სახალხო დამცველის განცხადება საპროტესტო აქციაზე მიმდინარე მოვლენების შესახებ
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი განაგრძობს თბილისში პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე მიმდინარე შეკრების მონიტორინგს.
2024 წლის 16 აპრილს 22:00 საათისთვის საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაიწყო ძალის გამოყენება აქციის მონაწილეთა მიმართ. მედიით გავრცელებული ინფორმაციით, გამოყენებულია ე.წ. წიწაკის სპრეი.
საქართველოს სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ შეკრების თავისუფლებაში ჩარევა დასაშვებია მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ აქცია მიიღებს ძალადობრივ ან/და კანონსაწინააღმდეგო ხასიათს, ამავე დროს ძალის გამოყენება უნდა აკმაყოფილებდეს აუცილებლობისა და პროპორციულობის მკაცრ ტესტს.
საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს - უზრუნველყოს ყველა მოქალაქის გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების დაცვა უსაფრთხო გარემოში და ძალის გამოყენების შემთხვევაში დაიცვას შესაბამისი საერთაშორისო სტანდარტები.

Public Defender's Statement on Events Developed at Protest Rally
The Public Defender’s Office of Georgia continues to monitor the assembly in the vicinity of the Parliament in Tbilisi.
At about 22:00 on April 16, 2024, the Ministry of Internal Affairs of Georgia started using force against the participants in the rally. According to media reports, the so-called pepper spray was used.
The Public Defender of Georgia emphasizes once again that interference with freedom of assembly is permissible only when the rally takes a violent and/or illegal nature, at the same time the use of force must meet the strict test of necessity and proportionality.
The Public Defender of Georgia calls on the Ministry of Internal Affairs to ensure the protection of freedom of expression and assembly of all citizens in a safe environment, and in case of use of force, to comply with relevant international standards.