საქართველოს სახალხო დამცველმა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების შერჩევის პროცესის შეჩერების მიზნით საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა
საქართველოს სახალხო დამცველი შუამდგომლობით მიმართავს საკონსტიტუციო სასამართლოს შეჩერდეს იმ ნორმატიული აქტების მოქმედება, რომლებიც განსაზღვრავენ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევას.
2019 წლის 1 ნოემბერს სახალხო დამცველმა კონსტიტუციური სარჩელით მიმართა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს და იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად საქართველოს პარლამენტისათვის წარსადგენი კანდიდატების შერჩევის წესის არაკონსტიტუციურად ცნობა მოითხოვა.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევად საქართველოს პარლამენტისათვის წარსადგენი კანდიდატების შერჩევის წესი ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულ, მოქალაქის საჯარო თანამდებობის დაკავებისა და სამართლიანი სასამართლოს უფლებებს.
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2019 წლის 17 დეკემბრის №3/24/1459 საოქმო ჩანაწერით, სახალხო დამცველის კონსტიტუციური სარჩელი მიღებულ იქნა არსებითად განსახილველად.
2020 წლის 17 მარტს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს განკარგულებით, უზენაესი სასამართლოს 2 მოსამართლის თანამდებობაზე წარმოშობილ ვაკანსიაზე, კანდიდატთა შერჩევის პროცედურა დაიწყო.
საქართველოს სახალხო დამცველი თვლის, რომ ამ პროცესის მომწესრიგებელი კანონმდებლობა შეიცავს კანდიდატების შერჩევის პროცესის თვითნებურად წარმართვისა და მონაწილე კანდიდატთა კონსტიტუციური უფლების შეუქცევადი დარღვევის საკმაოდ მაღალ საფრთხეს. აღნიშნული რისკების შესახებ ასევე მითითებულია ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის არაერთ დოკუმენტში. შესაბამისად, აუცილებლად მიგვაჩნია სადავო ნორმების შეჩერება, რაც ავტომატურად მოსამართლეთა შერჩევის პროცესს გააჩერებს.
სწორედ აღნიშნულის გამო, საქართველოს სახალხო დამცველმა მიიღო გადაწყვეტილება და მიმართა შუამდგომლობით საკონსტიტუციო სასამართლოს სადავო ნორმატიული აქტების შეჩერების მოთხოვნით. იმედს ვიტოვებთ, საკონსტიტუციო სასამართლო შესაძლებლობის ფარგლებში, მაქსიმალურად ოპერატიულად იმსჯელებს აღნიშნული საკითხის თაობაზე.

Public Defender Applies to Constitutional Court to Suspend Selection of Judicial Candidates
The Public Defender of Georgia has applied to the Constitutional Court with a request to suspend the normative acts determining the selection of Supreme Court judges.
On November 1, 2019, the Public Defender filed a constitutional lawsuit with the Constitutional Court of Georgia and demanded declaration of the procedure of selection of Supreme Court judicial candidates for the submission to the Parliament of Georgia by the High Council of Justice unconstitutional.
The Public Defender considers that the selection procedure violates the constitutionally guaranteed right of a citizen to hold a public office and the right to a fair trial.
According to protocol No. 3/24/1459 of 17 December 2019, the Constitutional Court of Georgia will consider the Public Defender’s constitutional suit on its merits.
According to the order of the High Council of Justice of 17 March 2020, the procedure of selection of Supreme Court judicial candidates has begun for two new vacancies.
The Public Defender of Georgia considers that the legislation regulating this process contains a high risk of arbitrarily conducting the selection process and irreversibly violating the constitutional rights of the participating candidates. These risks are also mentioned in numerous documents of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights. Accordingly, we consider it necessary to suspend the disputed norms, which will automatically halt the process of selection of judges.
Therefore, the Public Defender of Georgia made a decision to apply to the Constitutional Court to suspend the disputed normative acts. We hope that the Constitutional Court will consider this issue as promptly as possible.