სახალხო დამცველმა საქართველოს უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის სტუდენტებთან საჯარო ლექცია გამართა
2018 წლის 20 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს უნივერსიტეტის სამართლის სკოლას ეწვია და საჯარო ლექცია გამართა. ნინო ლომჯარიამ უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტებს, პროფესორებს და ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს სახალხო დამცველის მანდატი გააცნო და ქვეყანაში ადამიანის უფლებების მთავარი გამოწვევები განიხილა; ისაუბრა საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის ადგილსა და მნიშვნელობაზე ადამიანის უფლებათა დამცველ საერთაშორისო ინსტიტუტებს შორის.
ორსაათიანი შეხვედრის დროს, რომელიც კითხვა–პასუხის რეჟიმში გაიმართა, სახალხო დამცველმა ისაუბრა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრებთა უფლებრივ მდგომარეობაზე, ოჯახში ძალადობისა და ქალთა მკვლელობების გამოვლენის მაჩვენებლის ზრდაზე, რისკების ინდივიდუალური შეფასების მეთოდზე, შშმ პირთა პრობლემებზე, მათ შორის გარემოს ადაპტაციის, დასაქმების და სხვა საკითხებზე.
სამართლიანი სასამართლოს კუთხით მდგომარეობის განხილვისას ნინო ლომჯარიამ ხაზი გაუსვა გამოძიების კვალიფიციურობისა და დამოუკიდებლობის პრობლემას. აღნიშნა, რომ სახალხო დამცველი წლები ლობირებდა დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის ჩამოყალიბებას, რადგან პროკურატურის გამოძიება სავარაუდო არასათანადო მოპყრობის ფაქტებზე ხშირ შემთხვევაში არაეფექტური იყო.
სახალხო დამცველმა ასევე სასამართლოს სისტემის რეფორმების და მათ შორის მოსამართლის დამოუკიდებლობის გარანტიების შექმნის აუცილებლობაზე ისაუბრა და ამ მიმართულებით სტუდენტებს თავისი რეკომენდაციები გააცნო.
სტუდენტები განსაკუთრებით შრომის უსაფრთხოების საკითხებით და სახალხო დამცველის პრაქტიკით დაინტერესდნენ.

Public Defender Delivers Public Lecture for Students of School of Law at University of Georgia
On 20 November 2018, the Public Defender of Georgia visited the School of Law of the University of Georgia and held a public lecture. Nino Lomjaria introduced the Public Defender's mandate to the students, professors and representatives of the administration and discussed major human rights challenges in the country. She also spoke about the importance of the Public Defender’s Office of Georgia among the international human rights institutions.
In addition, during the two-hour meeting held in a question-and-answer mode, the Public Defender talked about the occupied territories and the rights situation of people living along the dividing line, growth in the rate of identification of the cases of domestic violence and femicide, individual risk assessment method, persons with disabilities, including environmental adaptation, employment and other issues.
Nino Lomjaria emphasized the importance of qualifications and independence of investigation when talking about fair trial. She noted that the Public Defender had lobbied the establishment of an independent investigative mechanism for years, since the investigation of the Prosecutor’s Office into the cases of alleged ill-treatment had often been ineffective.
The Public Defender spoke about the necessity of judicial reforms as well, including provision of guarantees for judicial independence, and introduced her recommendations in this direction.
Students showed particular interest in the practices of the Public Defender and issues related to safety at work.