Սահմանափակ կարողություններ ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության օր
Հունիսի 14-ը Վրաստանում սահմանափակ կարողություններ ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության օրն է: Այս օրվա նպատակն է բարձրացնել հասարակության իրազեկությունը հաշմանդամություն ունեցող անձանց վերաբերյալ և պետական մարմիններին ևս մեկ անգամ հիշեցնել այդ անձանց իրավական վիճակը բարելավելու իրենց պարտականությունների մասին:
Մենք առաջարկում ենք լուսանկարչական կոլաժ, որտեղ համայնքի ներկայացուցիչները և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանները իրենք են խոսում համակարգային հիմնական մարտահրավերների, նրանց առջև ծառացած առավել հրատապ խնդիրների և դրանց լուծման կարևորության մասին:
Հունիսի 14-ի ֆոտո արշավ
- Մարիկո կոբախիձե
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների ակտիվիստ, Ժողովրդական պաշտպանին կից հաղորդակցման խորհրդի անդամ
Ցավոք, հաշմանդամություն ունեցող անձանց հետ կապված հարցերի վերաբերյալ, հասարակության տեղեկացվածությունը դեռ ցածր է, ինչը արտացոլվում է նրանց կողմից օգտագործված ոչ ճիշտ տերմիններում և կարծրատիպային տեսակետներում: Դա նպաստում է խմբի խարանմանը, խոչընդոտներ է ստեղծում և խափանում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց ներգրավմումը հասարակական կյանքում:
- Իկո Յակոբիձե
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների ակտիվիստ, պարա-պարող
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց ներգրավումը՝ սպորտային, մշակութային և կրթական գործունեության մեջ, մեզ հնարավորություն կտա կառուցել ավելի հզոր և բազմազան հասարակություն:
- Դաթո Ղվիրիլիանի
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների ակտիվիստ
Ես կույր եմ, 39 տարեկան: Արդեն 31 տարի ապրում եմ հաշմանդամությամբ: Ես արդեն 10 տարի օգտագործում եմ սպիտակ ձեռնափայտ. Դրա միջոցով ես ընկալում եմ ֆիզիկական միջավայրը և ազատ կողմնորոշվում: Առանց սպիտակ ձեռնափայտի անցկացրած տարիները համեմատում եմ գերության հետ, միջավայրի գերության:
- Նաթիա Գոգոլաշվիլի
Ինստիտուցիան ևս մեկ արհեստականորեն ստեղծված խոչընդոտ է հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար և մեզ համար անհասանելի միջավայրը սկսվում է հենց տան դուռն անցնելուն պես: Հետևաբար, սահմանափակ կարողություններ գոյություն ունի: Հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար՝ «Հերոսության» բեռը շատ ծանր է:
- Գիա Ջվարշեիշվիլի
Իրավապաշտպան
Հարմարեցումը՝ ժամանակավոր լուծում է և ոչ լավագույն լուծումը:
Հավասարապես մատչելի ֆիզիկական միջավայր՝ իրական հնարավորություն է, այլ ոչ թե առասպել: Եզակի դիզայն - բոլորի, և ոչ միայն հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար:
Եզակի դիզայնը ոչ այլընտրանքային ընտրություն է ավելի լավ ապագայի համար:
- Էսմա Գումբերիձե
Իրավապաշտպան, Ժողովրդական պաշտպանին կից հաղորդակցական խորհրդի անդամ
Չնայած շրջակա միջավայրի հասանելիության բացակայությանը, կույր անձինք կարող են սովորել և ճանապարհորդել առանց ընտանիքի անդամների օգնության: Պետք չէ վախենալ այս կամ այն դեպքում առաջինը լինելուց: Ակտիվիզմը կարևոր է ինչպես մեր, այնպես էլ բոլոր մարդկանց իրավունքների պաշտպանության համար:
- Մացացո Խաճապուրիձե
Բազմակի սահմանափակ կարողություններ ունեցող կին, սահմանափակ կարողություններ ունեցող կանանց ազգային ցանցի տնօրինության անդամ
Բազմակի սահմանափակումներ ունեցող անձանց, հատկապես կանանց նկատմամբ խարանը ուժեղ է: Հասարակության շրջանում մեզ հաճախ մեղկում են, զարմանք ենք առաջացնում, լսում ենք բացասական կարծիքներ: Դա փոխելու համար անհրաժեշտ է բարելավել շրջակա միջավայրը, ինչպես նաև օժանդակ միջոցների բազմազանությունը, ինչը կօգնի մեզ լինել անկախ մարդիկ:
- Թամար Իարաջուլի
Սահմանափակ կարողություններ ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպան, ակտիվիստ, հաշմանդամություն ունեցող երեխայի ծնող
Մենք ծնվում ենք հավասար իրավունքներով: Ցավոք, ախտորոշվելուց հետո մենք հաճախ դառնում ենք խտրականության և խարանի զոհ: Հավասար իրավունքներ ապահովելու համար անհրաժեշտ է օրենքի պահանջների խստորեն պահպանում: Պետք է հիշել, որ աուտիզմը ոչ հանելուկ է, ոչ էլ հիվանդություն:
- Ամիրան Բատատունաշվիլի
Վրաստանի խուլերի միության նախագահ
Մեր մայրենի լեզուն ժեստն է: Խուլ ու թույլ լսողություն ունեցող անձանց համար անհրաժեշտ է տեղեկատվության հավասար հասանելիություն, տեղեկատվական վակուումի բացում, անկախություն, արժանապատիվ կյանք ՝ ապրել առանց խոչընդոտների:
- Դավիթ Բիբիլեիշվիլի
Ֆիզիկական միջավայրի, որակյալ կրթության և առողջապահության բացակայությունը, զբաղվածության և սոցիալ-տնտեսական աջակցության բացակայությունը, ինչպես նաև նորագույն սարքավորումների, օժանդակ միջոցների պակասը, խոչընդոտում են հաշմանդամություն ունեցող անձանց ինքնուրույն կյանքին, նրանց ներգրավմանը հասարակության մեջ և սեփական կյանքի լիակատար վերահսկողության ապահովմանը:
- Թաթիա Դաթաշվիլի
«Աուրե» հիմնադրամի երիտասարդական թևի առաջնորդ
Ես օգտագործում եմ լսողական սարք և կոկլեար իմպլանտ: Ավելի շատ հաշվի առնելով անհատական կարիքները, ծառայությունների հարմարեցումը, ենթագրերի ներդրումը կբարձրացնի մատչելիությունն ու ներգրավվածությունը հասարակական կյանքում:
- Գոգի Սիճինավա
Աուտիստական սպեկտր ունեցող 16-ամյա նկարիչ
Հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ծառայություններն անբավարար են: Նաև հասարակության կողմից վերաբերմունքն անառողջ է: Մենք ստիպված ենք պայքարել մեր սեփական իրավունքների համար: Պետությունը պարտավոր է արագ և արդյունավետորեն ստեղծել ներառական միջավայր բոլորի համար:
- Օլղա Կալինա
Հոգեբուժական ծառայությունից օգտվողների և փրկվածների Վրաստանի ցանցի տնօրեն
«Հոգեբուժության ոլորտը միակն է, որտեղ բռնի մեթոդների օգտագործումը մնում է խնդրահարույց իրավիճակի լուծման այլընտրանքային տարբերակ` համապատասխան աջակցության ծառայությունների բացակայության պատճառով: Հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող մարդիկ պետք է ունենան նույն իրավունքները, ինչ մյուսները: Բռնությունն ու խտրականությունը անթույլատրելի է»:

Day of Persons with Disabilities
Georgia marks the Day of Persons with Disabilities on June 14. The purpose of this day is to raise public awareness of people with disabilities and to remind state agencies once again of their responsibilities to improve the rights situation of these people.
We offer a photo collage where representatives of the community and disability rights activists themselves talk about the main systemic challenges, the most pressing problems they face and the importance of solving these problems.
June 14 photo campaign
- Amiran Batatunashvili
President of the Union of the Deaf of Georgia
Our native language is a gesture language! The deaf and people with hearing problems need equal access to information, opening of the information vacuum, independence, dignified life - living without barriers.
- Gia Jvarsheishvili
Human rights activist
Adaptation is a temporary solution and not the best resolution.
An equally accessible physical environment is a real opportunity, not a myth.
Universal design - for everyone and not just persons with disabilities.
Universal design has no alternative for a better future.
- David Bibileishvili
Lack of physical environment, access to quality education and health care, lack of employment and socio-economic support, as well as modern equipment and aids, hinder the independent living of persons with disabilities, their inclusion in society and full control over their own lives.
- Dato Kviriliani
Activist of the rights of persons with disabilities
I am blind, 39 years old. I have been living with a disability for 31 years. I have been using the white cane for 10 years - through it I can perceive the physical environment and I can orient myself freely. I compare the years spent without a white cane to captivity - environmental captivity."
- Esma Gumberidze
Human rights defender, member of the Consultative Council of the Public Defender
Despite having less access to the environment, blind people can learn and travel without the help of family members. We should not be afraid to be the first in any situation. Activism is important for the protection of our rights and the rights of all human beings.
- Tatia Datashvili
Leader of the Youth Wing of Aures Foundation
I am using a hearing device and a cochlear implant. Taking into account individual needs more, adapting services and using subtitles can increase accessibility and involvement in public life.
- Tamar Iarajuli
Defender of the rights of persons with disabilities, activist, parent of a child with disabilities
We are born with equal rights. Unfortunately, after a certain diagnosis, we often fall victim to discrimination and stigma. Strict adherence to the requirements of the law is essential to ensure equal rights! We must remember that autism is neither a puzzle nor a disease!
- Iko Iakobidze
Activist of the rights of persons with disabilities, para-dancer
Involvement of people with disabilities in sports, cultural, and educational activities will enable us to build a stronger and diverse community!
- Mariko Kobakhidze
Activist of the rights of persons with disabilities, member of the Consultative Council of the Public Defender
Unfortunately, the public awareness of issues related to persons with disabilities is still low, which is reflected in the incorrect terms and stereotypical views used towards them. This contributes to the stigmatization of the group, creates barriers and prevents the inclusion of persons with disabilities in public life.
- Matsatso Khachapuridze
Woman with multiple disabilities, member of the Board of the National Network of Women with Disabilities
Stigma towards people with multiple disabilities, especially women, is strong. We are often pitied in the society, we often cause their surprise, we often hear negative opinions about us. To change this, it is necessary to improve the environment and provide a variety of aids, which will help us to be independent people.
- Natia Gogolashvili
The institution is another obstacle artificially created for people with disabilities. We exist and the environment inaccessible to us begins as soon as we leave our home. I.e. disabilities exist. It is difficult for people with disabilities to carry the burden of "heroism".
- Natia Sakhokia
Parent of Gigi Sichinava, a teenager with autism spectrum disorder
Services for children with disabilities are inadequate. The attitudes of the public are unhealthy. We have to fight for our rights! The State is obliged to quickly and efficiently create an inclusive environment for all.
- Olga Kalina
Chairwoman of the Georgian Network of Psychiatric Service Users and Survivors
Psychiatry is the only sphere where the use of violent methods remains an alternative way to solve a problematic situation due to the lack of adequate support services. People with mental health problems should have the same rights as others. Violence and discrimination are inadmissible!