Xalq Müdafiəçisi Avropa Sosial Xartiyası çərçivəsində hazırlanan dövlət hesabatına münasibət bildirib
30 iyun 2022-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Avropa Sosial Xartiyasının icrası ilə bağlı Gürcüstan hökumətinin 15-ci milli hesabatına dair şərhləri (yazılı töhfə) Avropa Sosial Hüquqlar Komitəsinə təqdim edib.
Gürcüstan hökumətinin 15-ci milli hesabatında əmək hüquqları üzrə Avropa Sosial Xartiyasının 3-cü tematik qrupuna istinad edilir. Xüsusilə, hesabatda aşağıdakı hüquqların təmin edilməsi üçün görülən tədbirlər müzakirə olunur:
• Zəif iş şəraiti
• Əməyə görə ədalətli kompensasiya
• Təşkil etmək hüququ
• Kollektiv danışıqların aparılması
• Məlumat və məsləhətlərin alınması
• İş şəraitinin və iş mühitinin müəyyən edilməsində və yaxşılaşdırılmasında iştirak
• İş yerində ləyaqət hüququ
• Əmək müəssisələrində işçilərin nümayəndələrinin mühafizəsi və onların müvafiq vasitələrlə təchiz edilməsi hüququ
• Kollektiv işdən çıxarılma prosedurları zamanı məlumat və məsləhət almaq hüququ
Xalq Müdafiəçisinin şərhləri yuxarıda qeyd olunan hüquqların bəzilərinin təmin edilməsi üçün səlahiyyətli orqanlar tərəfindən həyata keçirilən tədbirləri alternativ olaraq qiymətləndirir. Həmçinin, Avropa Sosial Hüquqlar Komitəsinin Xartiya ilə qorunan yuxarıda qeyd olunan hüquqlarla bağlı Xartiyanın üzv dövlətlərinə verdiyi müəyyən suallara cavab verir.
Avropa Sosial Xartiyası əsas sosial və iqtisadi hüquqlara zəmanət verən Avropa Şurasının müqaviləsidir. Nizamnamədə təsbit olunmuş hüquqlar hər bir insana gündəlik həyatında şamil edilir və məşğulluq, mənzil, səhiyyə, təhsil, sosial müdafiə və rifahla bağlıdır.
Avropa Sosial Xartiyasının icrası ilə bağlı hesabatların verilməsi proseduruna əsasən, üzv dövlətlər dövlətin fəaliyyəti ilə bağlı Avropa Sosial Hüquqlar Komitəsinə illik hesabat təqdim edirlər. Nizamnamə dörd tematik hissəyə bölünür və hər hesabat ili konkret istiqamətin hüquqlarını əhatə edir. Bu il Avropa Sosial Hüquqlar Komitəsi əmək hüquqlarının müdafiəsi məsələlərinə dair Sosial Xartiyanın müddəalarının yerinə yetirilməsi ilə bağlı dövlətlər tərəfindən təqdim olunan milli hesabatları öyrənəcək və nəticə çıxaracaq, burada o, dövlətlər tərəfindən öhdəliklərin yerinə yetirilməsini qiymətləndirəcək.

Public Defender Submits Comments on State Report on Implementation of European Social Charter
On June 30, 2022, the Public Defender of Georgia submitted comments (written contribution) to the European Committee of Social Rights on the 15th National Report of the Government of Georgia on the Implementation of the European Social Charter.
The 15th National Report of the Government of Georgia concerns the 3rd labour rights thematic group of the European Social Charter. In particular, the report reviews the measures taken to ensure the exercise of the following rights:
• Proper conditions at work
• Fair remuneration
• Right to organize
• Right to bargain collectively
• Provision of information and consultation
• Participation in defining and improving working conditions and working environment
• Right to dignity at work
• Right of the representatives of employees to protection and provision with appropriate equipment
• Right to information and consultation in cases of collective dismissal
The comments of the Public Defender alternatively assess the measures taken by the Government to ensure some of the above rights. It also answers some of the questions asked by the European Committee of Social Rights to the Charter Member States about the above-mentioned rights protected by the Charter.
The European Social Charter is a Council of Europe treaty guaranteeing fundamental social and economic rights. The rights enshrined in the Charter apply to each person, to his or her daily life, employment, housing, health, education, social protection and welfare.
According to the procedure for reporting on the implementation of the European Social Charter, Member States shall submit an annual report to the European Committee of Social Rights on their activities. The Charter is divided into four thematic sections and each reporting year covers the rights of a specific direction. This year, the European Committee of Social Rights will review national reports on the implementation of the provisions of the Social Charter relating to the protection of labour rights and will issue a report, where it will evaluate the fulfillment of obligations by the States.