საქართველოს სახალხო დამცველი აჭარის ტელევიზიაში მიმდინარე მოვლენებს ეხმაურება
საქართველოს სახალხო დამცველი შეშფოთებას გამოთქვამს სსიპ „საზოგადოებრივი მაუწყებლის აჭარის ტელევიზიასა და რადიოში“ მიმდინარე მოვლენების გამო, რაც საფრთხეს უქმნის ქვეყანაში არსებულ მედია პლურალიზმს და უარყოფითად აისახება გამოხატვის თავისუფლებაზე.
გასათვალისწინებელია, რომ ტელეკომპანია ხანგრძლივი პერიოდის განმავლობაში გამოირჩევა თავისუფალი და მიუკერძოებელი სარედაქციო პოლიტიკით, რაც არაერთხელ დადასტურდა ადგილობრივი თუ საერთაშორისო ავტორიტეტული ორგანიზაციების ანგარიშებით.[1] თუმცა, მას შემდეგ, რაც ტელეკომპანიის დირექტორს, ნათია კაპანაძეს მრჩეველთა საბჭომ იმპიჩმენტი გამოუცხადა, კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგა კრიტიკული სარედაქციო პოლიტიკის შენარჩუნების საკითხი.
კერძოდ, 2019 წლის 22 ნოემბერს აჭარის ტელევიზიის მთავარ საინფორმაციო გამოშვებაში სტუმრობის დროს, მისმა ახლად არჩეულმა დირექტორმა არხს კრიტიკული ტონი დაუწუნა. მოგვიანებით, ტელევიზიის თანამშრომლებმა განცხადება გაავრცელეს, რომელშიც ახალი დირექტორის მხრიდან მათ მიკერძოებაში დადანაშაულების თაობაზე ისაუბრეს. გარდა ამისა, სახალხო დამცველთან გამართულ შეხვედრაზე, ჟურნალისტებმა გარკვეულ ფაქტებზე მიუთითეს, რომლის თანახმადაც, მიიჩნევდნენ, რომ საფრთხის ქვეშ დგებოდა კრიტიკული მაუწყებლობა და სარედაქციო დამოუკიდებლობა.
გავრცელებული მოსაზრებით, ტელეკომპანიის სარედაქციო პოლიტიკის შეცვლის სურვილს დაუკავშირდა აგრეთვე აჭარის ტელევიზიის დირექტორის მიერ მისი პირველი მოადგილის, ნათია ზოიძის შრომითი ხელშეკრულების პირობების ცალმხრივი ცვლილება, რის შედეგადაც, ეს უკანასკნელი ჩამოშორდა მაუწყებლის პლატფორმებზე სარედაქციო პოლიტიკის მართვას და საბოლოოდ, დაკავებული თანამდებობა დატოვა. საგულისხმოა, რომ ნათია ზოიძის მიერ თანამდებობის დატოვება კრიტიკულად შეფასდა საერთაშორისო ორგანიზაცია „რეპორტიორები საზღვრების გარეშეს“ მიერ, რომელმაც აღნიშნული საქართველოში სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებულ მედიაზე პოლიტიკური ზეწოლის ზრდას დაუკავშირა.
განსაკუთრებით საყურადღებოა აგრეთვე ბოლო დროს გავრცელებული ინფორმაცია ტელევიზიაში დაგეგმილი საშტატო ცვლილებების, საინფორმაციო სამსახურის უფროსის მიმართ დაწყებული დისციპლინური წარმოების და გადაცემა „ჰეშთეგის“ ერთ-ერთი წამყვანის ეთერიდან მოსალოდნელი ჩამოშორების თაობაზე.
სახალხო დამცველის შეფასებით, ზემოხსენებული გარემოებები აჩენს ეჭვებს კრიტიკული მედიის სარედაქციო პოლიტიკის ცვლილების მცდელობის შესახებ. აღნიშნული განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ხელისუფლებისგან დამოუკიდებელი ტელეკომპანიების მესაკუთრეებთან პირდაპირ თუ არაპირდაპირ დაკავშირებული სისხლისსამართლებრივი საქმეების წარმოების სიმრავლის გათვალისწინებით.
საქართველოს სახალხო დამცველი ხაზს უსვამს დემოკრატიულ საზოგადებაში ჯანსაღი მედიის სასიცოცხლო ფუნქციას და იმედოვნებს, რომ ბოლო პერიოდში განვითარებული მოვლენები უარყოფითად არ აისახება მედია გარემოზე და აჭარის ტელევიზიის დამოუკიდებელ სარედაქციო პოლიტიკაზე, ხოლო არხის ჟურნალისტებს კვლავ ექნებათ შესაძლებლობა, განახორციელონ გავლენებისგან თავისუფალი პროფესიული საქმიანობა. ამ თვალსაზრისით, განსაკუთრებით საგულისხმოა, რომ აჭარის ტელევიზია წარმოადგენს საჯარო დაფინანსებით მოქმედ მაუწყებელს, რომლის შექმნის მიზანსაც გავლენებისგან თავისუფალი, მიუკერძოებელი, საზოგადოებრივი ინტერესების შესაბამისი და მრავალფეროვანი პროგრამების მიწოდება წარმოადგენს. თავის მხრივ, მსგავსი ფუნქციის შესრულების უზრუნველსაყოფად, ტელევიზიას კანონმდებლობა არაერთ ვალდებულებას უდგენს,[2] რომელთა ზედმიწევნით განხორციელებას არსებითი მნიშვნელობა ენიჭება ქვეყანაში არსებული პოლარიზებული მედიაგარემოს გათვალისწინებით.
ამდენად, სახალხო დამცველი მოუწოდებს აჭარის ტელევიზიის მრჩეველთა საბჭოს, შემოთავაზებული საშტატო ცვლილებების შესახებ გადაწყვეტილება კრიტიკულად განიხილონ და მიიღონ დასაბუთებული გადაწყვეტილება, რაც მიმართული იქნება საზოგადოებაში არსებული ეჭვების გაქარწყლებისა და ტელეკომპანიის შეუფერხებელი ფუნქციონირების უზრუნველყოფისკენ.
სახალხო დამცველის აპარატი გააგრძელებს ტელეკომპანიაში მიმდინარე მოვლენების შესწავლას და მოახდენს საზოგადოების პერიოდულ ინფორმირებას.
[1] იხ. ეუთოს/დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის საერთაშორისო საარჩევნო სადამკვირვებლო მისიის საბოლოო ანგარიში ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შესახებ (2017 წლის 21 ოქტომბერი და 12 ნოემბერი), გვ. 33, ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: <https://bit.ly/2HdskLy> [ბოლოს ნანახია: 18.02.2020]; საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის არჩევნების მედიამონიტორინგის საბოლოო ანგარიში (2016-2018), გვ. 14-15, ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: <https://bit.ly/2vCl6y6> [ბოლოს ნანახია: 18.02.2020].

Public Defender of Georgia Responds to Developments in Adjara TV Station
The Public Defender of Georgia is concerned about the developments in the Public Broadcaster’s Adjara TV and Radio, which threaten media pluralism and negatively affect freedom of expression in the country.
It should be borne in mind that the TV company has been distinguished by a free and impartial editorial policy for a long time, which has been repeatedly confirmed by the reports issued by local and international authoritative organizations.[1] However, after Natia Kapanadze, Director of the TV company, was impeached by the Board of Advisors, maintenance of a critical editorial policy has been questioned.
Specifically, on November 22, 2019, while visiting the Adjara TV’s main news programme, the newly elected director disapproved the critical tone of the channel. Later, the TV channel’s staff released a statement, referring to the director accusing them of impartiality. In addition, at the meeting with the Public Defender, the journalists cited some facts, alleging that critical broadcasting and editorial independence of the channel were in jeopardy.
Reportedly, inter alia, the unilateral changes made by the director to the employment contract with Deputy Director Natia Zoidze were aimed at changing the editorial policy of the TV company, since as a result of the changes, Natia Zoidze was removed from the management of editorial policy on the broadcasting platforms and eventually quit her job. It is noteworthy that Natia Zoidze's resignation was evaluated negatively by the Reporters Without Borders, an international organization, which linked the above to the increased political pressure on the state-owned media in Georgia.
Recent reports of planned staff changes in the TV company, disciplinary proceedings against the head of the news service and the expected removal of one of the presenters of the Hashtag programme are particularly worth noting.
According to the Public Defender, the above circumstances raise doubts about an attempt to change the editorial policy of the critical media outlet. This is particularly worrying given the large number of criminal cases directly or indirectly related to the owners of independent TV companies.
The Public Defender stresses the vital role of healthy media in a democratic society and hopes that the recent developments will not affect the media environment or the independent editorial policy of Adjara TV, while the channel's journalists will still be able to carry out their professional activities free of influences. In this regard, it is particularly noteworthy that Adjara TV is a publicly-funded broadcaster, which was founded with the aim to air impartial and diverse programmes that would be free of influence and would serve public interests. In order to ensure this function, the TV channel has a number of obligations under legislation,[2] full fulfillment of which is essential given the polarized media environment in the country.
Thus, the Public Defender calls on the Board of Advisors of Adjara TV to critically review the proposed staff changes and make a reasoned decision aimed at dissolving doubts and ensuring smooth functioning of the TV Company.
The Public Defender's Office will continue to study the events developed in the TV Company and will periodically provide information to the public.
[1] See the final report on local self-government elections, Election Observation Mission of the OSCEOffice for Democratic Institutions and Human Rights, (21 October and 12 November 2017), p. 33, available at: