კონფერენცია „ფემიციდის პრევენცია და მონიტორინგი“
2019 წლის 11 დეკემბერს სახალხო დამცველისა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერით გაიმართა კონფერენცია „ფემიციდის პრევენცია და მონიტორინგი“. კონფერენციის მიზანს წარმოადგენდა ფემიციდის, როგორც ქალთა მკვლელობის უკიდურესი ფორმის და სისტემური პრობლემის განხილვა და მასზე მსჯელობა.
მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის პირველი წარმომადგენელი საქართველოში ერიკა კვაპილოვა, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი ნათია მეზვრიშვილი.
ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ექსპერტთა ჯგუფის (GREVIO) წევრმა ბილიანა ბრანკოვიჩმა ისაუბრა ფემიციდის შემთხვევების მონიტორინგის მნიშვნელობაზე, ფემიციდის პრობლემის საერთაშორისო მასშტაბებსა და პრევენციის ღონისძიებებზე.
სახალხო დამცველის მოადგილემ ეკატერინე სხილაძემ მოდერაცია გაუწია სესიას, რომელზეც ფემიციდის პრევენციის და მონიტორინგის მიმართულებით არსებული მდგომარეობა განიხილეს.
სესიაზე მოხსენებით წარსდგნენ შს სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე მაკა ფერაძე, გენერალური პროკურატურის ადამიანის უფლებათა დაცვის დეპარტამენტის პროკურორი ქრისტინე მორგოშია და უზენაესი სასამართლოს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი მაკა კვაჭაძე. კვლევის ძირითადი მიგნებები ექსპერტმა გიორგი გოცირიძემ წარადგინა.
პროკურატურის მონაცემებით, 2014-2018 წლებში 135 ქალის მკვლელობის ფაქტი დაფიქსირდა (აქედან 3 თვითმკვლელობამდე მიყვანა), საიდანაც 64 შემთხვევაში გამოიკვეთა ოჯახური დანაშაული (აქედან 2 თვითმკვლელობამდე მიყვანა), ხოლო 71 შემთხვევაში სხვა მოტივი (აქედან 1 თვითმკვლელობამდე მიყვანა). ასევე, ამავე წლებში 69 მკვლელობის მცდელობის ფაქტი დაფიქსირდა (აქედან 5 თვითმკვლელობის მცდელობამდე მიყვანა), საიდანაც 46 შემთხვევაში ადგილი ჰქონდა ოჯახური ნიშნით დანაშაულის ჩადენას (აქედან 5 თვითმკვლელობის მცდელობამდე მიყვანა), ხოლო 23 საქმეში გამოიკვეთა სხვა მოტივი.
2019 წლის 10 თვის მონაცემებით (იანვარი-ოქტომბერი) სულ 16 ქალის მკვლელობის ფაქტი დაფიქსირდა (აქედან 1 თვითმკვლელობამდე მიყვანა), საიდანაც 9 შემთხვევაში გამოიკვეთა ოჯახური დანაშაულის ნიშანი (აქედან 1 ქმრის მიერ ცოლის თვითმკვლელობამდე მიყვანა), 7 შემთხვევაში სხვა მოტივი. 2019 წლის 10 თვის მონაცემებით, 16 ქალის მკვლელობის მცდელობის ფაქტი დაფიქსირდა, საიდანაც ოჯახური ნიშანი გამოიკვეთა 12 შემთხვევაში, სხვა მოტივი - 4 შემთხვევაში.
კვლევის შედეგების მიხედვით, იკვეთება, რომ სტატისტიკის ერთიანი მეთოდოლოგიის არ არსებობის გამო, უწყებების მიერ ქალთა გენდერულ მკვლელობებთან დაკავშირებული სტატისტიკა ხშირად ეწინააღმდეგება ან არ ემთხვევა ერთმანეთს, რაც თავის მხრივ ართულებს უწყებებს შორის კოორდინაციას. აღნიშნულის გათვალისწინებით, ანგარიში არ ასახავს რაოდენობრივი კვლევის შედეგებს და მასში მოყვანილი სტატისტიკური ინფორმაცია მიღებულია სასამართლოებიდან გამოთხოვილი ინფორმაციის შედეგად.
ანგარიშის ძირითადი მიგნებების შედეგად გამოიკვეთა, რომ კვლავ პრობლემას წარმოადგენს სასამართლოს მიერ ქმედების ფემიციდად ან ფემიციდის მცდელობად კვალიფიკაცია. იმ შემთხვევაშიც კი, როდესაც ხდება გენდერული მოტივის დადგენა, ეს არ აისახება სასჯელის დამამძიმებელ გარემოებაზე. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია პროკურატურამ გაატაროს სათანადო ღონისძიებები ქალის მკვლელობის ან მკვლელობის მცდელობის საქმეში გენდერული მოტივის გამოსაკვეთად.
კონფერენციის დასკვნით ნაწილში საქართველოს სახალხო დამცველმა შეაჯამა კონფერენციის მთავარი საკითხები და აღნიშნა, რომ ფემიციდის შემთხვევების კლების მაჩვენებელის მიუხედავად, მნიშვნელოვანია საქმეთა შესწავლისას კომპლექსური მუშაობა სისტემური ხარვეზების აღმოსაფხვრელად.
შეხვედრას ესწრებოდნენ სამთავრობო უწყებების, საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების, აგრეთვე, საქართველოში აკრედიტებული საერთაშორისო მისიების წარმომადგენლები.

Conference on Prevention and Monitoring of Femicide
Conference on Prevention and Monitoring of Femicide was held with the support of the Public Defender of Georgia and UN Women on 11 December 2019. The purpose of the conference was to discuss the systemic problem and the most extreme form of the killing of women.
Welcome speeches were delivered at the conference by Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, Erika Kvapilova, first UN Women Representative in Georgia, and Natia Mezvrishvili, Head of the Administration of the Government of Georgia.
Biljana Brankovic, a member of the GroupofExpertson Action againstViolence against Women and Domestic Violence(GREVIO), spoke about the importance of monitoring the cases of femicide, international scope of the problem of femicide and preventive measures.
Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze moderated the session, the theme of which was the situation of prevention and monitoring of femicide.
Maka Peradze, Deputy Director of the Department of Human Rights and Monitoring of the Quality of Investigation at the Ministry of Internal Affairs, Kristine Morgoshia, Prosecutor of the Human Rights Department of the Prosecutor General’s Office, and Maka Kvachadze, Head of the Analytical Department at the Supreme Court of Georgia, delivered speeches at the session. The main findings of the study were presented by expert Giorgi Gotsiridze.
According to the Prosecutor's Office, 135 killings of women were reported in 2014-2018 (3 of the victims were led to suicide), 64 of which showed signs of domestic offence (2 victims were led to suicide); other motives were identified in 71 cases (one victim was led suicide). In the same years, there were 69 attempted murders (5 of the victims were led to attempted suicide), 46 of which contained sings of domestic offence (5 women were led to attempted suicide); other motives were identified in 23 cases.
According to the 10-month (January-October) statistics of 2019, 16 killings of women were reported (one of the victims was led to suicide), 9 of which showed signs of domestic offence (one of the women was led to suicide by her husband); other motives were identified in 7 cases. According to the 10-month data of 2019, there were 16 attempted murders of women. Signs of domestic offence were identified in 12 cases, while other motives were identified in the rest 4 cases.
According to the findings of the study, due to the lack of uniform statistics methodology, various agencies’ statistical data on gender-related killings of women are often contradictory or different from each other, which complicates coordination between the agencies. In view of the above, the report does not reflect the results of quantitative research and the statistical information contained therein was obtained from the information requested from the courts.
The main findings of the report show that it is still problematic for the court to assess a case as femicide or attempted femicide. Even when gender motives are identified, this is not reflected in aggravating circumstances of the punishment. Accordingly, it is important for the Prosecutor's Office to take appropriate measures to identify gender motives in the murders or attempted murders of woman.
In the final part of the conference, the Public Defender of Georgia summarized the key issues of the conference. According to her, despite the decline in the rates of femicide, complex efforts are important during examination of cases in order to address systemic shortcomings.
The meeting was attended by representatives of state agencies, international and local organizations, as well as international missions accredited in Georgia.