Սահմանափակ կարողություններ ունեցող երեխաների/անձանց հատուկ հաստատությունների մոնիտորինգի զեկույցը
2021 թվականի սեպտեմբերի 15-ին Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել, ՀԻԻԱ պետական խնամքի և թրաֆիքինգի զոհերի, տուժածների աջակցության գործակալության և հաշմանդամություն ունեցող երեխաների / անձանց մասնագիտացված հաստատությունների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեցին հաշմանդամների գիշերօթիկ հաստատություններ և մանկատներ այցելությունների հիման վրա պատրաստված հատուկ զեկույցի եզրակացությունները և քննարկվեցին թեմատիկ ոլորտներում նախատեսվող աշխատանքները:
Մոնիտորինգն իրականացվել է 2020 թվականին՝ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների» ՄԱԿ-ի հռչակագրի կատարման մոնիտորինգի շրջանակներում և գնահատում է «Հաշմանդամների և տարեցների խնամքի նվազագույն չափանիշները մասնագիտացված ցերեկային խնամքի հաստատություններում», ինչպես նաև երեխաների խնամքի չափանիշների պաշտպանության որակը, այդ թվում նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման կտրվածքում:
Հատուկ զեկույցում նշվում է, որ հաշմանդամություն ունեցող երեխաների / անձանց մասնագիտացված հաստատությունները, իրենց չափից և ռեժիմից ելնելով, չեն համապատասխանում չափանիշով նախատեսված ընտանեկան պայմաններին մոտ միջավայրի պահանջներին: Ինստիտուցիոնալ դաստիարակության կարգը, ներառական խնամքի և անհրաժեշտ կրթական-վերականգնողական ծառայություններ բացակայությունը, հանգեցնում են հաստատությունից կախվածության սինդրոմի ձևավորմանը և նվազեցնում շահառուների անկախ կյանքի հնարավորությունները:
Հաստատությունների ենթակառուցվածքը որոշ դեպքերում անկազմակերպ է, իսկ անձնակազմի բացակայությունը բարդացնում է սանիտարական նորմերի պատշաճ պահպանումը:
Խնամքի գործընթացի դիտարկումները ցույց տվեցին, որ հաստատություններում պատշաճ կերպով չեն իրականացվում բռնության նույնականացման, գնահատման և արձագանքման միջոցառումները: Բացի այդ, ոչ մի աշխատանք չի տարվում հակաալկոհոլային և հակաթմրանյութային ուղղություններով: Հատուկ մարտահրավեր է բարդ վարքագծի կառավարման հարցերում անձնակազմի ուսուցման բացակայությունը:
Բացահայտվեցին սոմատիկ և հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ: Ծանր է շահառուների ժամանակին ատամնաբուժական բուժման և հոգեսոցիալական միջամտությունների ուժեղացման անհրաժեշտությունը:
Մոնիտորինգի արդյունքում պարզվեց, որ անհրաժեշտ է դիվերսիֆիկացնել գիշերօթիկների սննդի ճաշացանկը և անհապաղ ապահովել անվտանգ խմելու ջրով:
Կարևոր միտում է ի հայտ եկել, որ ծառայություններ մատուցողները չեն գիտակցում գաղտնիությունը պաշտպանելու պարտավորության էությունը: Մինչդեռ հետադարձ կապի և բողոքի ընթացակարգերը չեն դիտարկվում որպես ծառայության որակի բարելավման միջոց: Ահա թե ինչու գործնականում այն ունի ֆորմալ բնույթ:
2020 թվականին կորոնավիրուսի տարածման պատճառով, սահմանափակ էին տարբեր տեսակի միջոցառումներ, ինչը բացասաբար անդրադարձավ շահառուների սոցիալական գործունեության, նրանց հուզական վիճակի և մոտիվացիայի խթանման վրա:
Պատշաճ կերպով չի կատարվում՝ «Տարեցների և հաշմանդամների ցերեկային խնամքի հաստատություններում նոր կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու և վերահսկելու չափանիշները»:

Monitoring Report on Specialized Institutions for Children/Persons with Disabilities
On September 15, 2021, the Public Defender's Office held a working meeting with representatives of the LEPL Agency for State Care and Assistance for Victims of Trafficking and specialized facilities for children/persons with disabilities. The findings of a special report drawn up on the basis of the visits paid to the assisted living facilities and orphanages for persons with disabilities were presented and the activities planned in the thematic directions were discussed at the meeting.
The special report states that specialized facilities for children/persons with disabilities, due to their size and regime, do not meet the requirements of an environment close to the family conditions. The institutional upbringing, lack of inclusive care and necessary educational-rehabilitation services lead to the formation of the syndrome of dependence on the institution and weaken the beneficiaries’s skills for independent living.
The infrastructure of the facilities is in some cases out of order, while the lack of staff makes it difficult to properly protect the sanitary norms.
Observation of the care process revealed that institutions do not properly identify, assess or respond to the incidents of violence. In addition, no anti-alcoholic or anti-drug efforts are made. A particular challenge is the lack of training in complex behavior management.
Problems relating to somatic and mental health were also identified. The need for timely dental treatment and strengthening of psychosocial interventions is acute.
The monitoring revealed that it is necessary to diversify the food menu of the assisted living facilities and to provide safe drinking water urgently.
The fact that service providers fail to realize the essence of the obligation to protect confidentiality has been identified as an important trend; the feedback and protest procedures are not considered as a means of improving the quality of service, which is why it has a formal character in practice.
Due to the spread of coronavirus in 2020, a variety of activities were restricted, which negatively impacted the beneficiaries’ social activity, their emotional state and motivation.
Standards for preventing and controlling the spread of the novel coronavirus in day care facilities for older people and persons with disabilities are not properly observed either.