სახალხო დამცველის განცხადება რუსეთის ომბუდსმენის მიმართვასთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია სოციალურ მედიაში გამოეხმაურა რუსეთის ფედერაციის ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ტატიანა მოსკალკოვას თხოვნას, დაეხმაროს საქართველოში მყოფი რუსეთის მოქალაქეების უფლებების დაცვაში.
„უპირველეს ყოვლისა, მსურს აღვნიშნო, რომ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატისთვის არ მოუმართავს არცერთ რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეს უფლებრივი დარღვევის შემთხვევების გამო. ერთადერთი ინდივიდუალური შემთხვევა, რაც ამ ეტაპზე ჩვენთვის ცნობილი გახდა, ეხება სავარაუდოდ ჟურნალისტური საქმიანობის ხელის შეშლის და ძალადობის ფაქტს რუსული მედიასაშუალების რესპონდენტის მიმართ. აღნიშნულთან დაკავშირებით შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაიწყო გამოძიება. მე პირადად ვესაუბრე შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებს და აქტიურად ვაკვირდებით გამოძიების პროცესს. ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, მიმდინარეობს ინტენსიური გამოძიება და იკითხება ინციდენტში მონაწილე ყველა პირი.
მიუხედავად რუსული ოკუპაციისა, ბოლო წლების განმავლობაში საქართველოში არ მოხდარა რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეთა მიმართ ძალადობა მათი ეთნიკური ან ეროვნული ნიშნით. საქართველო ინარჩუნებს უსაფრთხო ქვეყნის სტატუსს და არ გვაქვს არანაირი საფუძველი, რომელიც ამ მოცემულობას შეცვლის. აქტიური ანტისაოკუპაციო პროტესტის პარალელურად, რუსეთის მოქალაქეები მშვიდობიანად გადაადგილდებიან, თანაბრად სარგებლობენ ყველა სერვისით საქართველოს ტერიტორიაზე და არ ექმნებათ არანაირი დაბრკოლება.
საჭიროების შემთხვევაში, საქართველოს სახალხო დამცველი დაიცავს ყველა მოქალაქის უფლებას საქართველოს ტერიტორიაზე, განურჩევლად მათი მოქალაქეობისა თუ ეთნიკური კუთვნილებისა და მოახდენს რეაგირებას თითოეულ ინციდენტზე.
აქვე აღვნიშნავ, რომ საქართველოს სახალხო დამცველსა და რუსეთის ფედერაციის ადამიანის უფლებათა უმაღლეს კომისარს შორის არსებობს თანამშრომლობა და კომუნიკაცია ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხების გარშემო, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია დიპლომატური ურთიერთობის არარსებობის პირობებში.
ჩვენი მიზანია, რომ განვითარებული მოვლენები არ აისახოს მშვიდობიანი მოქალაქეების უფლებრივ მდგომარეობაზე როგორც საქართველოს, ასევე, რუსეთის ფედერაციის ტერიტორიაზე და იმედს ვიტოვებ, რომ რუსეთის ფედერაციის ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისარი ქალბატონი ტატიანა მოსკალკოვა, ასევე დაიცავს საქართველოს მოქალაქეთა უფლებებს რუსეთის ტერიტორიაზე და არ დაუშვებს მათ დისკრიმინაციას ეთნიკური თუ მოქალაქეობრივი ნიშნით,“ - განაცხადა საქართველოს სახალხო დამცველმა.

Public Defender Nino Lomjaria has responded to the request of the High Commissioner for Human Rights in the Russian Federation, Tatiana Moskalkova, to assist in the protection of the rights of Russian citizens in Georgia.
“First of all, I would like to note that the Public Defender's Office has not been addressed by any citizen of the Russian Federation with regard to the violation of rights. The only individual case we are informed of at this stage concerns the alleged interference with the journalistic activities and violence against a respondent of a Russian media outlet. The Ministry of Internal Affairs launched an investigation into the incident. I personally talked to representatives of the Ministry of Internal Affairs and we are actively observing the process of investigation. As far as we are informed, investigation is ongoing intensively and every person involved in the incident are being questioned.
Despite the Russian occupation, no violence has ever taken place against any citizen of the Russian Federation in Georgia on ethnic or national grounds. Georgia has maintained the status of a safe country and there is no ground that would change this reality. Amid the active anti-occupation protests, Russian citizens are able to peacefully move and equally enjoy all services without any obstacle in Georgia.
If necessary, the Public Defender of Georgia will protect the rights of all citizens regardless of their citizenship or ethnicity on the territory of Georgia and will react to each incident.
It should be noted that there is cooperation and communication around the human rights issues between the Public Defender of Georgia and the High Commissioner for Human Rights in the Russian Federation, which is especially important in the absence of diplomatic relations.
Our aim is to prevent the recent developments from affecting the human rights situation of civilians on the territory of Georgia and the Russian Federation and we hope that the High Commissioner for Human Rights in the Russian Federation, Mrs. Tatiana Moskalkova, will also protect the rights of Georgian citizens on the territory of Russia and will not allow their discrimination on grounds of nationality or ethnicity.