სახალხო დამცველის განცხადება საქართველოს პარლამენტის წინ მიმდინარე აქციასთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი საგანგებოდ ეხმიანება ამ წუთებში საქართველოს პარლამენტის წინ მიმდინარე აქციას და ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ მშვიდობიანი შეკრებისა და მანიფესტაციის ჩატარება ადამიანის ფუნდამენტური უფლებაა, რაც განმტკიცებულია საქართველოს კონსტიტუციისა და საერთაშორისო მექანიზმებით.
ამასთან, სახალხო დამცელი შეკრებაში მონაწილეებს შეახსენებს რომ დაუშვებელია აქციის დროს ძალადობრივი ან/და კანონსაწინააღმდეგო ხასიათის მოქმედებების განხორციელება.
სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ აქციის მონაწილეები შეწყვეტენ ძალადობრივ მოქმედებებს და მშვიდობიანად განაგრძობენ პროტესტის გამოხატვას. თავის მხრივ, მნიშვნელოვანია, პოლიციამ მაქსიმალურად უზრუნველყოს მოქალაქეთა უსაფრთხოების დაცვა და აქციის მშვიდ ვითარების ჩატარება.

Statement of the Public Defender of the ongoing rally in front of the Parliament of Georgia
The Public Defender of Georgia is responding to the rally ongoing in front of the Parliament of Georgia and emphasizes that the right to peaceful assembly and demonstration is a fundamental human right enshrined in the Constitution of Georgia and international mechanisms.
At the same time, the Public Defender reminds the demonstrators that it is inadmissible to carry out violent and/or illegal actions during the rally.
The Public Defender hopes that the demonstrators will stop violent actions and continue to express their protest peacefully. On the other hand, it is important the police to do their best to ensure protection of citizens and peaceful conduct of the demonstration.