სახალხო დამცველი ეხმიანება უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის მიმდინარე პროცესს
როგორც საზოგადოებისათვის არის ცნობილი, საერთაშორისო და ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად, სახალხო დამცველი დამოუკიდებლად აკვირდება უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის პროცესს. აღნიშნული პროცესის ფარგლებში, მიმდინარე წლის 20 ივნისს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში პირველი ფარული კენჭისყრა გაიმართა. კენჭისყრის შედეგად გამოვლინდა შემდეგ ეტაპზე გადასული უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის 50 კანდიდატი. იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში გამართული პირველი ფარული კენჭისყრა და მასზე დაკვირვების შედეგები ავლენს იმ პრობლემებსა და ხარვეზებს, რაც აღნიშნულ პროცესს ახლავს თან და საფრთხეს უქმნის მის მაღალი სტანდარტებით წარმართვას. სახალხო დამცველი ასევე ეხმაურება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოსათვის“ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების შესახებ ინფორმაციის გაცემაზე უარის თქმას და აღნიშნულს სერიოზულ პრობლემად და მთელი პროცესისათვის დამაზიანებლად მიიჩნევს.
ფარული კენჭისყრა
პირველ რიგში, აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წლის 1 მაისს მიღებული კანონით1, საბჭოს წევრებმა მოსამართლეობის კანდიდატები თითოეულ ეტაპზე კეთილსინდისიერებისა და კომპეტენტურობის კრიტერიუმებით უნდა შეარჩიონ. პირველი ფარული კენჭისყრისათვის კანონში ამის უზრუნველსაყოფად რაიმე მექანიზმი არ ჩადებულა, თუმცა მიეთითა, რომ საბჭო ამ პროცესს წარმართავს მის მიერ განსაზღვრული პროცედურით2 . აღსანიშნავია, რომ საბჭოს მიერ არ განსაზღვრულა რაიმე ისეთი პროცედურა, რომელიც უზრუნველყოფდა მოსამართლეების შერჩევას ამ კრიტერიუმებზე დაყრდნობით. აღნიშნული ვითარება კი ქმნის გარემოს, სადაც შესაძლებელი ხდება პროცედურას გამოეთიშოს კანდიდატი, რომელიც კეთილსინდისიერებისა და კომპეტენტურობის კრიტერიუმებით სხვებს გადაწონის.
თავად საკანონმდებლო ჩარჩო, რომელიც ფარულ კენჭისყრას ითვალისწინებს, არ მოითხოვს მიღებული გადაწყვეტილების დასაბუთებას და არ იძლევა მისი გასაჩივრების შესაძლებლობას, რაც პრობლემურად შეფასდა როგორც ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების, ასევე ვენეციის კომისიის, ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისისა და სახალხო დამცველის მიერ.
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის მიზნით იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში გამართულმა პირველმა ფარულმა კენჭისყრამ კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი საკანონმდებლო ჩარჩოს სისუსტეს და გამოავლინა, თუ რა გამოწვევებია პრაქტიკაში.
20 ივნისის ფარულ კენჭისყრაში მონაწილეობდა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 13 წევრი, რომელთაგან თითოეულს ჰქონდა 1 ბიულეტენი და 20 ხმა (გამოცხადებული ვაკანსიის ოდენობის შესაბამისად). ბიულეტენებისა და მიცემული ხმების დათვლის პროცესზე დაკვირვებამ გამოავლინა 13-დან 10 ბიულეტენი, რომელიც შემოხაზული იყო ერთნაირი სქემითა და დამთხვევების ძალიან მაღალი ხარისხით. კერძოდ:
1. გამოვლინდა 4 ბიულეტენი,3 სადაც ჯამში 137 კანდიდატიდან ზუსტად 20 ერთი და იგივე კანდიდატი იყო შემოხაზული;
2. გამოვლინდა სხვა 3 ბიულეტენი,4 სადაც ჯამში 137 კანდიდატიდან შემოხაზული იყო სხვა ზუსტად 20 ერთი და იგივე კანდიდატი (და არა ისინი, ვინც პირველ პუნქტში ნახსენებ 4 ბიულეტენში იყო შემოხაზული);
3. გამოვლინდა სხვა 2 ბიულეტენი,5 სადაც შემოხაზული იყო მეორე პუნქტში მითითებულ 3 ბიულეტენში შემოხაზული 15 კანდიდატი და კიდევ სხვა 5 კანდიდატი;
4. გამოვლინდა სხვა 1 ბიულეტენი,6 სადაც შემოხაზული იყო პირველ პუნქტში მითითებულ 4 ბიულეტენში შემოხაზული 15 კანდიდატი და მესამე პუნქტში მითითებულ 2 ბიულეტენში შემოხაზული 5 კანდიდატი.
მოცემული 10 ბიულეტენის ჯამში 5 ხმა მიიღო 30-მა კანდიდატმა, 4 ხმა - 5-მა კანდიდატმა, ხოლო 3 ხმა - 10-მა კანდიდატმა (სულ 45 კანდიდატი). ყველა მათგანი გადავიდა შერჩევის მომდევნო ეტაპზე. დანარჩენ 3 ბიულეტენში ამ ხარისხის დამთხვევა არ გამოვლენილა და მათში შემოხაზული 5 კანდიდატი, რომელსაც დარჩენილი 10 ბიულეტენიდან არც ერთი ხმა არ მიუღია, გადავიდა შემდეგ ეტაპზე.
ზემოაღნიშნულ 10 ბიულეტენს შორის ასეთი მაღალი ხარისხის დამთხვევა კითხვებს აჩენს. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ შერჩევის ამ ეტაპისათვის კანდიდატების კეთილსინდისიერებისა და კომპეტენტურობის კრიტერიუმებით შეფასების მექანიზმი არ განსაზღვრულა მაშინ, როდესაც საქართველოს კონსტიტუციის მე-18 მუხლი აღიარებს საქართველოს ყველა მოქალაქის უფლებას დაიკავოს საჯარო თანამდებობა, თუ იგი აკმაყოფილებს კანონმდებლობით დადგენილ მოთხოვნებს.
სახალხო დამცველი აქვეყნებს ცხრილს, სადაც ასახულია, თუ რომელ ბიულეტენში რომელი კანდიდატი იყო შემოხაზული, ხმების დათვლის დროს ბიულეტენების რიგითობის მიხედვით.
ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა
2019 წლის 31 მაისს „საერთაშორისო გამჭირვალობა - საქართველომ“ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსგან გამოითხოვა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის 20 ვაკანსიაზე საბჭოში შესული ყველა განცხადებისა და განმცხადებლების მიერ წარმოდგენილი დოკუმენტების ასლები. ამა წლის 13 ივნისის პასუხით, საბჭომ უარი თქვა მოთხოვნილი ინფორმაციის გაცემაზე პერსონალური მონაცემების საფუძვლით. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება დაუსაბუთებლად ზღუდავს იმ ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობას, რომელსაც არსებითი მნიშვნელობა აქვს პროცესის მონიტორინგისა და მის მიმართ ნდობის გაჩენისათვის.
საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის უფლება საქართველოს კონსტიტუციის მე-18 მუხლით არის დაცული. ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 44-ე მუხლი ცალსახად მიუთითებს, რომ „თანამდებობის პირის, აგრეთვე თანამდებობაზე წარდგენილი კანდიდატის პერსონალური მონაცემები საჯაროა.“ „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში მიმდინარე წლის 1 მაისს შეტანილი ცვლილებით გათვალისწინებულ იქნა დამატებითი ბერკეტები, რომლებიც გამორიცხავს განსაკუთრებული კატეგორიის შესახებ მონაცემების დახურვასაც კი, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ საუბარია კანდიდატის ჯანმრთელობის შესახებ მონაცემებზე. საბჭოს უარი არათუ კანონში ცვლილებების შეტანის შემდეგ დადგენილ გამჭვირვალობის სტანდარტს, არამედ მანამდე მოქმედ სტანდარტსაც არ პასუხობს და გამოუსწორებელ ზიანს აყენებს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესს.
აღსანიშნავია, რომ იმ პირობებში, როდესაც საბჭო კანდიდატებს თითოეულ ეტაპზე ფარული კენჭისყრით შეარჩევს, გადაწყვეტილებები კი დაუსაბუთებელია, ისედაც მცირე შესაძლებლობა რჩება პროცესებზე დასაკვირვებლად. ამ პირობებში კანდიდატების მიერ წარმოდგენილ ინფორმაციასა და დოკუმენტებზე წვდომის შეზღუდვა კი საერთოდ შეუძლებელს ხდის დაკვირვებას და პროცესებს სრულიად დახურულს ტოვებს.
2019 წლის 27 ივნისს სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს, გასცეს პროცესზე დამკვირვებელი ორგანიზაციის მიერ გამოთხოვილი ინფორმაცია - შერჩევის პროცედურაში მონაწილეთა მიერ წარმოდგენილი განცხადებისა და სხვა დოკუმენტების ასლები. ამავდროულად, სახალხო დამცველი მოუწოდებს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების შერჩევა თითოეულ ეტაპზე განახორციელოს სამართლიანად, უმაღლესი სტანდარტის დაცვით.
სახალხო დამცველი აგრძელებს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესზე დაკვირვებას და დაკვირვების შედეგებზე საზოგადოებას ინფორმაციას მომავალშიც მიაწვდის.

Public Defender Responds to Ongoing Process of Selection of Supreme Court Judges
As the public is aware, the Public Defender of Georgia, together with international and local NGOs, independently observes the process of selection of Supreme Court judges. Within the framework of the mentioned process, the first secret ballot was held in the High Council of Justice on June 20, as a result of which, 50 judicial candidates qualified for the next stage. The first secret ballot in the High Council of Justice and observation of its results identified certain problems and shortcomings, which threaten the conduct of the process in accordance with high standards. The Public Defender would also like to respond to the refusal of the High Council of Justice to provide information about judicial candidates to Transparency International – Georgia. The Public Defender believes that the above-mentioned is a serious problem and damages the entire process.
Secret ballot
First of all, it should be noted that according to the law adopted on May 1, members of the Council shall select judicial candidates according to the criteria of good faith and competence at every stage. The law does not provide for any mechanism for ensuring the above during the first ballot, but it indicates that the Council shall direct the process in accordance with a pre-determined procedure. It should be noted that the Council has not developed any procedure that would ensure selection of judges on the basis of the above-mentioned criteria, which creates a situation where a candidate with better good faith and competence may be disqualified.
The legislative framework, which provides for secret ballot, does not require justification of a decision or does not allow it to be challenged, which was evalauted negatively by local NGOs, the Venice Commission, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights and the Public Defender of Georgia.
The first secret ballot in the High Council of Justice for the selection of Supreme Court judges once again emphasized the weakness of the legislative framework and revealed challenges in practice.
13 members of the High Council of Justice participated in the secret ballot on June 20. Each member had 1 ballot paper and 20 votes (in accordance with the number of vacancies). Observation of the ballot papers and counting process revealed 10 out of 13 ballot papers ticked under similar schemes and carrying high degree of coincidence. Namely:
1. 20 one and the same candidates out of total of 137 candidates were ticked in 4 ballot papers;
2. 20 other one and the same candidates (not those ticked in the 4 ballot papers mentioned above) out of total of 137 candidates were ticked in 3 ballot papers;
3. 15 candidates ticked in the 3 ballot papers indicated in the second paragraph, as well as 5 other candidates, were ticked in 2 ballot papers;
4. 15 candidates, ticked in the 4 ballot papers indicated in the first paragraph and 5 candidates ticked in the 2 ballot papers indicated in the third paragraph, were ticked in one ballot paper.
5 votes out of these 10 ballot papers were received by 30 candidates, 4 votes were received by 5 candidates and 3 votes – by 10 candidates (a total of 45 candidates). All of them qualified for the next stage. No similar coincidence has been discovered in other three ballot papers; the five candidates ticked in these ballot papers, who had not received any vote in the remaining 10 ballot papers, qualified for the next stage.
Such a high degree of coincidence among the above-mentioned 10 ballot papers raises questions. It should also be noted that no mechanism for assessing the candidates' honesty or competence has been developed for the above-mentioned stage of selection, whereas Article 18 of the Constitution recognizes the right of all citizens of Georgia to occupy a public position if he/she meets the requirements of the law.
The Public Defender is publishing a table, which shows which candidates were selected in the ballot papers, according to the order of ballot papers during counting.
Access to information
On 31 May 2019, Transparency International Georgia requested the copies of all applications and documents submitted by applicants to the Council for 20 judicial vacancies in the Supreme Court. According to the reply of 13 June, the Council refused to provide information on the ground of personal data protection. We believe that the decision unjustifiably restricts access to information that is essential for monitoring the process and increasing trust towards it.
The right to have access to public information is enshrined in Article 18 of the Constitution of Georgia. Article 44 of the Administrative Code clearly indicates that "personal data of an official, as well as a candidate nominated for the official position, shall be public." The amendments made to the Organic Law on General Courts on May 1 provide for additional leverages, which prohibit closure of even data of special category, except for information about the candidate's health. The Council’s refusal is incompliant not only with the transparency standard established by the amendments, but with the previous standards as well and irreparably damages the selection process of Supreme Court judges.
It should be noted that under the circumstances when the Council selects candidates by secret ballot at each stage and the decisions are unjustified, little chances are left for observing the processes. In a similar situation, restrictions on access to information and documents submitted by the candidates make it impossible to observe the processes and completely closes them.
On 27 June 2019, the Public Defender addressed the High Council of Justice with a recommendation to issue information requested by the observer organization - copies of applications and other documents submitted by applicants. At the same time, the Public Defender calls on the High Council of Justice to ensure selection of Supreme Court judicial candidates fairly and in compliance with the highest standards at every stage.
The Public Defender continues to monitor the selection of Supreme Court judicial candidates and will inform the public of the monitoring results in the future too.