Cinayət İşi ədliyyə sistemində psixi sağlamlığını qoruma vəziyyətinə dair tematik hesabat
Xalq Müdafiəçisinin tematik hesabatı Gürcüstanda yetkin müttəhimlər və psixi sağlamlıq problemləri olan məhkumlar üçün psixi sağlamlıq xidmətinin mövcud vəziyyətini əks etdirir və qiymətləndirir.
2024-cü ildə Xalq Müdafiəçisinin Milli Profilaktika Mexanizmi cinayət ədliyyə sistemində psixi sağlamlıq xidmətinin klinik və institusional aspektlərini öyrəndi. Hesabat Avropa İttifaqının maliyyə yardımı və beynəlxalq ekspert - məhkəmə psixiatrının cəlb edilməsi ilə hazırlanıb.
Hesabatın məqsədləri üçün beynəlxalq ekspert və Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin Xüsusi Preventiv Qrupu 2 və 18 saylı Cəzaçəkmə Müəssisələrinə profilaktik səfərlər həyata keçirib, L. Samxarauli Milli Məhkəmə Ekspertizası Bürosunun Psixiatriya Məhkəmə Ekspertizası Departamenti, eləcə də cəzaçəkmə müəssisələrindən köçürülmüş müttəhimlər və məhkumlar, habelə məcburi psixiatrik müalicə alan şəxslərin yerləşdirildiyi Milli Psixi Sağlamlıq Mərkəzi.
Tematik hesabatda yuxarıda qeyd olunan qurumların psixi sağlamlıq problemləri olan şəxslərə müvafiq psixiatriya yardımı göstərmək imkanları qiymətləndirilir və psixiatrik yardımın göstərilməsi prosesində yaranan problemlər işıqlandırılır.
Hesabat həm quruma xas, həm də sistemli və çoxkomponentli tövsiyələri ehtiva edir.