Xalq Müdafiəçisinin Vivamed Klinikasında Məhbusun Ölümü ilə bağlı Bəyanatı
Kütləvi informasiya vasitələri “Viva Med” klinikasında məhbuslardan birinin ölüm xəbərini yayıblar. İctimai maraq yüksək olduğundan nəzərinizə çatdırırıq ki, artıq Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən məlumatların alınması üçün aidiyyəti məsul qurumlara müraciət edilib və qanunla ona verilmiş səlahiyyətlər çərçivəsində cavab verilir.
Həmçinin, şəxsi heyətə məlum olduğu kimi, məhbusun ailə üzvləri penitensiar xidmətin onlara məhbusun poliklinikaya yerləşdirilməsi barədə məlumatı gec verdiyini bildirir. Bu məsələni Xalq Müdafiəçisi Aparatı da araşdıracaq.
Bundan əlavə, ictimaiyyətin nəzərinə çatdırırıq ki, əvvəllər Xalq Müdafiəçisi məhkumların və onların ailə üzvlərinin müraciətlərini vaxtaşırı öyrənərək, alınan cavab və əldə olunan nəticələr barədə müraciət edənləri məlumatlandırırdı.

Public Defender's Statement on Prisoner’s Death at VivaMedi Clinic
The media has reported on the death of a prisoner at the VivaMedi clinic. Due to high public interest, we would like to inform you that the Public Defender's Office has already applied to the relevant responsible agencies to request information and is responding to the case within the framework of the powers granted to it by law.
As is known to the Office, the prisoner's family members indicate that the Penitentiary Service informed them of the prisoner's hospitalization with a delay. The Public Defender's Office will study this issue as well.
In addition, we would like to inform the public that in the past, the Public Defender had been periodically studying the applications of the prisoner and his family members and had been informing the applicants about the response taken and the results achieved.