Xalq Müdafiəçisi “Qeyri-sabit dövrdə İnsan Hüquqları Təşkilatları (NHRIs): Dayanıqlıq və Çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak edib
21-22 oktyabr 2024-cü il tarixlərində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani Ermənistan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Anait Manasianın dəvəti ilə Yerevanda keçirilən beynəlxalq konfransda - “Qeyri-sabit dövrlərdə insan hüquqlarının müdafiəsi institutları (NHRIs) : Davamlılıq və Çətinliklər” iştirak etmişdir .
Tədbirdə Ermənistan Respublikasının baş naziri və prezidenti, həmçinin Avropa Şurası ölkələrinin beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatları və insan hüquqlarının müdafiəsi institutlarının və bərabərlik orqanlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfrans iştirakçıları insan hüquq və azadlıqlarının səmərəli müdafiəsi və təşviqində, xüsusilə bərabərlik prinsiplərinə əsaslanan cəmiyyətin qurulmasında NHİT-lərin rolunu vurğulamışlar; Əməkdaşlıq və dəstək imkanları müzakirə edilib - böhran vəziyyətlərində ən yaxşı təcrübələrin bölüşdürülməsi. Onlar həmçinin institusional müstəqilliyin və qərəzsizliyin təmin edilməsinin vacibliyindən danışıblar.
Sessiyaların müzakirə mövzuları aşağıdakılar olub: institutların/NHRI-ların insan hüquqlarının müdafiəsi sisteminə təsiri; insan hüquqları ilə bağlı vətəndaşların maarifləndirilməsi üçün hüquq müdafiə təşkilatları ilə əməkdaşlıq məsələləri; Beynəlxalq standartların tətbiqi və tövsiyələrin səmərəli həyata keçirilməsi üçün qabaqcıl təcrübələrin mübadiləsi. Müxtəlif həssas qrupların hüquqlarının müdafiəsi, onların ehtiyaclarına təcili və operativ reaksiya verilməsi mexanizmlərinə diqqət yetirilib. Həmçinin, inklüziv cəmiyyətin qurulması və bərabərlik orqanlarının gücləndirilməsinin zəruriliyi haqqında.
Ermənistan Respublikasının Ombudsman İnstitutunun yaradılmasının 20 illiyinə həsr olunmuş konfrans Avropa Şurasının dəstəyi ilə keçirilib.

Public Defender Participates in International Conference – National Human Rights Institutions (NHRIs) in Unstable Times: Resilience and Challenges
On October 21-22, 2024, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, at the invitation of Anahit Manasyan, Ombudsman of the Republic of Armenia, participated in the international conference held in Yerevan - "National Human Rights Institutions (NHRIs) in Unstable Periods: Resilience and Challenges".
The event was attended by the Prime Minister and President of the Republic of Armenia, as well as representatives of international non-governmental organizations and human rights institutions and equality bodies of the Council of Europe countries.
The conference participants emphasized the role of NHRIs in the effective protection and promotion of human rights and freedoms, especially in building a society based on the principles of equality; discussed opportunities for cooperation and support – for sharing best practices in crisis situations; talked about the importance of ensuring institutional independence and impartiality.
The subjects of discussion at the sessions were: the impact of institutions/NHRIs on human rights protection system; issues of cooperation with human rights organizations to raise civil awareness of human rights; implementation of international standards and sharing of best practices for effective implementation of recommendations. Attention was paid to the protection of the rights of various vulnerable groups and the mechanisms of urgent and immediate response to their needs, as well as the need to build an inclusive society and strengthen equality bodies.
The conference dedicated to the 20th anniversary of the establishment of the ombudsman institution of the Republic of Armenia was supported by the Council of Europe.