Xalq Müdafiəçisinin Elene Xoştariyanın saxlanması və iddia edilən pis rəftarla bağlı bəyanatı
Xalq Müdafiəçisi Elene Xoştariyanın həbsi və onun polis bölməsində, habelə müvəqqəti saxlama təcridxanasında guya pis rəftar edilməsi ilə bağlı ictimaiyyətə yayılmış məlumata səslənir və qeyd edir ki, hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən tam müayinə zamanı eyni vaxtda bu cür şəxsə müraciət edilməməlidir insana qarşı ləyaqəti alçaldan və alçaldıcı rəftara səbəb olur.
Həmçinin, Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinin Müvəqqəti Saxlama Təcridxanalarının Daxili Qaydalarının 5-ci maddəsində qeyd olunur ki, şəxsi axtarış zamanı axtarış aparılan şəxsin tam soyunmasına icazə verilmir. Qadınlara qarşı bu cür rəftar xüsusilə diqqətəlayiqdir.
Onu da qeyd edək ki, martın 29-da istintaq təcridxanasında Elene Xoştariya idarənin nümayəndəsi ilə görüşdən imtina edib. Xalq müdafiəçisinin nümayəndəsi hətta təcridxanadan çıxandan sonra da Elene Xoştariya ilə əlaqə saxlayıb və o, yenidən idarə ilə əməkdaşlıqdan imtina edib.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı işi öz təşəbbüsü ilə araşdıracaq və əlavə cavab almaq üçün bütün aidiyyatı qurumlarla əlaqə saxlayacaq.

Public Defender's Statement on Detention and Alleged Ill-ttreatment of Elene Khoshtaria
The Public Defender echoes the publicly disseminated information regarding the detention of Elene Khoshtaria and her alleged ill-treatment in the police station, as well as in the temporary detention center, and notes that during the full search by law enforcement officers, a person should not be required to undress all parts of the body simultaneously - such a practice is humiliating and degrading treatment of a person.
In addition, Article 5 of the Internal Regulations of the Temporary Detention Centers of the Ministry of Internal Affairs of Georgia stipulates that during a personal search, it is not permissible to completely undress the person being searched. Such treatment of women is particularly noteworthy.
It should also be noted that on March 29, while in the pre-trial detention center, Elene Khoshtaria refused to meet with a representative of the Office. The Public Defender's representative contacted Elene Khoshtaria after her release as well, but she again refused to cooperate with the Office.
The Public Defender's Office will study the case on its own initiative and will contact all the relevant agencies for further action.