Hüquq müdafiəçilərinə qarşı son hücumlar faktları ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi son vaxtlar vətəndaşlara, o cümlədən hüquq müdafiəçilərinə qarşı hücumlar faktlarına səslənir. Bu gün, iyunun 11-də vətəndaş fəal Zuka Berdzenişviliyə fiziki hücum edilməsi ilə bağlı məlumat yayılıb.[1]
Vətəndaşlara qarşı fiziki qisas faktları, xüsusən də hücumun səbəbi peşə fəaliyyəti və/yaxud ifadə edilmiş rəylə bağlı olduğu halda, narahatlıq doğurur. Hər bir zorakılıq hadisəsinə dövlət tərəfindən sərt və layiqli cavab vermək lazımdır ki, belə hallar kütləvi şəkildə təşkil olunmuş təqib və zorakılıq halına düşməsin, cəmiyyətdə bu cür hərəkətlər təşviq edilməsin.
Xalq Müdafiəçisi onu da vurğulayır ki, siyasətçilərin mülki sektora və hüquq müdafiəçilərinə qarşı böhtan xarakterli bəyanatları onlar üçün daha da qorxuducu mühit yaradır və ölkədəki mövcud konteksti nəzərə alsaq, onlara qarşı zorakılığı təşviq edən əsaslı təhdidləri ehtiva edir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi istintaq orqanlarını vətəndaşlara fiziki hücum faktlarına dərhal reaksiya verməyə və görülən tədbirlər barədə ictimaiyyəti məlumatlandırmağa çağırır.

The Public Defender of Georgia echoes the recent attacks against citizens, including human rights defenders. Today, on June 11, information was spread about the assault on civil activist Zuka Berdzenishvili.
The facts of physical retaliation against citizens are alarming, especially if the reason for the attack is related to professional activity and/or expressed opinion. It is necessary for the State to give a strict and appropriate response to each violent incident, so that such cases do not take the form of mass organized persecution and violence, and are not incited in the society.
The Public Defender also emphasizes that the defamatory statements made by politicians against the civil sector and human rights defenders create an even more intimidating environment for them and, considering the current context in the country, contain substantial threats of inciting violence against them.
The Public Defender of Georgia calls on the investigative bodies to respond immediately to the assaults on citizens and to inform the public about the measures taken.