საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება მოქალაქეთა მიმართ განხორციელებული სავარაუდო ზეწოლის ფაქტებზე
საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმიანება უკანასკნელ დღეებში სხვადასხვა მედია საშუალებებით გავრცელებულ ინფორმაციას, საქართველოს რეგიონებში მოქალაქეთა მიმართ განხორციელებულ შესაძლო ზეწოლის ფაქტების თაობაზე.
მედიაში გავრცელებულ ინფორმაციასთან ერთად, სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა საქართველოს რეგიონებში გამოკითხეს მოქალაქეები, რომლებმაც კონფიდენციალობის სრული დაცვის პირობით, სახალხო დამცველის რწმუნებულებს დაუდასტურეს გავრცელებული ინფორმაცია. კერძოდ, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის, ქვემო ქართლის, შიდა ქართლის, სამცხე-ჯავახეთის, კახეთის, სამეგრელოს, გურიის, იმერეთის რეგიონებიდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, ადგილობრივი თვითმმართველობების მიერ შექმნილი ა(ა)იპ-ების, საგანმანათლებლო დაწესებულებების (ბაღების, საჯარო სკოლების, სამუსიკო სასწავლებლების) თანამშრომლების მიმართ ხორციელდება სავარაუდო პირდაპირი ან ირიბი ზეწოლა და იძულება 2019 წლის 14 დეკემბერს თბილისში დაგეგმილ აქციაში მონაწილეობის მისაღებად. მოქალაქეების განცხადებით, აქციაში მონაწილეობის მიღებაზე უარის შემთხვევაში ხელმძღვანელი პირები სამუშაო ადგილებზე სამომავლოდ პრობლემების შექმნაზე მიანიშნებენ.
საქართველოს სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ მოქალაქეთა მიმართ განხორციელებული იძულება, მათი ნების საწინააღმდეგოდ, მონაწილეობა მიიღონ რაიმე აქციასა თუ ღონისძიებაში და ამ მოთხოვნის შეუსრულებლობის შემთხვევაში პირდაპირი, თუ ირიბი მინიშნება სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ, სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს შეიცავს.
იმ გარემოების გათვალისწინებით, რომ საქართველოს სახალხო დამცველსა და მის რწმუნებულებს მოქალაქეებმა ინფორმაცია კონფიდენციალობის დაცვის პირობით მიაწოდეს, სახალხო დამცველის შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის თანახმად, სახალხო დამცველი ამ ეტაპზე მოკლებულია შესაძლებლობას, მიმართოს საქართველოს გენერალურ პროკურატურას კონკრეტულ პირთა მიმართ შესაძლო დანაშაულებრივი ფაქტების გამო გამოძიების დაწყების მოთხოვნით.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს ადგილობრივი თვითმართველობის ხელმძღვანელ პირებს და სამსახურების ხელმძღვანელებს, შეწყვიტონ თანამშრომელთა იძულება. პარალელურად, მოვუწოდებთ საგამოძიებო ორგანოებს განახორციელონ შესაბამისი მოქმედებები და გამოავლინონ შესაძლო პასუხისმგებელი პირები, რომელთა ქმედებაშიც შეიძლება იკვეთებოდეს დანაშაულის ნიშნები.
ასევე, საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს მოქალაქეებს მათ მიმართ შესაძლო იძულების და ზეწოლის განხორციელების შემთხვევაში, მიმართონ სამართალდამცავ ორგანოებს შესაბამისი რეაგირებების განხორციელების მოთხოვნით.
საქართველოს სახალხო დამცველი სრულ მზაობას გამოთქვამს, მოქალაქეთა სურვილის შემთხვევაში, დაეხმაროს მათ საგამოძიებო ორგანოებისათვის მიმართვის პროცესში.

Public Defender’s Statement on Alleged Pressure on Citizens
The Public Defender of Georgia is responding to the recent media reports about alleged pressure exerted on citizens in the regions of Georgia.
The Public Defender's representatives talked to citizens in the regions of Georgia, who confirmed the above reports after receiving the confidentially guarantee. Specifically, according to the information obtained from the regions of Kvemo Kartli, Shida Kartli, Samtskhe-Javakheti, Kakheti, Samegrelo, Guria, Imereti and the Autonomous Republic of Adjara, employees of kindergartens, public schools and music schools - non-commercial legal entities founded by local self-governments - were allegedly subjected to direct or indirect pressure and coercion in connection with participation in a rally due to be held in Tbilisi on 14 December 2019. According to the citizens, they were given hints about future problems in the workplace in case of refusing to participate in the rally.
The Public Defender of Georgia emphasizes that forcing citizens to take part in any rally or event against their will and direct or indirect hints about their dismissal in case of refusal contain signs of a crime.
Given that the Public Defender and her representatives were provided with the above information on the condition of confidentiality, the Public Defender is unable to address the Prosecutor's Office to launch an investigation into the alleged offences of specific individuals, according to the Organic Law on the Public Defender.
In view of the above, the Public Defender of Georgia calls on the local governments and heads of departments to stop coercion. At the same time, we urge the investigating authorities to take appropriate steps and identify alleged responsible persons, the actions of which may include signs of a crime.
In addition, the Public Defender of Georgia calls upon Georgian citizens to request from the law enforcement agencies to appropriately respond to the alleged cases of coercion and pressure against them.
The Public Defender of Georgia expresses her full readiness to assist the citizens of Georgia in the process of referring to the investigative authorities, if they wish.