სახალხო დამცველმა „სურამის ფსიქიატრიული საავადმყოფო“ მოინახულა
2018 წლის 5 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ ა. ქაჯაიას სახელობის „სურამის ფსიქიატრიული საავადმყოფო“ მოინახულა. სახალხო დამცველი უკიდურესად შეშფოთებულია დაწესებულებაში არსებული ინფრასტრუქტურული და თერაპიული გარემოთი, რაც პაციენტები ფაქტიურად გაუსაძლის, ადამიანის ღირსების შემლახავ პირობებში ამყოფებს.
სახალხო დამცველის შეფასებით „სურამის ფსიქიატრიული საავადმყოფოს“ მთლიანი შენობა, როგორც საცხოვრებელი, ასევე საერთო სარგებლობის ტერიტორიები ძველი და გაუმართავია, ძველია ინვენტარიც, უკიდურესად მძიმეა სანიტარულ-ჰიგიენური მდგომარეობა. ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ ფაქტიურად არ არსებობს თერაპიული გარემო.
სახალხო დამცველის სპეციალური პრევენციული ჯგუფი სისტემატიურად ახორციელებდა მონიტორინგს და აფიქსირებდა სომატური დაავადებების დიაგნოსტიკისა და მკურნალობის, მედიკამენტებით მომარაგების ხარვეზებს; პერსონალის ნაკლებობას, მათი კვალიფიკაციის დაბალ დონეს, ძალადობას თუ სხვა სახის სისტემურ გამოწვევებს. პრევენციული ჯგუფის შეფასებით, გაწეული ფსიქიატრიული დახმარება არაადეკვატურია. განსაკუთრებით მწვავედ იგრძნობა არასაკმარისი დაფინანსება, რაც პირდაპირ კავშირშია მიწოდებული ფსიქიატრიული დახმარების ხარისხზე.
საავადმყოფოში არსებულ გაუსაძლის პირობებზე სახალხო დამცველი არაერთხელ მიუთითებდა თავის წლიურ ანგარიშებსა და სპეციალურ ანგარიშებში. ასევე, რეკომენდაციებით მიმართავდა შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს და პაციენტების ადამიანის ღირსებასთან თავსებად პირობებსა და თერაპიულ გარემოში მოთავსების დაუყოვნებლივ უზრუნველყოფას ითხოვდა. სამწუხაროდ, დღეს სახალხო დამცველს მდგომარეობა კვლავ უცვლელი დახვდა.
ნინო ლომჯარია მიიჩნევს, რომ ხელისუფლებამ სასწრაფოდ უნდა მიმართოს შესაბამის ზომებს, რათა შეძლებისდაგვარად გაუმჯობესდეს ა.ქაჯაიას სახელობის „სურამის ფსიქიატრიული საავადმყოფოში“ განთავსებულ პაციენტთა პირობები.

On March 5, 2018, Public Defender Nino Lomjaria visited A. Kajaia Surami Psychiatric Hospital. The Public Defender is extremely concerned about the infrastructural and therapeutic environment in the institution, due to which, patients have to live in unbearable and degrading conditions.
The Public Defender considers that the entire building of the Surami Psychiatric Hospital, both residential and common-use areas, are old and out of order, the inventory is also old and sanitary-hygienic conditions are extremely grave. It should be emphasized that there is in fact no therapeutic environment.
The Special Preventive Group of the Public Defender had been regularly monitoring and detecting deficiencies in diagnostics and treatment of somatic diseases; supply of medications; lack of staff, low level of their qualifications; violence and other systemic challenges. The Special Preventive Group estimates that the psychiatric care provided is inadequate. Insufficient financing is particularly problematic, which is directly related to the quality of psychiatric aid.
The Public Defender has been repeatedly referring to unbearable conditions at the hospital in the annual and special reports. The Public Defender has also developed recommendations for the Ministry of Labour, Health and Social Affairs and urged the agency to ensure placement of patients in a therapeutic environment that would be compatible with the human dignity. Regrettably, the Public Defender saw today that situation remains unchanged.
Nino Lomjaria believes that the Government should urgently take appropriate measures to improve the conditions of the patients placed at A. Kajaia's Surami Psychiatric Hospital.