უსახლკაროთა საერთაშორისო დღე
10 ოქტომბერს უსახლკაროთა საერთაშორისო დღე აღინიშნება. მისი მიზანი უსახლკარო პირების, როგორც სოციალურად ერთ-ერთი ყველაზე მოწყვლადი ჯგუფის, საჭიროებებზე ყურადღების გამახვილებაა.
ყველა ადამიანის უფლებაა უზრუნველყოფილი იყოს უსაფრთხო, მშვიდობიანი და ღირსეული საცხოვრებელი პირობებით. საქართველოს სახალხო დამცველი განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს ამ უფლების რეალიზაციაზე ზედამხედველობას.
საქართველოში არაერთი გამოწვევა გვაქვს უსახლკარო პირთა უფლებრივი მდგომარეობასთან დაკავშირებით. პრობლემად რჩება უსახლკარო პირთა სამთავრობო სტრატეგიის და შესაბამისი სამოქმედო გეგმის, უსახლკარო პირის სრულფასოვანი საკანონმდებლო განმარტებისა და სათანადო საცხოვრებლის უფლების რეალიზაციისთვის აუცილებელი ჩარჩო კანონმდებლობის არარსებობა. ასევე, არ გვაქვს უსახლკარო პირთა ერთიანი მონაცემთა ბაზა და უსახლკარო პირებისთვის განკუთვნილი სოციალური საცხოვრებლის მოწყობის მინიმალური სტანდარტები. პრობლემურია, რომ არ ხდება ინფორმაციის დამუშავება ქვეყანაში უსახლკარობის გამომწვევი ფაქტორების და უსახლკარობის მასშტაბების შესასწავლად. შედეგად, ხელისუფლებას არ გააჩნია კვლევის შედეგებზე დაფუძნებული უსახლკარობის პრევენციისთვის საჭირო პოლიტიკა.
ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოების მიერ უსახლკარო პირთა საჭიროებებზე საპასუხოდ მიღებული ზომები არასრულფასოვანია და არსებული გამოწვევების მასშტაბებთან მიმართებაში შეუსაბამო. მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტებში მობილიზებული თანხები, რომელიც, უმეტეს შემთხვევაში, ბინის ქირით დაკმაყოფილებას გულისხმობს, არასაკმარისია და სრულად ვერ ფარავს უსახლკარო პირთა ჯგუფებს, ხოლო ზოგ მუნიციპალიტეტში ასეთი მიზნობრივი პროგრამები საერთოდ არ არსებობს. ქვეყანაში არსებულ უსახლკაროთათვის გათვალისწინებულ სოციალური საცხოვრისების ნაწილში არის ძალიან მძიმე საცხოვრებელი პირობები[1] და ის ვერ აკმაყოფილებს საცხოვრებლის ადეკვატურობასთან დაკავშირებით დადგენილ საერთაშორისო სტანდარტებს.[2]
მნიშვნელოვანია, რომ ცენტრალურმა და ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ეფექტურად წარმართოს მუშაობა ქვეყანაში უსახლკარობის ყველა ფორმის ეტაპობრივი, შეუქცევადი და საბოლოო აღმოფხვრის მიმართულებით.
[1] ქუთაისში, ნიკეას დასახლებაში მდებარე სოციალური საცხოვრისი, ოზურგეთის სოციალური საცხოვრისი, გორის საცხოვრისი (ყოფილი ნარკოლოგიური კლინიკის შენობა), თბილისში, ორხევში მდებარე საცხოვრისი
[2] ეკონომიკური, სოციალური და კულტურული უფლებების შესახებ კომიტეტის №4 ზოგადი კომენტარი, პარა. 7 და 8.

The World Homeless Day is marked on October 10. Its aim is to draw attention to the needs of homeless people, as one of the most vulnerable groups in society.
All human beings have the right to secure, peaceful and decent living conditions. The Public Defender of Georgia pays special attention to the supervision of the realization of this right.
In Georgia, we have many challenges relating to the rights situation of homeless people. The absence of a government strategy and relevant action plan for the homeless, a full-fledged legal definition of a homeless person and the necessary framework legislation for the realization of the right to adequate housing reman problematic. In addition, we do not have a unified database of homeless persons or minimum standards for arranging social housing for them. It is also problematic that no information is processed to study the factors causing homelessness or the scale of homelessness in the country. As a result, the Government lacks research-based homelessness prevention policies.
The measures taken by the local authorities to respond to the needs of homeless people are inadequate and out of proportion to the scale of the challenge. The funds mobilized in the municipal budgets, which, in most cases, are intended for rental assistance, are insufficient and cannot fully cover the groups of homeless people, while in some municipalities such targeted programmes do not exist at all. In some cases, there are very difficult living conditions in the social housing provided for the homeless,[1] and they do not meet the international standards of adequate housing.[2]
It is important for the central and local authorities to take effective steps towards the gradual, irreversible and final elimination of all forms of homelessness in the country.
[1] Social housing in Nikea settlement in Kutaisi, Ozurgeti social housing, Gori social housing (located in the building of the former drug addiction treatment center), Orkhevi social housing in Tbilisi.
[2] General Comment No. 4 of the Committee on Economic, Social and Cultural Rights, paragraphs 7 and 8.