Xalq Müdafiəçisinin ədliyyə naziri ilə görüşü
Xalq müdafiəçisi Levan İoseliani ədliyyə naziri Anri Oxanaşvili ilə görüşüb. Xalq müdafiəçisi ədliyyə nazirini vəzifəyə təyin olunması münasibətilə təbrik edib, ona uğurlar arzulayıb.
Müzakirə olunacaq əsas məsələ məhkum və təqsirləndirilən şəxslərin hüquqi vəziyyəti və cəzaçəkmə müəssisələrindəki çətinliklər olub. Xalq Müdafiəçisi Aparatın bu istiqamətdə hazırladığı hesabat və tövsiyələri nazirə təqdim edib.
Görüşdə ədliyyə naziri və xalq müdafiəçisi bu illər ərzində qarşılıqlı əməkdaşlığı vurğulayaraq Ədliyyə Nazirliyi ilə Ombudsman Aparatı arasında sıx əlaqələndirməni davam etdirməyə hazır olduqlarını bildiriblər.

Public Defender's Meeting with Minister of Justice
Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, has met with Anri Okhanashvili, Minister of Justice of Georgia. The Public Defender congratulated the Minister of Justice on his appointment to the position and wished him success.
The main issue of discussion at the meeting was the rights situation of prisoners and challenges in penitentiary institutions. The Public Defender introduced the Minister to the reports and recommendations prepared by the Office in this direction.
The Minister of Justice and the Public Defender emphasized the mutual cooperation over the years and expressed their readiness to continue close coordination between the Ministry of Justice and the Public Defender’s Office.
The meeting was attended by the Deputies of the Public Defender and Deputies of the Minister of Justice.