სახალხო დამცველი ვენეციის კომისიის წარმომადგენლებს შეხვდა
2019 წლის 1 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია საქართველოში ვიზიტით მყოფ ვენეციის კომისიის წარმომადგენლებს შეხვდა და უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების არჩევის წესთან დაკავშირებით თავისი მოსაზრებები გააცნო.
სახალხო დამცველმა რამდენიმე საკითხზე გაამახვილა ყურადღება, რაც აუცილებლად მიაჩნია, რათა პარლამენტში განსახილველად წარმოდგენილმა კანონპროექტმა გადაწყვეტილების მიღების პროცესის გამჭვირვალობა და სამართლიანობა უზრუნველყოს.
შეხვედრაზე სახალხო დამცველმა ისაუბრა შერჩევის კრიტერიუმებზე, კენჭისყრის ფარულობაზე, ინტერესთა კონფლიქტზე და გადაწყვეტილების მისაღებად საჭირო ხმათა რაოდენობაზე. ასევე, აღინიშნა მოსამართლეთა არჩევის პროცესში პარლამენტის როლი და ამ პროცესის გამჭვირვალობის მნიშვნელობა.
ვენეციის კომისიის დელეგაცია საქართველოში საკონსტიტუციო რეფორმების განხორციელების პროცესში დახმარების მიზნით ჩამოვიდა და საქართველოს პარლამენტს წევრებსა და რეფორმის პროცესში ჩართულ პირებს შეხვდა.
იმედს ვიტოვებთ, მოსაზრების წარმოდგენის დროს მაქსიმალურად იქნება გაზიარებული საქართველოს კონტექსტი და არსებული გამოწვევები. სახალხო დამცველი უახლოეს დღეებში თავის მოსაზრებებს წერილობითაც გადაუგზავნის კომისიას.

Public Defender Meets with Representatives of Venice Commission
On 1 April 2019, Public Defender Nino Lomjaria met with representatives of the Venice Commission visiting Georgia and introduced her opinions about the rule of selection of the Supreme Court judges.
The Public Defender drew attention to several issues, which, according to her, are necessary preconditions for ensuring transparency and fairness of the decision-making process.
The Public Defender spoke about the selection criteria, secrecy of voting, conflict of interest and the necessary number of votes for making a decision. She also underlined the role of the Parliament in the process of election of judges and the importance of transparency of the process.
The representatives of the Venice Commission have arrived in Georgia to provide assistance to the country in implementing constitutional reforms. They have already met with MPs and the individuals involved in the reform process.
We hope that the context of Georgia and the existing challenges will be considered as much as possible during the submission of an opinion. The Public Defender will send a written report to the Commission in the next few days.