სახალხო დამცველმა სპეციალური პრევენციული ჯგუფის განახლებული შემადგენლობა დაამტკიცა
პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ფუნქციების შესრულების მიზნით, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა, ღია კონკურსის საფუძველზე, პენიტენციური დაწესებულებების, დაკავებისა და თავისუფლების შეზღუდვის სხვა ადგილების, სამხედრო ნაწილების, ბავშვთა სახლებისა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ინსტიტუციების მონიტორინგის მიმართულებებით სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრები შეარჩია.
სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრთა შერჩევა ხდება კონკურსის წესით, რომელიც ტარდება ორ წელიწადში ერთხელ და მისი ჩატარების პირობები განისაზღვრება საქართველოს სახალხო დამცველის ბრძანებით.
,,საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის მე-191 მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, სპეციალური პრევენციული ჯგუფი რეგულარულად ამოწმებს დაკავებულ, პატიმრობაში მყოფ ან სხვაგვარად თავისუფლებაშეზღუდულ პირთა და მსჯავრდებულთა, აგრეთვე ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში, მოხუცთა თავშესაფრებსა და ბავშვთა სახლებში მოთავსებულ პირთა მდგომარეობას და მათდამი მოპყრობას წამებისა და სხვა სასტიკი არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობისაგან ან სასჯელისაგან დაცვის მიზნით.
პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ფუნქციების ეფექტიანი განხორციელების უზრუნველსაყოფად სპეციალური პრევენციული ჯგუფი დაკომპლექტებულია სხვადასხვა დარგის სპეციალისტებით. ჯგუფის შემადგენლობაში შედის პენიტენციური დაწესებულებების, დაკავებისა და თავისუფლების შეზღუდვის სხვა ადგილების მონიტორინგის გამოცდილების მქონე 10 სპეციალისტი, 4 ექიმი, 3 ფსიქიატრი, 3 ფსიქოლოგი, 3 სოციალური მუშაკი, 2 სამხედრო ნაწილების მონიტორინგის სპეციალისტი; ბავშვთა სახლების მიმართულებით 1 ნუტრიციოლოგი, 4 სოციალური მუშაკი, 4 ფსიქოლოგი; შშმ პირთა ინსტიტუციების მონიტორინგის მიმართულებით 2 ფსიქოლოგი, 1 სოციალური მუშაკი, 2 სპეციალური პედაგოგი, 1 შშმ პირთათვის ფიზიკური გარემოს მისაწვდომობის საკითების სპეციალისტი.

The Public Defender's Office selected members of the Special Preventive Group in the direction of monitoring the institutions of persons with disabilities, orphanages, military units, penal institutions, places of detention and restriction of liberty, through open competition, for the purpose of performing the functions of the National Preventive Mechanism.
Members of the Special Preventive Group are selected through competition held once in two years and the terms of the competition are determined by the Public Defender of Georgia.
According to Paragraph 1 of Article 191 of the Organic Law of Georgia on the Public Defender of Georgia, the Special Preventive Group regularly checks the situation and treatment of detainees, prisoners or persons otherwise deprived of liberty and convicts, as well as persons placed in mental health facilities, shelters for older people and orphanages, in order to protect from torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment.
The Special Preventive Group is staffed with specialists of various sectors to ensure effective implementation of the functions of the National Preventive Mechanism. The group consists of 10 specialists with expertise in monitoring the penal institutions, places of detention and restriction of liberty, 4 doctors, 3 psychiatrists, 3 psychologists, 3 social workers and 2 specialist of monitoring the military units, 1 nutritionist of orphanages, 4 social workers, 4 psychologists; 2 psychologists for monitoring the institutions for persons with disabilities, 2 social workers, 2 special educators, 1 specialist of accessibility of physical environment for persons with disabilities.