ტრენინგი ლტოლვილთა საერთაშორისო დაცვისა და უსაფრთხოების საკითხებზე
2019 წლის 12-13 სექტემბერს სახალხო დამცველის აპარატის ორგანიზებით გაიმართა ტრენინგი ლტოლვილთა საერთაშორისო დაცვასა და უსაფრთხოების საკითხებზე, რომელსაც ესწრებოდნენ სახალხო დამცველის, შინაგან საქმეთა სამინისტროს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურისა და სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის წარმომადგენლები.
ღონისძიების გახსნაზე სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილე თამარ გვარამაძემ და სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლის მოვალეობის შემსრულებელმა იოკო აკასაკამ ლტოლვილთა დაცვისას არსებულ გამოწვევებსა და ყველა ჩართული უწყების როლზე ისაუბრეს.
ტრენინგზე განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობაზე უცხოელთა, მათ შორის საერთაშორისო დაცვის მქონე პირთა და თავშესაფრის მაძიებელთა უფლებრივ მდგომარეობასა და შესაბამის რეკომენდაციებზე სახელმწიფო უწყებების მიმართ. წარმოდგენილ იქნა გლუკის მანდატი და საქმიანობა საქართველოში, ასევე ლტოლვილთა დაცვისა და უსაფრთხოების საკითხების შესახებ ორგანიზაციის მოსაზრება.
ექსპერტმა ბესარიონ ბოხაშვილმა ისაუბრა ლტოლვილ პირებთან მიმართებით ევროპული კონვენციიდან გამომდინარე ვალდებულებებსა და სახელმწიფო ორგანოების პასუხისმგებლობებზე; ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ დადგენილ სტანდარტებზე, ექსტრადიციაზე, დეპორტაციასა და გაძევებასთან დაკავშირებულ საქმეებზე.
ორდღიან შეხვედრაზე გამოიკვეთა სახალხო დამცველის აპარატისა და შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების თანამშრომლობის მნიშვნელობა უცხოელთა, მათ შორის თავშესაფრის მაძიებელთა და საერთაშორისო დაცვის მქონე პირთა უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესების კუთხით.
ღონისძიება ჩატარდა სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლობის ფინანსური მხარდაჭერით, „სახალხო დამცველის აპარატის მხარდაჭერა პროექტის ბენეფიციართა მდგომარეობის შესწავლაში“ პროექტის ფარგლებში.

Training on International Refugee Protection and Security
On 12-13 September 2019, the Public Defender's Office organized a training on issues relating to international refugee protection and security. The training was attended by representatives of the Public Defender's Office, Ministry of Internal Affairs, State Security Service and Regional Office of the United Nations High Commissioner for Refugees in the South Caucasus.
At the opening ceremony, First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze and acting UNHCRRegional Representative in theSouth Caucasus Yoko Akasaka spoke about the challenges relating to the refugee protection and the role of all the agencies involved in the process.
The training focused on the activities of the Public Defender's Office in relation to the rights siutation of aliens, including internationally protected persons and asylum seekers, and the relevant recommendations issued by state agencies. The UNHCR mandate and activities in Georgia, as well as the organization's views on refugee protection and security were also introduced at the meeting.
Expert Besarion Bokhashvili spoke about the commitments under the European Convention relating to the refugees and responsibilities of state authorities, standards established by the European Court of Human Rights, as well as cases of extradition, deportation and expulsion.
The two-day meeting highlighted the importance of cooperation between the Public Defender's Office and relevant state agencies in improving the rights situation of aliens, including asylum seekers and internationally protected persons.
The event was organized with the financial support of the UNHCR Regional Representative in the South Caucasus, within the framework of the “Support to the Public Defender's Office in Studying the Situation of Project Beneficiaries” project.