სახალხო დამცველი 15 წლის მოზარდის გარდაცვალების ფაქტის გამოძიების მიმდინარეობას მონიტორინგს გაუწევს
2019 წლის 18 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია სახელმწიფო ინსპექტორს ლონდა თოლორაიას შეხვდა, 15 წლის ლუკა სირაძის გარდაცვალების ფაქტობრივი გარემოებების შესახებ დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად.
სახალხო დამცველი მომხდარ ფაქტს სისტემურ პრობლემად აფასებს და აცხადებს, რომ საგამოძიებო უწყებამ გამოკითხვა არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსის დარღვევით ჩაატარა და რომ პოლიციის განყოფილებაში გარდაცვლილისა და სხვა ბავშვებისთვის არა თუ კეთილგანწყობილი, არამედ პირიქით, მტრული გარემო იყო შექმნილი; ამიტომ ბავშვები ვერ გრძნობდნენ თავს დაცულად, რაც შეიძლება მათზე ზეწოლად ჩაითვალოს.
სახალხო დამცველი ასევე დაინტერესდა იცოდნენ თუ არა არასრულწლოვნებმა, რომ მათი მისვლა მოწმის სტატუსით დაკითხვისას ნებაყოფლობითი იყო.
„სახალხო დამცველი სწავლობს ამ საქმეს, არამხოლოდ იმ ჭრილში, თუ როგორ მოექცნენ მას სამართალდამცავი ორგანოს წარმომადგენლები, არამედ ამ საქმეს ჩვენ ვუყურებთ კომპლექსურად. გვაინტერესებს რა იყო წინარე ისტორია და როგორ მოიქცა სკოლა. აპარატი შეაფასებს რატომ არ გადაიდგა შესაბამისი ნაბიჯები პასუხისმგებელი უწყებებისა და პირების მხრიდან ბავშვის ფსიქო-სოციალური მხარდაჭერის კუთხით,“ - განაცხადა ნინო ლომჯარიამ შეხვედრის შემდეგ.
სახალხო დამცველმა მიიღო დაპირება სახელმწიფო ინსპექტორისგან, რომ მას ექნება საქმის მასალებზე წვდომა. სახალხო დამცველი სრულად გამოიყენებს ამ შესაძლებლობას და თვალს მიადევნებს გამოძიების მიმდინარეობას.
საქმის შესწავლა და მიზეზების დადგენა ომბუდსმენის აპარატმა თვითმკვლელობის მცდელობის ფაქტის შეტყობისთანავე დაიწყო.

Public Defender to Monitor Investigation into the Death of 15-Year-Old Teenager
On 18 December 2019, Public Defender Nino Lomjaria met with State Inspector Londa Toloraia to get more information about the factual circumstances of the death of 15-year-old Luka Siradze.
The Public Defender considers that the incident is a systemic problem and that the investigative agency violated the Juvenile Justice Code while questioning the teenager. According to her, a hostile and not favorable environment was created for the deceased and other children at the police station; therefore, children could not feel safe, which could be considered as pressure on them.
The Public Defender also asked questions about whether the juveniles had voluntarrily arrived at the investigative agency as witnesses.
“The Public Defender is studying this case not only in the light of how law enforcement officials treated him, but in a complex context. We are interested in the preceding developments and how the school acted. The Office will assess why no appropriate steps were taken by the responsible authorities and individuals to provide psychosocial support to the child,” Nino Lomjaria said after the meeting.
The Public Defender was promised from the State Inspector that she would have access to the case materials. The Public Defender will take full advantage of this opportunity and will watch the ongoing investigation.
The Public Defender’s Office began to study the case and its causes as soon as she learned about the suicide attempt.