա-Լեչխումիի և Քվեմո Սվանեթիի 104712 հա անտառի 49 տարվա լիցենզիան է, որը տրվել է 2022 թվականի մարտին։ Շրջակա միջավայրի պահպանության իրավունքի նկատմամբ վերահսկողությունը Ժողովրդական պաշտպանի գործունեության առաջնահերթ ուղղություններից է։ Նշենք, որ ապարատը վերահսկում է նշված լիցենզիայի հետ կապված ընթացող իրավական գործընթացները և հարցի ուսումնասիրության արդյունքների մասին հանրությանը կտեղեկացնի ավելի ուշ։
Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարությանը անհապաղ ազատ արձակել Ռատի Ռատիանիին, իսկ Հատուկ քննչական ծառայությանը՝ պատշաճ արձագանքել լրագրողական գործունեությանը միջամտելու փաստին։

Public Defender’s Statement on Detention of Protesters in Front of Ministry of Environmental Protection and Agriculture
The Public Defender of Georgia echoes the detention of the participants in a rally held in front of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture yesterday, November 18. The Public Defender’s Office has already started to study the legality of the detention.
Yesterday, Public Defender's representative visited 7 detainees, placed in temporary detention centers of Tbilisi and Rustavi, including Varlam Goletiani.
It is worrisome that journalist Rati Ratiani is among the detainees, who was reportedly performing professional duties during the detention. The Public Defender emphatically notes that it is not allowed to interfere with the journalist's professional activities. Arresting a media representative in the course of his/her work, in addition to being a hindrance to journalistic activity, may have a chilling effect on the coverage of developments during assemblies. Therefore, it is important to respond to this fact within the framework of the special investigative body in a timely manner.
It is significant that the reason for the protest expressed by the participants in the assembly was the 49-year license issued in March 2022 for 104,712 ha of forest in Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti. Supervision of the right to environmental protection is one of the priority directions of the Public Defender. It should be noted that the Office is monitoring the ongoing legal processes related to the mentioned license and will inform the public about the results of the study of the issue later.
The Public Defender urges the Ministry of Internal Affairs of Georgia to immediately release Rati Ratiani and calls on the Special Investigation Service to respond appropriately to the interference in journalistic activity.