მიმართვა ჯანდაცვის მინისტრს სოციალური თუ ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამებში მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მქონე პირთა ჩართვის შესახებ.
2020 წლის 7 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველმა მიმართა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრს, ბინადრობის მუდმივი ნებართვის მქონე პირებისათვის, საქართველოს მოქალაქეთა თანასწორად, ხელმისაწვდომი გახდეს სოციალური თუ ჯანმრთელობის დაცვის, მათ შორის, C ჰეპატიტის მართვის სახელმწიფო პროგრამები.
სახალხო დამცველის აპარატში კვლავ შემოდის განცხადებები, რომლებშიც საუბარია მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მქონე პირთა მიერ ჯანდაცვისა და სოციალური პროგრამებით სარგებლობის შეზღუდვის და მათი ბენეფიციართა წრიდან გამორიცხვის თაობაზე, რის გამოც, სახალხო დამცველმა სამინისტროსადმი მიმართვის წერილში აღნიშნულ საკითხზე კიდევ ერთხელ გაამახვილა ყურადღება.
2017-2018 წლებში სახალხო დამცველმა ორჯერ გამოსცა რეკომენდაცია,[1] საქართველოში მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მქონე პირების მიმართ, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სახელმწიფო პროგრამების განხორციელების პროცესში არსებულ დისკრიმინაციულ პრაქტიკასთან დაკავშირებით. აღნიშნულ რეკომენდაციებში ხაზგასმულია, რომ მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მქონე პირებისათვის, საქართველოს მოქალაქეებისგან განსხვავებით, ხელმისაწვდომი არ არის სხვადასხვა სოციალური თუ ჯანდაცვის სახელმწიფო პროგრამები. შესაბამისად, აღნიშნული პირები სირთულეებს აწყდებიან იმ ქვეყანაში ცხოვრებისას, რომლის ბიუჯეტშიც შეაქვთ კონტრიბუცია.
წერილში აღნიშნულია, რომ მართალია, სახელმწიფოს შეუძლია თავისი შეხედულებისამებრ დაგეგმოს ქვეყნის სოციალური პოლიტიკა, თუმცა ეს შესაძლებლობები მცირდება, როდესაც იგი გაუმართლებლად განასხვავებს არსებითად თანასწორ ჯგუფებს. განსაკუთრებით, იმ პირობებში, რომ ბინადრობის ნებართვის მქონე პირებსა და საქართველოს მოქალაქეებს მსგავსი საგადასახადო ვალდებულებები აქვთ სახელმწიფოს წინაშე და შესაბამისად, ბიუჯეტიდან დაფინანსებული ჯანდაცვის სახელმწიფო პროგრამა თანასწორად ხელმისაწვდომი უნდა იყოს ამ პირებისათვის.
მინისტრისათვის გაგზავნილ წერილში ხაზგასმულია, რომ ძირითადი და ბაზისური ჯანდაცვის/სოციალური პროგრამები, ასევე გარკვეული რთული კატეგორიის დაავადებათა კონტროლის მიზნით შემუშავებული სახელმწიფო პროგრამები ხელმისაწვდომი იყოს იმ პირთა ჯგუფისათვის, რომელთაც ქვეყნის ბიუჯეტის ზრდაში წვლილი შეაქვს და სამართლებრივად საქართველოს მოქალაქეთა მსგავს მდგომარეობაში იმყოფება.
სახალხო დამცველი იმედოვნებს, რომ მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მქონე პირებს უახლოეს მომავალში მიეცემათ შესაძლებლობა, ისარგებლონ სოციალური თუ ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამებით, რითაც მათ მიმართ არსებული დისკრიმინაციული პრაქტიკა აღმოიფხვრება და გამოთქვამს თანამშრომლობისათვის მზადყოფნას, განსახილველ საკითხთან დაკავშირებით.

Public Defender Addresses Minister of Health on Enrollment of Persons with Permanent Residence Permits in Social and Health Care Programmes
On February 7, 2020, the Public Defender of Georgia urged the Minister of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia to allow persons with permanent residence permits to have equal access to social and health care programmes, including state Hepatitis C management programmes.
The Public Defender's Office is still receiving applications concerning the restricted access of persons with permanent residence permits to health care and social programmes and their exclusion from the list of beneficiaries. The Public Defender once again emphasized this issue in her letter sent to the Ministry.
In 2017-2018, the Public Defender issued recommendations[1] twice about the discriminatory practices of the implementation of state health care and social programmes in relation to persons with permanent residence permits in Georgia. The recommendations emphasize that social and health care programmes are not available for persons with permanent residence permits, unlike Georgian citizens. Consequently, these individuals face difficulties in living in a country, the budget of which is contributed by them.
The letter indicates that although the State can plan the country's social policy at its discretion, this opportunity diminishes when it unjustifiably distinguishes between essentially equal groups, especially, given that persons with residence permits and citizens of Georgia have similar tax liabilities, and therefore a state-funded health care programme should be equally accessible for such persons.
The letter sent to the Minister emphasizes that major and basic health/social programmes, as well as state programmes designed to control certain complex categories of diseases, should be accessible for a group of persons, who contribute to the growth of the country's budget and are legally in the same position as Georgian citizens.
The Public Defender hopes that persons with permanent residence permits will soon be able to enjoy the state social and health care programmes and thus discriminatory practices against them will be eliminated. The Public Defender expresses readiness for cooperation with regard to the matter under consideration.