Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը N17 հաստատությունում բանտարկյալների մահվան կապակցությամբ
Ժողովրդական պաշտպանը ցավակցում է հոկտեմբերի 14-ին N17 քրեակատարողական հաստատությունում բռնկված հրդեհի հետևանքով զոհված բանտարկյալների ընտանիքի անդամներին և հարազատներին: Մենք մեր ցավակցությունն ենք հայտնում N17 հաստատության յուրաքանչյուր բանտարկյալի և աշխատողներին:
Ժողովրդական պաշտպանն ու նրա ներկայացուցիչները ողջ օրվա ընթացքում եղել են N17 քրեակատարողական հիմնարկում: Մենք համոզվեցինք, որ հրդեհի ժամանակ վիրավորված ևս երկու կալանավորի բժշկական օգնություն է ցուցաբերվել: Մենք զրուցեցինք ինչպես բանտարկյալների, այնպես էլ վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ, այցելեցինք դեպքի վայր (խոհանոցը և հաստատության ճաշարանը):
Օրվա ընթացքում բանտարկյալները օգտվում էին ընտանիքի անդամների հետ հեռախոսային հաղորդակցության իրավունքից, նրանց սնունդ էին տրամադրում, իսկ էլեկտրականությունը գրեթե ամբողջ հաստատությունում ամբողջությամբ վերականգնվել է:
Ստացված տեղեկատվությունը ցույց տվեց, որ հավանաբար քրեակատարողական հիմնարկներում կրիտիկական դեպքերին արձագանքելու հրդեհային անվտանգության կանոններ և հստակ ցուցումներ չկան: Պարզվեց, որ հրդեհի բռնկման դեպքում քրեակատարողական հիմնարկներում հրդեհի էլ ավելի լայն տարածման և բանտարկյալների կյանքին ու առողջությանը վնաս հասցնելու մեծ վտանգ կա: Ստացված տեղեկատվության համաձայն ՝ հրդեհային անվտանգության որակի պլանային կամ չպլանավորված մոնիտորինգ չկա: Տարբեր շենքերի (օրինակ ՝ խոհանոցներ, պահեստներ) շինանյութ ընտրելիս հավանական է, որ հրդեհային անվտանգության պահանջները հաշվի չեն առնվում:
Անհրաժեշտ է, որ բանտարկյալների բնակելի շենքում բռնկված հրդեհի կամ ծխի դեպքում, բանտարկյալների արագ տարհանման արդյունավետ ծրագիր լինի: Բացի այդ, բնակելի շենքին մոտ գտնվող շենքում բռնկված հրդեհի դեպքում պետք է լինեն հստակ հրահանգներ բնակելի շենքի բանտարկյալներին ծխի թունավորելուց պաշտպանելու համար:
Հարկ է նշել, որ Ժողովրդական պաշտպանի կողմից N17 հաստատությունը տարիներ շարունակ անվտանգության տեսանկյունից վտանգավոր էր համարվում, ներառյալ հրդեհի տարածման ռիսկերը:
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը մանրամասն կուսումնասիրի քրեակատարողական հիմնարկներում հրդեհային անվտանգության արձանագրությունների առկայությունն ու արդյունավետությունը: Այն նաև ուշադիր կհետևի պետական ​​տեսուչի ծառայությունում ընթացող հետաքննության գործընթացին:
Ժողովրդական պաշտպանը նաև կոչ է անում Արդարադատության նախարարությանը և Հատուկ քրեակատարողական ծառայությանը ակտիվորեն և լիարժեքորեն իրազեկել հանրությանը նման կարևորության փաստերի մասին:

Public Defender’s Statement on Prisoners’ Death in Establishment No. 17
The Public Defender offers her sympathy to the family members and relatives of the prisoners who died during the fire in Penitentiary Establishment No. 17 on October 14. We offer our condolences to each prisoner and prison staff.
The Public Defender and her representatives were in Penitentiary Establishment No. 17 throughout the day. We saw that two more prisoners injured during the fire were provided with medical assistance. We talked to prisoners and representatives of the administration, we visited the incident site (the kitchen and dining building).
During the day, prisoners were able to have telephone communication with family members, were provided with food, electricity supply was fully restored to almost the entire facility.
The information we obtained made it clear that there are likely no fire safety rules or clear instructions for responding to critical situation in the penitentiary facilities. In the event of fire outbreak, there is a high risk of the fire further spreading all around the penitentiary facilities and damaging the lives and health of prisoners. According to the information received, the facility does not carry out planned or unplanned monitoring of the quality of fire safety. No fire safety requirements are likely taken into account when selecting construction materials for prison buildings (e.g. kitchen, warehouses).
It is essential for the penitentiary facilities to have an effective plan for the rapid evacuation of prisoners in the event of fire or smoke spread in prisoners’ residential building. At the same time, in the event of fire breakout in a building close to a residential building, there should be clear instructions for protecting inmates placed in the residential building from smoke intoxication.
It is noteworthy that the Public Defender has been assessing the infrastructure of Penitentiary Establishment No. 17 as not safe for years, including in terms of fire safety.
The Public Defender’s Office will study in detail the existence and effectiveness of fire safety protocols in the penitentiary facilities. The Office will also closely monitor the investigation process in the State Inspector's Office.
The Public Defender also calls on the Ministry of Justice and the Special Penitentiary Service to proactively and fully inform the public about cases of similar importance.