საქართველოს სახალხო დამცველი ქსნის N15 პენიტენციურ დაწესებულებაში გახსნილი საარჩევნო უბანის შედეგების გაუქმებას ეხმაურება
2020 წლის 31 ოქტომბერს დაბა ქსანში მდებარე N15 დაწესებულებაში გახსნილ საარჩევნო უბანზე სახალხო დამცველის აპარატის სპეციალური პრევენციული ჯგუფის ad hoc ვიზიტის დროს, რომლის მიზანსაც წარმოადგენდა შეგვემოწმებინა როგორც ზოგადი მდგომარეობა, ასევე, პატიმრებისთვის საარჩევნო ხმის უფლების თავისუფალი გამოვლენის შესაძლებლობა, ადგილი ჰქონდა სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლების მიმართ უფლებამოსილების განხორციელებაში ხელშეშლას და სიტყვიერი შეურაცხყოფის ფაქტს რამდენიმე მსჯავრდებულის მხრიდან. ინციდენტის ადგილზე იმყოფებოდნენ ადმინისტრაციის წარმომადგენლები, მათ შორის დაწესებულების დირექტორი და მათი მხრიდან სათანადო რეაგირება არ განხორციელებულა.
მას შემდეგ რაც საარჩევნო უბნების ოქმების შემაჯამებელი ოქმები გამოქვეყნდა, არასამთავრობო ორგანიზაციათა მიერ გასაჩივრდა ქსნის N15 დაწესებულებაში შექმნილი უბნის მაჟორიტარული ოქმი, ვინაიდან მაჟორიტარულ არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო 641-მა პატიმარმა, რომელთაგან ყველა სავარაუდოდ არ წარმოადგენდა მცხეთის საარჩევნო ოლქის ამომრჩეველს.
საბედნიეროდ, საოლქო კომისიამ დააკმაყოფილა არასამთავრობო ორგანიზაციათა საჩივარი და მაჟორიტარული ოლქის არჩევნების შედეგები გაუქმდა ამ საარჩევნო უბანზე. ამ ხმების გაუქმებამ ზეგავლენა იქონია ოლქის არჩევნების შედეგებზე, ვინაიდან, მცხეთის საარჩევნო ოლქში მეორე ტურის გამართვის საჭიროება დადგა.
საარჩევნო დარღვევის მასშტაბიდან გამომდინარე, სახალხო დამცველის აპარატისთვის ნათელი გახდა ის ფაქტი, თუ რატომ განხორციელდა ცალკეული პატიმრების მხრიდან სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებზე თავდასხმა, რაც არ იქნა აღკვეთილი დაწესებულების ადმინისტრაციის მიერ. განსაკუთრებით შემაშფოთებელია სპეციალური პენიტენციური სამსახურის განცხადებაც, როდესაც მათ სცადეს საზოგადოების შეცდომაში შეყვანა, თითქოს N15 დაწესებულებაში პატიმრებმა სახალხო დამცველის წარმომადგენლებს „უსაყვედურეს უყურადღებობის გამო და დაწესებულებაში უფრო ხშირი ვიზიტებისკენ მოუწოდეს“.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს სახალხო დამცველმა 2019 წელს გამოაქვეყნა სპეციალური ანგარიში, სადაც საუბარი იყო N15 დაწესებულებაში მომძლავრებული კრიმინალური სუბკულტურის არსებობაზე და მათ გავლენებზე ციხის ადმინისტრირების პროცესში, რაც პატიმართა უფლებების თავისუფალ რეალიზებაზე უარყოფითად აისახება.

Public Defender Responds to Annulment of Election Results of Polling Station Opened at Ksani Penitentiary Establishment No 15
During the ad hoc visit of the Special Preventive Group of the Public Defender's Office to the polling station opened at Ksani Establishment No 15 on October 31, 2020, the aim of which was to check both the general situation and the free realization of prisoners’ right to vote, several convicts obstructed the fulfillment of duties by representatives of the Public Defender and verbally abused them. Representatives of the prison administration, including the director of the establishment, witnessed the incident, but did not respond properly.
After the summary protocols of the polling station protocols were published, non-governmental organizations filed a complaint against the majoritarian protocol of the polling station opened at Ksani Establishment No 15, as 641 prisoners participated in the majoritarian elections, but allegedly not all of them were constituents of the Mtskheta election district.
Fortunately, the district commission granted the NGOs’ complaint and the results of the majoritarian elections of the mentioned polling station were annulled, which impacted the overall results of the constituency, as it created the need of holding the second round of elections in the Mtskheta constituency.
The scale of the election irregularities made it clear to the Public Defender’s Office why certain prisoners attacked representatives of the Public Defender’s Office, which was not prevented by the administration of the establishment. The statement of the Special Penitentiary Service is also particularly concerning, as they tried to mislead the public, saying that the prisoners of Establishment No 15 "reprimanded the representatives of the Public Defender for their negligence and called for more frequent visits to the facility."
It should be noted that the Public Defender of Georgia published a special report in 2019, which referred to the growing criminal subculture and its impact on the administration of Establishment No 15, which negatively affected the free realization of prisoners' rights.