Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը պատրաստել և ներկայացնում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով և Կառավարության N368 որոշմամբ հաստատված «Հագուստի կանոն»-ի պարզեցված տարբերակը:
1.Ինչպիսի՞ դիմակ կարող եմ կրել:
Դիմակը պաշտպանում է շնչառական օրգանները կաթիլներից և մասնիկներից: Դիմակը կարող է լինել բժշկական կամ ոչ բժշկական:
Բժշկական դիմակը նախատեսված է բժշկական սպասարկող անձնակազմի համար: Այն պահպանում է կաթիլների առնվազն 95% -ը, երբ օգտագործվում է միայնակ:
Ոչ բժշկական դիմակը պատրաստված է տարբեր գործվածքներից: Այն օգտագործվում է կենցաղային պայմաններում և պաշտպանում է մեզ վարակված անձից հիվանդությունը տարածելուց: Տարբեր հյուսվածքների ոչ բժշկական դիմակների զտման արդյունավետությունը տատանվում է 0,6% -ից 70%:
2.Ինչպե՞ս պիտի կրեմ դիմակը։ Պե՞տք է ծածկել քիթը:
Դիմակը պետք է ամբողջությամբ ծածկի քիթը և բերանը՝ ամրացված լինի կզակի և քթի վրա:
3.Որտե՞ղ է անհրաժեշտ կրել դիմակը ։
• Պետական և մասնավոր հաստատությունների ընդունարաններում
• Հանդիպումների/հավաքույթների ժամանակ, երբ անհնար է պահպանել 2 մետր սոցիալական հեռավորություն
• Ընդհանուր օգտագործման վերելակներում
• Առևտրասրահների մեջ
• Հանրակրթական, մասնագիտական և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում
• Հասարակական տրանսպորտով և տաքսիով ճանապարհորդելիս
* Դիմակը կրելը պարտադիր է նաև տարբեր աշխատավայրերում՝ 2020 թվականի մայիսի 29-ի Վրաստանի օկուպացված տարածքների, առողջապահության և սոցիալական հարցերի նախարարի №01-227/ո հանձնարարականներին համապատասխան:
* * Փակ տարածքներում թույլատրվում է օգտագործել ինչպես բժշկական, այնպես էլ ոչ բժշկական դիմակներ:
4.Ո՞ւմից չի պահանջվում կրել դիմակ:
• Պաշտպանության ուժերի կազմում գտնվող անձից, քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակցից և իրավապահ ծառայողից, իր լիազորություններն իրականացնելիս, եթե հնարավոր չէ օգտագործել դիմակ և/կամ ուղղակիորեն չի շփվում կողմնակի անձի հետ
• Մասնագիտական գործունեությունը իրականացնող անձից, եթե նրա համար անհնար է դիմակ կրել (ներառյալ լոգոպեդ, ժեստերի լեզվի թարգմանիչ)
• մինչև 6 տարեկան երեխաից
• Այն անձը, ով առողջական վիճակի պատճառով (ներառյալ քրոնիկ խանգարիչ թոքային հիվանդություն, բրոնխային ասթմա, սրտանոթային հիվանդություն` շնչառական անբավարարության պատճառով, հոգեկան խանգարում, աուտիզմի սպեկտրի խանգարում և/կամ զարգացման աննորմալություն կամ արատ) ինչի մասին վկայում է բժշկական/բժշկի տեղեկանքը
• Մետրոպոլիտենի/երկաթուղու մեքենավարը՝ ծառայողական պարտականությունների ժամանակ
• Անձը, ով գտնվում է փակ հասարակական վայրում, եթե անհնար է, որ անձը ծառայություններ ստանա / օգտվի ծառայությունից և միևնուլն ժամանակ դիմակ կրի:
Բացի այդ, հանդիպումների/հավաքույթների ժամանակ խոսնակը կարող է դիմակ չկրի, եթե նա պահում է 2 մետր սոցիալական հեռավորություն:
5. Եթե իմ առողջական վիճակի պատճառով ես ի վիճակի չեմ դիմակ կրել, արդյո՞ք պետք է նոր տեղեկանք ստանամ բժշկական հաստատությունից:
Նոր տեղեկանք ստանալու համար պարտադիր չէ խորհրդակցել բժշկի հետ, կարող եք օգտագործել արդեն իսկ առկա ցանկացած տեսակի բժշկական փաստաթուղթ: Դրանց թվում` բժշկական-սոցիալական փորձաքննության ակտից քաղվածք, առողջական վիճակի մասին տեղեկություններ (ձև №IV-100/ա) և այլն:
6. Ի՞նչ հետեւանք կարող է ունենալ դիմակ կրելու կարգի խախտելը:
Վրաստանի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 42​11 հոդվածի համաձայն` ֆիզիկական անձը կտուգանվի 20 լարիով, իսկ իրավաբանական անձը/անհատ ձեռներեցը` 500 լարիով:
7.Ո՞վ կարող է մեզ տուգանել:
• Վրաստանի ներքին գործերի նախարարությունը
• Վրաստանի ֆինանսների նախարարությունը
• Վրաստանի օկուպացված տարածքներից տեղահանվածների, աշխատանքի, առողջության և սոցիալական հարցերի նախարարությունը

Rules for Wearing Masks
The Public Defender’s Office has prepared a simplified version of the rule of wearing a mask approved by the Government Resolution No 368 and the Administrative Offences Code of Georgia.
1. What kind of masks can I wear?
Masks protect the respiratory system from droplets and particles. Masks may be medical and non-medical.
Medical masks are designed for medical workers. They filter at least 95% of droplets when used one-time.
Non-medical masks are made of various fabrics. They are used in daily life and protect us from the spread of infection from the infected persons. The filtration efficiency of non-medical masks of various fabrics ranges from 0.6% to 70%.
2. How should I wear a mask? Should it necessarily cover my nose?
Masks should completely cover the nose and mouth area and they should be fixed to the chin and nose.
3. Where is it necessary to wear a mask?
• In the reception of public and private institutions
• At meetings/assemblies when it is impossible to maintain a social distance of 2 meters
• In public elevators
• In shopping facilities
• In general education, vocational and higher education institutions
• In public transport and taxis
*Wearing a mask is also mandatory at various workplaces, in accordance with the recommendations approved by Order 101-227/O of the Minister of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia on May 29, 2020
* * It is allowed to use both medical and non-medical masks in closed space.
4. Who is not required to wear a mask?
• Representatives of the Defense Forces, law enforcers and staff of the penitentiary establishments, when performing their duties, if it is impossible to wear a mask and/or if they do not have direct contact with outsiders
• Persons performing professional duties, if it is not possible for them to wear a mask during performing those duties (including a speech therapist, a sign language interpreter)
• Children under the age of 6 years
• Persons who have difficulty wearing a mask due to health condition (including chronic obstructive pulmonary disease, bronchial asthma, cardiovascular disease caused by respiratory failure, mental disorder, autism spectrum disorder and/or developmental anomaly or defect), which is proved by a medical document
• Metro/railway drivers when performing their duties
• Persons in closed public space, if it is not possible for them to receive/use a service and wear a mask simultaneously.
When speaking at meetings/assemblies, speakers may not use a mask if they maintain a 2-meter social distancing.
5. If I cannot wear a mask due to my health condition, should I get a new document from a medical institution proving the above?
You do not need to consult a doctor to get a new document. You can use any type of medical document you already have, including a copy of the medical-social examination act, document on health condition (form №IV-100/a), etc.
6. What are the consequences of violating the rules of wearing a mask?
Pursuant to Article 42​11 of the Administrative Offences Code of Georgia, a natural person shall be fined GEL 20 and a legal entity/individual entrepreneur shall be fined GEL 500.