უფლებადამცველთა დღე - 2023
9 დეკემბერს უფლებადამცველთა დღე აღინიშნება. საქართველოს სახალხო დამცველი ხაზს უსვამს ამ თარიღის მნიშვნელობას და ტრადიციულად უერთდება მის აღნიშვნას.
უფლებადამცველების როლი ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების პროცესში განსაკუთრებულია, ისინი მნიშვნელოვან როლს თამაშობენ ქვეყანაში ადამიანის უფლებათა დაცვის მაღალი სტანდარტის დამკვიდრების, კანონის უზენაესობის, თანასწორობისა და ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების გაუმჯობესების მიმართულებით. მიუხედავად ამისა, სამწუხაროდ, საქართველოში ხშირია პოლიტიკური თანამდებობის პირების მიერ არასამთავრობო სექტორის მიმართ გაკეთებული მადისკრედიტირებელი განცხადებები.[1] სახალხო დამცველი, წინა წლების მსგავსად, კვლავ აღნიშნავს, რომ თანამდებობის პირებმა უფლებამოსილების განხორციელების დროს, განუხრელად უნდა დაიცვან უფლებადამცველთა საერთაშორისოდ აღიარებული სტანდარტები, თავი შეიკავონ უფლებადამცველთა დისკრედიტაციის კამპანიაში ჩართვისგან და უფრო მეტიც, ხელი შეუწყონ მათ საქმიანობას.
მიმდინარე წელს განსაკუთრებით შემაშფოთებელი იყო საქართველოს პარლამენტში ე.წ. „უცხოური აგენტების“ საქართველოს კანონის პროექტების ინიცირება. სახალხო დამცველის აპარატი გამოეხმაურა[2] აღნიშნულ საკითხს და მიიჩნია, რომ შემოთავაზებული პროექტები არ შეესაბამება ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო და შიდა ეროვნული დაცვის სტანდარტებს და შეუთავსებელია თანამედროვე დემოკრატიული სახელმწიფოს ძირითად პრინციპებთან. კანონპროექტები სამართლებრივი დასკვნით მკვეთრად ნეგატიურად შეაფასა ეუთო/ოდირის ინსტიტუტებმა[3] და ქვეყნის საერთაშორისო პარტნიორებმა.
შემაშფოთებელია მშვიდობიანი შეკრების მიმდინარეობისას უფლებადამცველთა დაკავების მზარდი სამწუხარო ტენდენცია.[4] განსაკუთრებით უნდა აღინიშნოს უფლებადამცველთა დაკავებები 2-3 ივნისს თბილისში, საქართველოს პარლამენტთან მიმდებარე ტერიტორიაზე. აღნიშნულ საქმეებზე სახალხო დამცველმა სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება წარადგინა, რომელშიც მიუთითებდა, რომ ხელისუფლების კრიტიკა დაუშვებელია წარმოადგენდეს უფლებაში ჩარევისთვის საკმარის საფუძველს.
2023 წელს კვლავ აქტუალურია ლგბტ+ თემის წარმომადგენელთა უფლებადამცველების უფლებრივი მდგომარეობის კუთხით არსებული გამოწვევები, ამ თვალსაზრისით, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს მხრიდან მათთვის უსაფრთხო და ხელშემწყობი გარემოს შექმნა, რომელშიც ლგბტ+ თემის ადამიანის უფლებათა დამცველებს ექნებათ დაცულობისა და დაბრკოლებებისგან თავისუფალი მოქმედების საშუალება.
გასული წლების მსგავსად, მიმდინარე წელსაც სახალხო დამცველის აპარატი უფლებადამცველთა საქმიანობის მხარდასაჭერად აქტიურად თანამშრომლობს საერთაშორისო და ადგილობრივ უფლებადამცველ ორგანიზაციებთან. დამატებით, მიმდინარე წელს სახალხო დამცველმა გაეროს სპეციალურ მომხსენებელს უფლებადამცველთა მდგომარეობის საკითხებზე წერილობითი მოსაზრებები წარუდგინა. დოკუმენტში მიმოხილულია უფლებადამცველთა წინაშე არსებული ძირითად გამოწვევები და უფლებადამცველთა საქმიანობასთან დაკავშირებული კანონმდებლობისა თუ პოლიტიკის დოკუმენტების მნიშვნელოვანი ხარვეზები. ასევე, სახალხო დამცველი, როგორც ერთადერთი ევროპული ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტი, ჩართული იყო დანიის ადამიანის უფლებათა ინსტიტუტის მიერ შემუშავებული კითხვარის შევსების პროცესში, აღნიშნული ინსტრუმენტი აფასებს - რამდენად კარგად ასრულებს ქვეყანა ადამიანის უფლებათა დამცველების თაობაზე გაეროს დეკლარაციაში არსებულ ვალდებულებებს.
სახალხო დამცველი განაგრძობს უფლებადამცველთა წინაშე არსებული გამოწვევების შესწავლას და შესაბამის მიგნებებს საპარლამენტო და სპეციალურ ანგარიშებში ასახავს.
[1] იხ. მაგალითად, https://shorturl.at/uzOX9, https://shorturl.at/aty27, https://shorturl.at/qrzDS [06.12.2023]
[2] ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: https://shorturl.at/oLP35, [06.12.2023]
[3] ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: https://shorturl.at/ewCIK, [06.12.2023]
[4] მაგალითად, 2023 წლის 7-8 მარტს, 2-3 ივნისს, თბილისსა და ბათუმში, 31 ივლისს ბათუმის პორტთან მიმდინარე, აქციებზე უფლებადამცველების დაკავების ფაქტები

Human Rights Defenders Day 2023
International Human Rights Defenders Day is celebrated on December 9. The Public Defender of Georgia emphasizes the importance of this day and traditionally joins its celebration.
The role of human rights defenders in the process of democratic development of the country is special. They play an important role in establishing high standards for protecting human rights in the country, improving the rule of law, equality and government accountability. Nevertheless, unfortunately, discrediting statements made by political officials towards the non-governmental sector are frequent in Georgia.[1] The Public Defender, like previous years, once again points out that officials, while exercising their powers, must strictly adhere to the internationally recognized standards of human rights defenders, refrain from engaging in the campaigns discrediting human rights defenders, and moreover, support their activities.
This year, the initiation of the so-called draft laws on foreign agents was particularly alarming. The Public Defender’s Office responded to the mentioned issue[2] and noted that the proposed draft laws did not comply with the international or domestic human rights standards and were incompatible with the basic principles of a modern democratic state. The draft laws were sharply negatively assessed by the legal opinion of the OSCE/ODIHR[3] institutions and the country's international partners.
The unfortunate and growing trend of arresting human rights defenders during peaceful assemblies is worrying.[4] The arrests of human rights defenders on June 2-3 in Tbilisi, near the Parliament of Georgia, should be especially underlined. In relation to the mentioned cases, the Public Defender submitted the opinion of the friend of the court, in which he pointed out that criticism of the authorities could not be a sufficient basis for interfering with the right.
In 2023, the challenges relating to the rights situation of the LGBT+ community remained relevant. From this point of view, it is especially important for the State to create a safe and supportive environment for them, in which the human rights defenders of the LGBT+ community will be able to enjoy protection and will have the opportunity to act without obstacles.
Like previous years, the Public Defender’s Office continued to actively cooperate with international and local human rights organizations to support the activities of human rights defenders. In addition, this year the Public Defender submitted written opinions on the situation of human rights defenders to the UN Special Rapporteur. The document reviews the main challenges faced by human rights defenders and important gaps in the legislation and policy documents related to the activities of human rights defenders. In addition, the Public Defender, as the only European national human rights institution, was involved in the process of filling out the questionnaire developed by the Danish Institute for Human Rights.
The Public Defender will continue to study the challenges faced by human rights defenders and will present the relevant findings in parliamentary and special reports.
[1] See: https://shorturl.at/uzOX9, https://shorturl.at/aty27, https://shorturl.at/qrzDS [06.12.2023]
[2] Information is available on the website: https://shorturl.at/oLP35, [06.12.2023]
[3] Information is available on the website: https://shorturl.at/ewCIK, [06.12.2023]
[4] For example, the arrests of human rights defenders at the rallies held in Tbilisi and Batumi on March 7-8, June 2-3, 2023, at the Port of Batumi on July 31.