სახალხო დამცველის განცხადება სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის საგამოძიებო ქვემდებარეობის გაფართოების ინიციატივასთან დაკავშირებით
სახალხო დამცველი მიესალმება საქართველოს პარლამენტში კანონპროექტის[1] ინიციირებას, რომელიც ითვალისწინებს სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის საგამოძიებო ქვემდებარეობის გავრცელებას პროკურორების მიერ ჩადენილ გარკვეულ დანაშაულებზე.
2022 წელს, სახალხო დამცველის მიმართვის შემდეგ, ეუთო/ოდირის[2] დასკვნაში, სხვა საკითხებთან ერთად, აღინიშნა, რომ გაუგებარი იყო, თუ რატომ გამოირიცხა პროკურორების მიერ მკვლელობის, ჯანმრთელობის მძიმე დაზიანების, ძალადობის, გაუპატიურების და ტრეფიკინგის, მუქარის სავარაუდო ფაქტების გამოძიება დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის კომპეტენციიდან, მაშინ როდესაც, საგამოძიებო უწყების მანდატი სხვა სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლების მიერ ჩადენილ ანალოგიურ დანაშაულებს ფარავდა. სახალხო დამცველმა პარლამენტს საკანონმდებლო წინადადება[3] წარუდგინა, სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის მიერ ეფექტიანი გამოძიების წარმართვისთვის საკმარისი გარანტირების უზრუნველყოფის საკითხზე, სადაც ხსენებული ცვლილების საჭიროებაზეც იყო ხაზგასმა.
ამრიგად, სახალხო დამცველი დადებითად აფასებს დაგეგმილ ცვლილებას და იმედოვნებს, რომ პარლამენტი მხარს დაუჭერს ხსენებულ კანონპროექტს. ამავდროულად, მოუწოდებს პარლამენტს, გაითვალისწინოს სახალხო დამცველისა და ეუთო/ოდირის მიერ სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის ინსტიტუციური გაძლიერებისკენ მიმართული სხვა რეკომენდაციებიც.

Public Defender’s Statement regarding Initiative to Expand Investigative Jurisdiction of Special Investigation Service
The Public Defender welcomes the submission of the draft law[1] to the Parliament of Georgia, which provides for the expansion of the investigative jurisdiction of the Special Investigation Service to certain crimes committed by prosecutors.
In 2022, after the Public Defender's appeal, the OSCE/ODIHR[2] report stated, among other things, that it was unclear why the investigation of the alleged cases of murder, serious injury to health, threats, violence, rape and trafficking committed by prosecutors was excluded from the competence of an independent investigative mechanism, whereas the mandate of the investigative agency covered similar crimes committed by representatives of other law enforcement agencies. The Public Defender submitted a legislative proposal[3] to the Parliament on the issue of providing sufficient guarantees for conducting an effective investigation by the Special Investigation Service, where the need for the mentioned change was also emphasized.
Thus, the Public Defender positively evaluates the planned amendment and hopes that the Parliament will support the mentioned draft law. At the same time, he calls on the Parliament to implement other recommendations of the Public Defender and OSCE/ODIHR aimed at institutional strengthening of the Special Investigation Service as well.