სახალხო დამცველი სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებას მიესალმება
საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ ადამიანის უფლებათა დაცვის თვალსაზრისით უმნიშვნელოვანესი მოვლენა უწოდა სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტლებას, რომლის თანახმად, რუსეთიდან საქართველოს მოქალაქეთა დეპორტაციის გამო, რუსეთის ფედერაციას საქართველოსთვის კომპენსაციის სახით 10 მილიონი ევროს გადახდა დაეკისრა.
„დღეს დავინახეთ, რომ ადამიანის უფლებების დაცვისთვის ბრძოლას ყოველთვის აქვს შედეგი, მაშინაც კი, როდესაც დიდ და გავლენიან სახელმწიფოს უპირისპირდები - და ევროპული სასამართლო არის ეს ადგილი!“, - განაცხადა ნინო ლომჯარიამ.
2019 წლის 31 იანვარს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დიდი პალატის გადაწყვეტილებით კომპენსაციის თანხა 2006 წელს რუსეთიდან გამოძევებულ 1 795 დაზარალებულზე გადანაწილდება.
სასამართლოს გადაწყვეტილებით, 2 ათასი ევრო უნდა გადაუხადონ საქართველოს იმ მოქალაქეებს, რომელთა მიმართებით დაირღვა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-4 პროტოკოლის მე-4 მუხლი (კოლექტიური გაძევება) და 10.000-დან 15.000-მდე ევრო მათ, ვისთანაც მიმართებაში დაირღვა მე-5 მუხლი (თავისუფლების უკანონო აღკვეთა) და მე-3 მუხლი (დაკავების არაადამიანური და დამამცირებელი პირობები).
ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში დაზარალებულთა კომპენსაციასთან დაკავშირებული პროცედურები მას შემდეგ დაიწყო, რაც 2014 წელს საქართველომ 2006 წელს ქართველების მასობრივი დაკავებისა და რუსეთიდან დეპორტაციის საკითხზე სამართლებრივი დავა მოიგო.

Public Defender Welcomes the Judgment of Strasbourg Court
Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, has described the judgment of the Strasbourg Court, according to which, the Russian Federation was ordered to pay 10 million euros to Georgia over the deportation of Georgian nationals from Russia, as the most important event in terms of protection of human rights.
"Today we saw that it is always important to fight for human rights, even when you have to confront a big and influential state - and the European Court is a place for this!" - Nino Lomjaria said.
According to the judgment of the Grand Chamber of the European Court of Human Rights, delivered on 31 January 2019, the compensation must be distributed to 1 795 Georgian nationals deported from Russia in 2006.
The Court considered that EUR 2,000 must be paid to the individual victims who had been victims only of a violation of Article 4 of Protocol No. 4 and an amount ranging from EUR 10,000 to EUR 15,000 must be paid to those among them who had also been victims of a violation of Article 5 (unlawful deprivation of liberty) and Article 3 (inhuman and degrading conditions of detention).
The compensation procedures were launched in the European Court of Human Rights after Georgia won a case in 2014 over the mass arrests of Georgian nationals and their deportation from Russia in 2006.