Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն արձագանքում է «Տուն դեպի Եվրոպա» շարժման կողմից իրականացվող արշավի մասնակիցների դեմ ուղղված հարձակումներին
2022 թվականի հունիսի 29-ին և 30-ին ակտիվորեն տարածվում են տեղեկություններ «Դեպի Եվրոպա» շարժման կողմից ձեռնարկված տեղեկատվական արշավը խափանելու փորձերի և տարբեր վայրերում մասնակիցների դեմ ֆիզիկական ու բանավոր հարձակումների մասին։ Մասնավորապես, ըստ մամուլի հրապարակումների, տեղում մոբիլիզացված ագրեսիվ խմբերը խոչընդոտում են իրավապաշտպաններին, ուսանողներին և քաղաքական գործիչներին, ովքեր հանդիպում են բնակչության հետ՝ տեղեկատվություն տարածելու եվրաինտեգրման և հուլիսի 3-ին նախատեսվող խաղաղ հավաքի մասին։ Նման դաժան միջադեպ է տեղի ունեցել պետական համալսարանի Մաղլիվի շենքում։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանն ընդգծում է, որ նախապես հայտարարված խաղաղ հանրահավաքի կազմակերպումը և այդ նպատակով տեղեկատվական քարտերի բաժանումը լիովին պաշտպանված է հավաքների և արտահայտվելու ազատությամբ, դրա լիարժեք իրականացումն ապահովելու կառավարության պարտավորությամբ։ Պետք է հաշվի առնել, որ արշավին մասնակցող անձանց վրա հարձակումները և նրանց գործունեությանը միջամտելու այլ փաստերը ստեղծում են վախեցնող միջավայր և պարունակում են հանցավորության նշաններ, իսկ վերը նշվածը կարող է թուլացնող ազդեցություն ունենալ հավաքների և արտահայտման ազատությունից օգտվելու վրա և ծառայել ագրեսիա և բռնություն հրահրելուն։
Այսպիսով, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը կոչ է անում իրավապահ մարմիններին, մոբիլիզացնելով համապատասխան ռեսուրսները, նպաստել «Տուն դեպի Եվրոպա» շարժման կողմից իրականացվող տեղեկատվական արշավների խաղաղ և անվտանգ անցկացմանը և ժամանակին կանխել օրենքի խախտումները, հանցավոր գործողությունները և դրա դեմ նրանց փորձերը։ Իսկ հանցագործությունը պարունակող փաստերով հետաքննություն սկսել։ Միևնույն ժամանակ, Թբիլիսիի պետական համալսարանի ղեկավարության համար կարևոր է արդյունավետորեն ապահովել ուսանողների անվտանգությունը՝ վերահսկելով երրորդ անձանց մուտքը հաստատության տարածք և անմիջապես արձագանքելով միջադեպերին:

Public Defender Responds to Attacks on Participants in Campaign “Going Home to Europe”
On June 29 and 30, 2022, reports have been actively spread on the attempts to disrupt the information campaign of the Going Home to Europe movement at various locations and physical and verbal attacks on its participants. In particular, according to the media, human rights activists, students and politicians, who meet with population to spread information about European integration and the peaceful gathering scheduled for July 3, are hindered by aggressive groups mobilized on the ground.[1] One such violent incident took place in one of the buildings of Tbilisi State University.
The Public Defender of Georgia emphasizes that the organization of a pre-announced peaceful rally and distribution of information cards for this purpose are fully protected by the freedom of assembly and expression, and it is the responsibility of the Government to ensure the realization of the above. It should be noted that attacks on campaign participants and obstruction of their activities create a frightening environment and contain elements of crime, which may have a detrimental effect on the freedom of assembly and expression and serve to incite aggression and violence in the country.
Thus, the Public Defender of Georgia calls on the law enforcement agencies, by mobilizing appropriate resources, to facilitate the conduct of information campaigns by the "Going Home to Europe" movement in a calm and safe environment and to timely prevent violations, criminal acts and attempts, as well as to launch investigations into offences. At the same time, it is important for the administration of Tbilisi State University to effectively ensure the safety of students by controlling the entry of third parties into the area of the institution and immediately responding to incidents.