Ժողովրդական պաշտպանը բժիշկների խումբ է ստեղծել Մզիա Ամաղլոբելիի գործով
2025 թվականի փետրվարի 6-ին Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը ձևավորեց բժիշկների խումբ՝ Քրեակատարողական ծառայության կողմից Մզիա Ամաղլոբելիին (ներառյալ կապալառու կլինիկան(ներ)) մատուցվող բժշկական ծառայությունների համարժեքությունը և ժամանակին օգնությունը գնահատելու համար:
Խումբը որոշվել է Մզիա Ամաղլոբելիի ներկայացուցիչների կողմից առաջադրված թեկնածուներից՝ նրանց հետ խորհրդակցելով և հաշվի առնելով Մզիա Ամաղլոբելիի առողջական խնդիրները, հետևյալ կազմով.
1. Էլենե Գիորգաձե - Էնդոկրինոլոգիա, սնուցում, մանկական էնդոկրինոլոգիա, հանրային առողջապահության և առողջապահության կազմակերպություն.
2. Գիորգի Գվիլիա - Գաստրոէնտերոլոգիա, սրտաբանություն, ներքին հիվանդություններ.
3. Գիորգի Ջավրիշվիլի – Ակնաբույժ.
4. Ալեքսանդր Ցիսկարիձե - Նյարդաբանություն
Բժիշկները մոտ ապագայում կայցելեն Մզիա Ամաղլոբելիին և կուսումնասիրեն նրա բժշկական փաստաթղթերը։ Բժիշկների խումբը կպատրաստի զեկույց և առաջարկություններ, որոնք կներկայացվեն Ժողովրդական պաշտպանին։ Եզրակացության հիման վրա Ժողովրդական պաշտպանը և Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը կձեռնարկեն հետագա իրավական գործողություններ։ Մենք նաև տեղեկատվություն կտրամադրենք հանրությանը անձնական տվյալների հատուկ կատեգորիաների պաշտպանության շրջանակներում։
Եվս մեկ անգամ շեշտում ենք, որ Ժողովրդական պաշտպանի մանդատը բանտարկյալների բուժմանը չմասնակցելն է, և Ժողովրդական պաշտպանի կողմից հրավիրված մասնագետները նույնպես չեն ունենա այս լիազորությունը։