Sərhəddə Ukrayna ombudsmanına maneə yaradılması ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Ukrayna Ombudsmanı Lüdmila Denisovanın 26 oktyabr 2021-ci il tarixində Gürcüstana girişinə mane olmasından dərin narahatdır.
Lüdmila Denisovanın sözlərinə görə, Gürcüstanın dövlət sərhədini keçmək üçün Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinin nümayəndəsinə onun şəxsiyyəti və səfərinin məqsədi barədə ətraflı məlumat verilib, həmçinin diplomatik səyahət sənədi təqdim edilib. Buna baxmayaraq, o, sərhəddə 40 dəqiqəyə yaxın gecikib və bunun səbəbi açıqlanmayıb. Gürcüstanda buna yalnız sərhədçilər yuxarıdakıların razılığını aldıqdan sonra icazə verilib. Ukrayna ombudsmanı hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşlarının qeyri-dost və kinli münasibətinə də işarə edir. Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi həmkarının, hüquq müdafiəçisi və dost ölkənin yüksək rütbəli məmurunun Gürcüstana daxil olmasına maneənin yaradılmasından dərin narahatdır. Belə faktlar demokratik dövlətdə qətiyyən yolverilməzdir və ölkənin reputasiyasına xələl gətirir.
Mətbuatda həmçinin bir sıra əcnəbilərin, o cümlədən Ukrayna Respublikasının vətəndaşı, jurnalist Dmitri Qordonun və həmin ölkənin vətəndaşı Mixail Saakaşvilinin vəkilinin Gürcüstana daxil olmaqdan imtina etməsi barədə məlumatlar yayılıb. Onların hər ikisi bunun səbəblərinin onlara izah edilmədiyini bildirir. Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi öz səlahiyyətləri çərçivəsində qeyd olunan halları öyrənməyi və cavab verməyi planlaşdırır.

Public Defender’s Statement on Obstacle Created for Ukrainian Ombudsman at Border
The Public Defender of Georgia is deeply concerned about the obstruction of the entry of Ukrainian Ombudsman Liudmyla Denisova to Georgia on October 26, 2021.
According to Liudmyla Denisova, when crossing the state border of Georgia, she provided detailed information about her identity and purpose of her trip, as well as a diplomatic travel document, to the representative of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. Despite this, she was delayed at the border for about 40 minutes, without being informed of the reason of delay. She was let in Georgia only after border guards obtained consent from their superiors. The Ombudsman of Ukraine also points to an unfriendly and cynical attitude by the law enforcement officials. The Public Defender of Georgia is deeply concerned about the creation of an obstacle for her counterpart, human rights activist and high-ranking official of a friendly country while entering Georgia. Such facts are categorically unacceptable in a democratic state and damage the country's reputation.
The media also reported on the refusal of a number of foreigners, including a citizen of the Republic of Ukraine, journalist Dmitry Gordon, and the lawyer of Mikheil Saakashvili, who is also a citizen of Ukraine, to enter Georgia. Both of them indicate that they were not provided with explainions about the reasons for the refusal. The Public Defender of Georgia plans to study and respond to the mentioned cases within the scope of her authority.