Xalq Müdafiəçisinin Məhdud imkanlı şəxslərin Hüquqları Günü ilə bağlı bəyanatı
14 iyun Gürcüstanda məhdud imkanlı şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi günüdür. Onun qeyd edilməsində məqsəd məhdud imkanlı olan şəxslərin hüquqlarının həyata keçirilməsinə kömək etmək və onlarla bağlı məsələlərə ictimaiyyəti maarifləndirməkdir.
Qeyd edək ki, son vaxtlar sahədə mövcud vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına töhfə verməli olan mühüm sənədlər hazırlanıb. Bununla belə, məhdud imkanlı olan şəxslərin hüquqlarının tam şəkildə qorunması hələ də problemdir.
Məhdud imkanlı şəxslərin müstəqil yaşaması və qeyri-institusionalizasiyası üzrə 2023-2030-cu illər üçün strategiyanın və 2023-2025-ci illər üçün fəaliyyət planının təsdiqini xüsusi vurğulamaq lazımdır. Eyni zamanda, onun icrasına səmərəli nəzarət etmək və proseslə bağlı problemləri həll etmək lazımdır.
Məhdud imkanlı şəxslərin vəziyyətinin qiymətləndirilməsi üçün biopsixososial sistemə vaxtında keçid ehtiyacı hələ də gündəmdədir. Çətinliklər müxtəlif səviyyələrdə qərarların qəbulu prosesində Məhdud imkanlı olan şəxslərin təşkilatlarının mühüm iştirakı ilə bağlıdır.
Səhiyyə xidmətlərinə çıxışın yaxşılaşdırılması, Məhdud imkanlı olan yetkinlərin reabilitasiyası və müstəqil yaşaması üçün proqramların tətbiqi məsələsi aktualdır. 2023-cü ildə dövlət psixi sağlamlıq proqramının büdcəsi artdı, lakin bu sahədə sistemli problemlər hələ də qalmaqdadır. İndiyədək psixi sağlamlıq problemləri olan şəxslər üçün sığınacaq standartı hazırlanmamışdır ki, bu da həmin şəxslərin hüquqlarının pozulması riskini artırır.
Gürcüstanın Mülki Məcəlləsinə gözü görməyən şəxslər tərəfindən əməliyyatların aparılması qaydaları ilə bağlı dəyişikliklər edilib. Bununla belə, mövcud qanunvericiliyin uyğunlaşdırılması, məsələyə kompleks yanaşma və hər cür məhdudiyyətlə insanların maraqlarının nəzərə alınması vacibdir.
Məhdud imkanlı olan şəxslərin bina və qurğuları üçün problem olaraq qalır,
Məlumat və xidmətlərə çıxış. İndiyədək Məhdud imkanlı olan şəxslərin informasiyaya, rabitə vasitələrinə, internet saytlarına və mobil proqramlara çıxışını təmin edən standart hazırlanmamışdır.
Problem ədliyyə və təhqiqat sistemində çalışan şəxslərin Məhdud imkanlı şəxslərə qarşı stereotipik münasibətləridir. Həmçinin, psixososial ehtiyacları olan qadınlara qarşı cinsi və ya digər zorakılıq növlərinin müəyyən edilməsi, ədalət mühakiməsinin vaxtında və effektiv həyata keçirilməsi.
Dəstək sistemi qüsurludur. Maneələr idarəetmə ilə bağlı problemlər, müstəqil xidmətlərin olmaması, qurumlararası koordinasiya və resursların çatışmazlığıdır. Həmçinin sosial işçilərin sayının qeyri-kafi olması işlərin düzgün monitorinqinə mane olur.
Müxtəlif səviyyələrdə inklüziv təhsilin keyfiyyəti ilə bağlı problemlər öz aktuallığını itirmir. Problem regionlarda inklüziv təhsil üzrə mütəxəssislərin olmaması, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların təhsil infrastrukturuna çıxışının çətinliyi, məktəb icması üzvlərinin inklüziv təhsillə bağlı məsələlərdən məlumatlı olmaması olaraq qalır. Peşəkar təhsil proqramlarının qeyri-adekvat işıqlandırılması və universitet səviyyəsində tələbələrə dəstək xidmətlərinin olmaması problemlidir. Məhdud imkanlı şəxslər hələ də məşğulluq baxımından çətinliklərlə üzləşirlər.
Bütün qeyd olunanları nəzərə alaraq, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi bütün məsul qurumları Məhdud imkanlı şəxslərin hüquq və azadlıqlarının lazımi şəkildə müdafiəsi üçün təsirli addımlar atmağa çağırır.

The Day of the Rights of Persons with Disabilities is marked on June 14 in Georgia. The purpose of its celebration is to promote the realization of the rights of persons with disabilities and to raise public awareness of issues related to them.
It should be noted that important documents have been developed recently, which are supposed to help improve the current situation. However, it is still a challenge to fully protect the rights of persons with disabilities.
The approval of the 2023-2030 strategy for deinstitutionalization and independent living of persons with disabilities and the 2023-2025 action plan is worth emphasizing. At the same time, it is necessary to effectively monitor their implementation and solve problems associated with the process.
The need for a timely transition to the biopsychosocial system of assessing the disability status is still on the agenda. Substantial participation of persons with disabilities/organizations of persons with disabilities in the decision-making process at various levels are associated with difficulties.
The issues of improving access to health care services, introducing programmes for the rehabilitation and independent living of adults with disabilities are acute. The budget of the state mental health programme increased in 2023, however, systemic problems in the area remain unresolved. No standard for a shelter for persons with mental health problems has been developed so far, which increases the risks of violating their rights.
Amendments were made to the Civil Code of Georgia regarding the procedure for making deals by blind persons. However, it is important to harmonize the existing legislation, take a complex approach to the issue and consider the interests of people with all kinds of disabilities.
Access to information, services, buildings and facilities remains a problem for persons with disabilities. Until now, no standard has been developed to ensure access to information, means of communication, websites or mobile applications.
Another challenge is the stereotypical attitudes of persons employed in the justice and investigative system towards persons with disabilities, as well as identification of sexual or other types of violence against women with psychosocial needs, and timely and effective administration of justice.
The support system is flawed. Problems related to administration, lack of independent services, inter-agency coordination and lack of resources serve as obstacles. Insufficient number of social workers, which prevents proper monitoring of cases, is also problematic.
The quality of inclusive education at different levels remains a challenge. The lack of inclusive education specialists in the regions, difficulties relating to access of children with disabilities to the educational infrastructure, and lack of awareness of members of the school community about the issues related to inclusive education, as well as the inadequate coverage of professional education programmes and lack of student support services at the university level are problematic. Persons with disabilities still face difficulties in terms of employment.
Considering all of the above, the Public Defender of Georgia calls on all responsible bodies to take effective steps to properly protect the rights and freedoms of persons with disabilities.