Ժողովրդական պաշտպանը ողջունում է կենսաթոշակառուների վարկերի տոկոսադրույքի նվազեցման որոշումը
Ժողովրդական պաշտպանը ողջունում է մինչև 2023 թվականը կենսաթոշակառուների համար վերցված վարկերի[1] տոկոսների նվազեցման որոշումը, [2] որը Ժողովրդական պաշտպանը խնդրել էր Ազգային բանկ ուղարկված առաջարկով։
2024 թվականի հունվարի 8-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը դիմել է Վրաստանի Ազգային բանկին` առաջարկելով մշակել որոշում/հանձնարարական, որով «Լիբերթի Բանկ» ԲԲԸ-ն կվերաֆինանսավորի/վերակազմավորի նպաստառու կենսաթոշակառուների դրամական պարտավորությունը, և հնարավոր կլինի վերադառնալ պայմաններին և վճարումների հին ժամանակացույցին մինչև վարկի հետաձգումը կորոնավիրուսի տարածման պատճառով։
Ժողովրդական պաշտպանը նաև պահանջել է ձեռնարկել բոլոր միջոցները, որպեսզի կենսաթոշակառուների օվերդրաֆտի պայմանագրերը ավտոմատ կերպով վերահաշվարկվեն և հարմարեցվեն 2023 թվականից գործող նոր՝ ցածր տոկոսադրույքով պայմաններին։
Ազգային բանկի տեղեկացմամբ[3]՝ ֆինանսական կազմակերպություններին տրվել է գրավոր հանձնարարական՝ վճարումների հին ժամանակացույցին վերադառնալու հնարավորության և վարկի շահառուներին վճարումների ժամանակացույցի մասին տեղեկացնելու հնարավորության վերաբերյալ։ Ինչ վերաբերում է տոկոսների վերահաշվարկին, ապա, ըստ կառավարության կայքի տեղեկատվության, մինչև 2023 թվականը վարկ վերցրած ավելի քան 150 000 կենսաթոշակառուների վարկի տոկոսները կկրճատվեն և կհավասարվեն 2023 թվականին սահմանված տոկոսադրույքին։
Ժողովրդական պաշտպանը հետևելու է նշված գործընթացին և հույս ունի, որ բոլոր կենսաթոշակառուների վարկի տոկոսները կհամապատասխանեն 2023 թվականից սահմանված տոկոսներին։

Public Defender Welcomes Decision to Reduce Interest Rate on Loans for Pensioners
The Public Defender welcomes the decision[1] to reduce the interest rate on loans taken by pensioners before 2023,[2] which the Public Defender had requested in the proposal sent to the National Bank.
On January 8, 2024, the Public Defender of Georgia addressed the National Bank of Georgia with a proposal to develop a resolution/instruction by which JSC Liberty Bank would refinance/restructure the monetary liability of the beneficiary pensioners and make it possible to return to the conditions existing before the postponement of loans due to the spread of coronavirus and the old payment schedule.
In addition, the Public Defender demanded that all measures be taken to automatically recalculate pensioners' overdraft agreements and adapt them to the new, low-interest conditions effective from 2023.
According to the National Bank,[3] financial organizations were given a written instruction on the possibility of returning to the old payment schedule and on the provision of information to the loan beneficiaries in writing about the payment schedule. As for the interest recalculation, according to information posted on the website of the Administration of the Government, more than 150,000 pensioners who took a loan before 2023 will have their loan interest rate reduced and it will equal the interest rate established in 2023.
The Public Defender follows the mentioned process and hopes that in the shortest possible time the interest rates will be brought in line with the interest rate established from 2023 for all pensioners.