Առաջին հակա-SLAPP համաժողովը Վրաստանում
2023 թվականի հունիսի 29-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալ Թամար Գվարամաձեն մասնակցել է քաղաքացիական ներգրավվածության դեմ ռազմավարական դատավարությանը նվիրված համաժողովին։
SLAPP-ը խոսքի ազատության և հանրային մասնակցության սահմանափակման մեխանիզմներից մեկն է: SLAPP-ի նպատակը ոչ թե արդարություն փնտրելն է դրա նախաձեռնողների կողմից, այլ ռազմավարականորեն վախեցնելը և, ի վերջո, լռեցնել հասարակության ակտիվ անդամներին: SLAPP-ը հաճախ ներառում է քաղաքացիական դատավարություն, սակայն այն կարող է լսվել նաև վարչական կամ քրեական համատեքստում:
«Լրատվամիջոցների ազատ և առողջ միջավայրը կենսական նշանակություն ունի ժողովրդավարական հասարակության համար: Այս միջավայրի համար սպառնալիքները ստեղծվում են տարբեր ձևերով, և դրանցից մեկը հենց SLAPP-ն է: Այս երևույթի բնորոշ նշանների բացահայտումը բավականին դժվար է կոնկրետ դեպքերում և պահանջում է առանձնահատուկ զգույշ մոտեցում՝ հեղինակության պաշտպանության համար դատարան դիմելու իրավունքի արդյունավետ իրացումը չվտանգելու համար։ Ըստ այդմ, այս խնդրի շուրջ երկրում իրազեկվածության բարձրացումը հատուկ շեշտադրում ունի այնպիսի մոտեցումների ձևավորմանը նպաստելու վրա, որոնք մի կողմից կապահովեն լրագրողների պաշտպանվածությունը ավելորդ դատական հայցերից, իսկ մյուս կողմից՝ չի վնասի օրինական պահանջների բավարարման հնարավորությունը»,- իր ողջույնի խոսքում ասել է Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի առաջին տեղակալը։
Համաժողովում քննարկվել են աշխարհում և Վրաստանում քաղաքացիական ներգրավվածության դեմ ռազմավարական դատավարության միտումները, քննարկվել է քաղաքացիական հասարակության և այլ դերակատարների դերը, ինչպես նաև տեղեկատվություն է ներկայացվել Վրաստանում զրպարտության դեպքերի վերաբերյալ: Բացի այդ, քաղաքացիական հասարակության և լրատվական կազմակերպությունների ներգրավմամբ ստեղծվել է հակաSLAPP հարթակ, որը ծառայում է արագ արձագանքելու դեպքում արտահայտվելու ազատության անհիմն սահմանափակումների ռիսկի նվազեցմանը։
Համաժողովն անցկացվել է Եվրախորհրդի «Լրատվամիջոցների ազատության, ինտերնետի կառավարման և անձնական տվյալների պաշտպանության ամրապնդում Վրաստանում» ծրագրի շրջանակներում՝ Վրաստանի դեմոկրատական նախաձեռնության (GDI) հետ համագործակցությամբ։
Համաժողովի աջակիցներն են՝ Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը, Եվրոպայում ընդդեմ SLAPP կոալիցիան (CASE), Մարդու իրավունքների տուն հիմնադրամը (HRHF) և USAID-ի Օրենքի գերակայության ծրագիրը, որն իրականացվում է Արևելք-Արևմուտք կառավարման ինստիտուտի կողմից (EWMI):

First Anti-SLAPP Conference in Georgia
On June 29, 2023, First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze participated in a conference on strategic lawsuit against public participation (SLAPP).
SLAPP is one of the mechanisms for limiting freedom of expression and public participation. The purpose of SLAPPs is not to seek justice, but to strategically intimidate and ultimately silence active members of the public. SLAPP is often associated with civil litigation, however, it can be found in an administrative or criminal context as well.
"A free and healthy media environment is vital for a democratic society. Threats to this environment are created in different ways, and one of them is SLAPP. Identifying the characteristic signs of this phenomenon is quite difficult in specific cases and requires a particularly careful approach in order not to jeopardize the effective realization of the right to apply to the court for the protection of reputation. Accordingly, raising awareness of this issue in the country has a special importance for promoting the creation of the kind of approaches that, on the one hand, will ensure the protection of journalists from excessive lawsuits, and, on the other hand, will not harm the possibility of meeting legitimate demands", the First Deputy Public Defender of Georgia said in her opening remarks.
The issues discussed at the conference included the SLAPP trends in the world and in Georgia, the role of civil society and other actors. Information was presented on defamation cases of Georgia. In addition, an anti-SLAPP platform was created with the involvement of civil society and media organizations, which serves to reduce the risk of unjustified restrictions on freedom of expression in case of a quick response.
The conference was held within the framework of the Council of Europe project "Strengthening Media Freedom, Internet Governance and Personal Data Protection in Georgia", in cooperation with the Georgian Democracy Initiative (GDI).
The conference was supported by: Public Defender’s Office ofGeorgia, Coalition Against SLAPPs in Europe (CASE), Human Rights House Foundation (HRHF), and USAID's Rule of Law Program, which is being implemented by the East-West Management Institute (EWMI).