Ժողովրդական պաշտպանի հայտարարությունը «Օրենքի հետ հակասության մեջ գտնվող անչափահասների վերականգնման և աջակցության մասին» օրենքի ընդունման վերաբերյալ
Ժողովրդական պաշտպանը արձագանքում է Վրաստանի խորհրդարանի կողմից 2025 թվականի դեկտեմբերի 17-ին ընդունված «Օրենքի հետ հակասության մեջ գտնվող անչափահասների վերականգնման և աջակցության մասին» օրենքին։
Օրենքի նախագծի նախաձեռնումից ի վեր, Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը, իր լիազորություններին համապատասխան, ակտիվորեն մասնակցել է վերանայման գործընթացին։ Այն արտահայտել է իր դիրքորոշումը և առաջարկությունները տարբեր փուլերում, այդ թվում՝ օրենսդրական նախաձեռնության հանձնաժողովային քննարկման ժամանակ։ Օրենքի նախագծի գնահատման գործընթացում Ժողովրդական պաշտպանը ուսումնասիրել է միջազգային պրակտիկան, այդ թվում՝ մի շարք երկրների փորձը, ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեի կողմից նմանատիպ հաստատություններ ունեցող պետությունների վերաբերյալ մշակված եզրափակիչ դիտարկումները և հանձնաժողովի կողմից ներկայացված առաջարկությունները։
Վրաստանի խորհրդարանը, հիմնվելով Ժողովրդական պաշտպանի մեկնաբանությունների վրա, արտացոլել է օրենքի նախագծում որոշակի փոփոխություններ, սակայն երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային և ազգային չափանիշներին համապատասխանության առումով օրենքը դեռևս ունի հիմնարար մարտահրավերներ, այդ թվում՝ փակ տիպի հաստատության ինստիտուցիոնալ բնույթը և դրա գերատեսչական ենթակայության հարցը։
Ժողովրդական պաշտպանը ընդգծում է, որ հատուկ նշանակություն պետք է տրվի երեխաների և երեխա ունեցող ընտանիքների հետ կանխարգելիչ մոտեցումների ներդրմանը և ամրապնդմանը, վաղ միջամտության արդյունավետ մեխանիզմների մշակմանը և ընտանեկան աջակցության ծառայությունների հասանելիության ապահովմանը։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը, իր լիազորությունների շրջանակներում, շարունակում է ակտիվորեն աշխատել այս հարցի շուրջ բոլոր համապատասխան ձևաչափերով՝ միջազգային և ազգային օրենսդրությանը համապատասխան, երեխաների իրավունքների և ազատությունների անսասան պաշտպանությունն ապահովելու և դրանց արդյունավետ իրականացմանը նպաստելու նպատակով։

Public Defender's Statement on Adoption of the Law on Rehabilitation and Support for Juveniles in Conflict with Law
The Public Defender echoes the adoption of the Law on Rehabilitation and Support for Juveniles in Conflict with the Law by the Parliament of Georgia on December 17, 2025.
Since the introduction of the draft law, the Public Defender of Georgia, in accordance with his authority, has been actively involved in the discussion process. He has expressed his position and recommendations at various stages, including during the committee discussion of the legislative initiative. During the process of evaluating the draft law, the Public Defender studied international practice, including the experience of a number of countries, the concluding observations developed by the UN Committee on the Rights of the Child with respect to states with similar institutions and the recommendations issued by the Committee.
The Parliament of Georgia, based on the comments of the Public Defender, reflected certain changes in the draft law, however, in terms of compliance with international and national standards for the protection of children's rights, the law still has fundamental challenges, including the institutional nature of a closed-type institution and the issue of its departmental subordination.
The Public Defender emphasizes that special importance should be given to the introduction and strengthening of preventive approaches in relation to children and families with children, effective mechanisms for early intervention and access to family support services.
The Public Defender of Georgia, within the framework of his authority, continues to actively work on the above issue in all relevant formats, in accordance with international and national legislation, with the aim of ensuring the unwavering protection of children's rights and freedoms and promoting their effective realization.