Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը ընտրություններին մասնակցելու իրավունքի վերաբերյալ
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է մամուլում տարածված տեղեկատվությանը, ըստ որի՝ որոշ դեպքերում արտերկրում բնակվող Վրաստանի քաղաքացիները, ովքեր ընտրելու իրավունք ունեն, չեն կարողացել ընդգրկվել 2024 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ընտրողների ցուցակում։
Ժողովրդական պաշտպանը պարզաբանում է, որ ընտրություններին մասնակցելու իրավունքը արտերկրում ընտրելու իրավունքով բնակվող քաղաքացիների հիմնարար իրավունքն է, ուստի անհրաժեշտ է, որ պետությունը արդյունավետ քայլեր ձեռնարկի այն ապահովելու համար։
Ժողովրդական պաշտպանը ևս մեկ անգամ կոչ է անում ընտրողներին ժամանակին ստուգել ընտրողների միասնական ցուցակի տվյալները, որպեսզի ընտրության օրը օգտվեն ընտրական իրավունքից։
Նշենք, որ ընտրողների ցուցակում փոփոխությունների խնդրանքը հնարավոր է մինչեւ հոկտեմբերի 8-ը։
Չնայած սահմանված ընթացակարգերին անցնելուն, եթե ձեր տվյալները չեն գտնվել ընտրացուցակում, կամ կարծում եք, որ ձեր իրավունքները այլ կերպ են խախտվում ընտրություններին մասնակցելու հետ կապված, կարող եք ցանկացած պահի դիմել Ժողովրդական պաշտպանին։ Ապարատն ուսումնասիրելու է յուրաքանչյուր նման դեպք և կիրականացնի օրենքով սահմանված արձագանքման միջոցառումները։

Public Defender’s Statement on the Right to Vote
The Public Defender of Georgia echoes the media reports, according to which, some Georgian citizens living abroad, who have the right to vote, cannot find themselves in the list of voters for the 2024 parliamentary elections.
The Public Defender explains that the right to participate in elections is a fundamental right of citizens living abroad with the right to vote, therefore, it is necessary for the State to take effective steps to ensure the above.
The Public Defender once again calls on voters to check the unified list of voters in time so that they can enjoy the right to vote on the election day.
It should be noted that it is possible to request changes in the list of voters until October 8.
If your data cannot be found in the election list despite going through the relevant procedures, or if you believe that your rights were violated in some other way in connection with participation in elections, you can contact the Public Defender at any time. The Office will study each such case and take response measures in accordance with law.