საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმიანება 2019 წლის 18 ნოემბერს დაკავებულ პირთა სასამართლო პროცესებს
2019 წლის 18 ნოემბერს დაკავებულები მოვინახულეთ იმავე საღამოს და ყველა მათგანს გავესაუბრეთ ინდივიდუალურად მათი დაკავების კანონიერებასთან და სხვა შესაძლო უფლება დარღვევებთან დაკავშირებით.
19 ნოემბერს, მთელი დღის განმავლობაში სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლები აკვირდებიან სასამართლო პროცესების მსვლელობებს. მნიშვნელოვანია ყველა დაკავებულს და მათ ადვოკატებს მიეცეთ საკმარისი დრო და საშუალება წარმოადგინონ მათი პოზიციის დაცვის საშუალება.
ამ ეტაპზე ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით დაკავებულთა ნაწილი დაკავებულია 18 ნოემბერს, სამუშაო დროს, შესაბამისად მათ მიმართ დაკავების მაქსიმალური ვადა საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით არის 12 საათი. ამ ვადის გასვლის შემდგომ, აუცილებელია მათი გათავისუფლება.
აქვე გვსურს ხაზი გავუსვათ იმ ფაქტს, რომ ადმინისტრაციულად დაკავებულების საქმეებს განიხილავს მხოლოდ ერთი მოსამართლე, რაც ბუნებრივია ართულებს სწრაფი მართლმსაჯულების განხორციელებას. აუცილებელია დამატებით სხვა მოსამართლეთა პროცესში ჩართულობა, რათა არ დაირღვეს დაკავებულთა საპროცესო უფლებები.
მოვუწოდებთ თბილისის საქალაქო სასამართლოს, დროულად, კანონმდებლობის მოთხოვნათა დაცვით და სამართლიანად წარმართონ სასამართლო განხილვები.

Public Defender Responds to Trials of Persons Detained on 18 November 2019
On 18 November 2019 we visited the persons detained earlier that day and talked to them individually about the legality of their detention and alleged violations.
On November 19, representatives of the Public Defender's Office have been observing the trials throughout the day. It is important all the detainees and their lawyers to have sufficient time and opportunity to defend their position.
At this stage, according to the information available to us, some of the detainees were detained on November 18, during working hours. Consequently, the maximum term of their detention is 12 hours, according to the Georgian legislation. After this period expires, it is necessary to release them.
We would also like to emphasize the fact that only one judge is considering the cases of administrative detention, which naturally complicates the administration of swift justice. It is necessary to involve additional judges in the process in order to prevent violation of the detainees' procedural rights.
We urge Tbilisi City Court to comply with the requirements of the law and conduct trials timely and fairly.