«Հոգեկան առողջության և թմրամոլության կանխարգելման կենտրոն“ - ի մոնիթորինգի հերթական զեկույցը"
2020 թ. մայիսի 7-ին և հունիսի 12-ին մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղակալը և հատուկ կանխարգելման խմբի անդամները հատուկ այցելություններ կատարեցին „Հոգեկան առողջության և թմրամոլության կանխարգելման կենտրոն» ՍՊԸ: Այցելությունների նպատակն է եղել ուսումնասիրել հաստատության ձեռնարկած միջոցառումները` նոր կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու և դրանց ազդեցությունը հիվանդների իրավունքների վրա:
Հիմնարկն ձեռնարկել է կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու մի շարք միջոցառումներ։ Այնուամենայնիվ, նույնիսկ հոգեբուժական հաստատություններում COVID 19-ի ներքո կլինիկական պայմանների կառավարման պետական ստանդարտի ընդունումից հետո, հաստատությունը լիովին չի իրականացրել չափանիշներով սահմանված մի շարք առաջարկություններ: Մասնավորապես, նոր ընդունված հիվանդի մոտ չի ախտորոշվել COVID-19, չկային լիովին մեկուսացված հիվանդասենյակներ, որտեղ գտնվում են նոր ընդունված հիվանդները, չի կատարվում հիվանդի ամենօրյա թերմոսքրինինգը և ախտահանիչ հեղուկներ, և տեղեկատվական պաստառներ չէին տեղադրված հիվանդների համար հեշտությամբ հասանելի ամեն վայրերում:
Կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումները որոշակի ազդեցություն են ունեցել հիվանդների իրավունքների վրա: Այս առումով հարկ է նշել հիվանդների մաքուր օդում քայլելու իրավունքի սահմանափակումը, որը մենք անթույլատրելի ենք համարում: Դրականն այն է, որ համաճարակի պայմաններում վերականգնողական միջոցառումները սակավ էին, բայց, այնուամենայնիվ, շարունակական։ Հիվանդների և այցելուների միջև հանդիպումներն արգելված էին, սակայն հիվանդները ունեին նվազագույն հնարավորություն կապը պահպանել հարազատների և արտաքին աշխարհի հետ էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցներով:
Հոգեբուժական հիմնարկներին բնորոշ համակարգային խնդիրները շարունակում են մնալ խնդիր: Հաստատությունում մինչ օրս կան հիվանդներ, ովքեր ակտիվ բուժման կարիք չունեն, բայց համայնքային ծառայությունների բացակայության պատճառով չեն կարող լքել հաստատությունը: Աշխատակազմը պատշաճ կերպով չի տիրապետում ապաԷսկալացման տեխնիկային և հաճախ դիմում է ֆիզիկական և քիմիական զսպման մեթոդներին: Հիվանդների ֆիզիկական առողջության խնդիրների կառավարումը նույնպես բարդ խնդիր է:
Հարկ է նշել, որ զեկույցը հրապարակելուց առաջ, Վրաստանի գրավյալ տարածքների, աշխատանքի, առողջապահության և սոցիալական հարցերի նախարարությունը և «Հոգեկան առողջության և թմրամոլության կանխարգելման կենտրոն» ՍՊԸ-ն մարդու իրավունքների պաշտպանին իրենց սեփական կարծիքը փոխանցեցին զեկույցի վերաբերյալ:

Monitoring Report on Center for Mental Health and Prevention of Addiction
On May 7 and June 12, 2020, the Deputy Public Defender and members of the Special Preventive Group paid special visits to the Center for Mental Health and Prevention of Addiction Ltd. The purpose of the visits was to study the measures taken by the institution to prevent the spread of the novel coronavirus and their impact on the patients’ rights.
The facility took certain measures to prevent the spread of coronavirus. However, even after the approval of the state standard for the management of the clinical condition in psychiatric institutions under the conditions of COVID 19, the institution did not fully implement a number of recommendations provided by the standard. In particular, the institution did not test newly admitted patients for COVID-19, did not have fully isolated wards where newly admitted patients would be placed, did not daily check patients’ temperature, did not have disinfectant fluids, no information posters were placed in places easily accessible to patients.
The measures taken for the prevention of the spread of coronavirus had some impact on the patients' rights. It is worth noting that the patients' right to walk in the fresh air was restricted, which we consider inadmissible. As for the positive side, we should note the scarce but continuous rehabilitation activities during the epidemic. Meetings between patients and visitors were prohibited, although patients had the opportunity to maintain contact with their families and the outside world through electronic means of communication.
Systemic challenges characteristic of psychiatric institutions remain a problem. There are still patients in the facility who do not need active treatment but cannot leave the facility due to the lack of community services. Staff do not properly possess the de-escalation techniques and often resort to physical and chemical restraint. Managing patients' physical health issues also remains a challenge.
It should be noted that prior to the publication of the report, the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia and the Center for Mental Health and Prevention of Addiction provided their opinions about the report to the Public Defender.