Gürcüstanda gender bərabərliyi üçün institusional mexanizmlərin effektivliyinin qiymətləndirilməsi
15 aprel 2022-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qadınlar Təşkilatı ilə əməkdaşlıq və Norveç Xarici İşlər Nazirliyinin dəstəyi ilə gender bərabərliyi üçün institusional mexanizmlərin effektivliyini qiymətləndirən onlayn təqdimat keçirdi və Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən keçirilən araşdırmanı təqdim etdi.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin müavini Ekaterine Sxiladze salamlama nitqində dövlət tərəfindən gender bərabərliyi üçün effektiv institusional mexanizmin yaradılması üçün hərtərəfli düşünülmüş və vahid baxışın vacibliyini vurğulamışdır ki, bu da mövcud mexanizmlərin gücləndirilməsini təmin edir və bu mexanizmlərin davamlılığına kömək edir.
Konfransda BMT-nin Gürcüstandakı nümayəndəsi Kaori Oşikava, parlamentin üzvü Nino Tsilosani və Gürcüstan hökumətinin insan hüquqları katibliyinin rəhbəri Maka Peradze də salamlama nitqləri ilə çıxış ediblər. Ekspert Lika Calaqania gender bərabərliyinin institusional mexanizmlərinin effektivliyini qiymətləndirdi və tədqiqatın əsas nəticələrini auditoriyaya təqdim etdi.
Tədqiqat göstərdi ki, gender bərabərliyi üzrə milli mexanizmlərin hələ də institusional gücləndirilməsi və təkmilləşdirilməsinə ehtiyacı var ki, bu da mexanizmin sistem xarakterinin olmaması ilə əlaqədardır. Milli mexanizmlərin rolu daha çox onların məsləhət funksiyalarında əks olunur və buna görə də onların siyasətin formalaşmasına və əlaqələndirilməsinə təsiri zəifdir. Adekvat insan və maliyyə resursları gender meynstriminqinin həyata keçirilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir; Təəssüf ki, bu, Gürcüstanda problem olaraq qalır və bu, qadın hüquqlarının və gender bərabərliyinin ümumi vəziyyətinə daha da təsir edir. Digər problem gender bərabərliyi üçün institusional mexanizmlər tərəfindən hazırlığın və koordinasiyanın olmamasıdır. Qurumların özlərinə gəlincə, onlar tərəfindən həyata keçirilən mühüm tədbirlərə baxmayaraq, həyata keçirilən proqram və layihələr xaotik xarakter daşıyır və vahid yanaşmaya əsaslanmır. Təəssüf ki, bu tendensiya gender bərabərliyi məsələlərinin hələ də prioritet olmadığını göstərir.
Onlayn təqdimata Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin müavini Ekaterine Sxiladze moderatorluq edib. İclasda dövlət və qeyri-hökumət sektorunun nümayəndələri iştirak ediblər.

Evaluation of Effectiveness of Institutional Mechanisms for Gender Equality in Georgia
On April 15, 2022, the Public Defender’s Office of Georgia, in cooperation with UN Women and with the support of the Norwegian Ministry of Foreign Affairs, held an online presentation, where it evaluated the effectiveness of institutional mechanisms for gender equality and presented a study prepared by the Public Defender’s Office.
In her opening speech, Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia, stressed the importance of a well-thought-out and unified vision of the State for the creation of an effective institutional mechanism for gender equality, which in turn ensures the strengthening and sustainability of the existing mechanisms.
Kaori Ishikawa, UN Women Country Representative to Georgia, Nino Tsilosani, Member of Parliament of Georgia, and Maka Peradze, Head of the Human Rights Secretariat of the Administration of the Government of Georgia, also delivered welcoming speeches at the conference. Expert Lika Jalaghania evaluated the effectiveness of institutional mechanisms for gender equality and introduced the main findings of the study.
The study found that national mechanisms for gender equality still need institutional strengthening and refinement, which is related to the lack of systemic nature of the mechanism. The role of national mechanisms is largely reflected in their consultative functions and, consequently, their influence on policy-making and coordination is weak. Adequate human and financial resources are crucial in the implementation of gender mainstreaming; Unfortunately, this remains a problem in Georgia, which further affects the general situation of women's rights and gender equality in the country. Another challenge is the lack of readiness and coordination of institutional mechanisms for gender equality. As for the agencies, despite the significant measures taken by them, the programmes and projects implemented by them are chaotic and not based on a unified approach. Unfortunately, this trend indicates that gender equality issues are still not a priority in the country.
The online presentation was moderated by Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia. The meeting was attended by representatives of the governmental and non-governmental sectors.