Ինտերակտիվ երկխոսություն երեխաների իրավունքների վերաբերյալ
2025 թվականի նոյեմբերի 21-ին՝ Երեխաների համաշխարհային օրվա կապակցությամբ, որը նշվում է ամեն տարի նոյեմբերի 20-ին, Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը, համագործակցելով Եվրոպական միության և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի հետ, անցկացրեց ինտերակտիվ երկխոսություն երեխաների իրավունքների վերաբերյալ։
Միջոցառմանը մասնակցեցին դպրոցականներ, ինչպես նաև Եվրոպական միության պատվիրակության, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի և Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչներ։
Միջոցառման շրջանակներում անցկացվեց վահանակային քննարկում, որը երեխաներին հնարավորություն տվեց հարցեր տալ և անմիջական երկխոսության մեջ մտնել վահանակի մասնակիցների հետ իրենց իրավունքների վերաբերյալ։ Քննարկմանը մասնակցեցին Եվրոպական միության պատվիրակության զարգացման և համագործակցության բաժնի ղեկավար Նիկոլաս Սենդրովիչը, Վրաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի ներկայացուցիչ Ջեսպեր Մոլլերը և Ժողովրդական պաշտպանի տեղակալ Իրինե Չիխլաձեն։
Վեբինարի մասնակիցները պատասխանեցին երեք հիմնական հարցի՝ ինչու է կարևոր, որ երեխաները իմանան իրենց իրավունքները և ինչպես կարող են մեծահասակները աջակցել նրանց ակտիվ մասնակցությանը. ինչպես ամրապնդել երեխաների և երիտասարդների ներգրավվածությունը որոշումների կայացման գործընթացներում. ինչու են երեխաների իրավունքները առաջնահերթություն Եվրոպական միության համար։ Բացի այդ, հանդիպման ժամանակ ներկայացվեցին երեխաների իրավունքների վերաբերյալ մանկական տեղեկատվական նյութեր, որոնք մշակվել են Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի կողմից՝ Եվրոպական միության և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի աջակցությամբ: Երեխաները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու այս ռեսուրսներին և կիսվելու իրենց կարծիքներով: Այս նյութերը հասանելի են հետևյալ հղումով՝ ➡ https://shorturl.at/oFlWS
Միջոցառումը Եվրոպական միության և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի համատեղ նախաձեռնության՝ «Մարդու իրավունքներ բոլորի համար. Երեխաների ընտանիքի, արդարադատության և բավարար կենսամակարդակի իրավունքների իրականացում» մի մասն է, որի նպատակն է պաշտպանել երեխաներին, լիազորել նրանց, զարգացնել մասնագետների կարողությունները և ստեղծել երեխաների համար աջակցող միջավայր:

Interactive Dialogue on Children's Rights
On November 21, 2025, on the occasion of World Children's Day, which is celebrated annually on November 20, the Public Defender's Office, in cooperation with the European Union and UNICEF, held an interactive dialogue on children's rights.
The event was attended by schoolchildren as well as representatives of the European Union Delegation, UNICEF and the Public Defender's Office.
A panel discussion was held as part of the event, which gave children the opportunity to ask questions and engage in a direct dialogue with the panelists on their rights. The discussion was attended by Nicolas Sendrovic, Head of the Development and Cooperation Department of the European Union Delegation, Jesper Moller, UNICEF Representative in Georgia, and Irine Chikhladze, Deputy Public Defender.
The panelists answered three main questions: why it is important for children to know their rights and how adults can support their active participation; how to strengthen the involvement of children and young people in decision-making processes; why children's rights are a priority for the European Union.
In addition, the meeting presented child-friendly information materials on children's rights, developed by the Public Defender’s Office with the support of the European Union and UNICEF. Children had the opportunity to familiarize themselves with these resources and share their opinions. These materials are available at the following link ➡ https://shorturl.at/oFlWS
The event is part of the joint initiative of the European Union and UNICEF - "Human Rights for All - Realizing Children's Rights to Family, Justice and an Adequate Standard of Living", which aims to protect children, empower them, develop the capacities of professionals and create a supportive environment for children.