Bichvinti-nin keçmiş dövlət bağ evinin Rusiyaya təhvil verilməsi ilə bağlı Xalq Müdafiəçisinin bəyanatı
Bu gün, 2023-cü il dekabrın 27-də səhər saatlarında işğal olunmuş Abxaziya parlamenti keçmiş dövlət Bişvinti bağ evi haqqında müqaviləni ratifikasiya edib, ona əsasən bağ evi Rusiya Federasiyasına təhvil verilib.
Abxaziyanın de-fakto parlamentinin sözügedən qərarı Gürcüstan dövlətinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün kobud şəkildə pozulmasıdır və Gürcüstan Konstitusiyasına ziddir. Gürcüstanın yurisdiksiyası Gürcüstanın ərazisi kimi Abxaziyaya qədər uzanır. Müvafiq olaraq, Abxaziya Muxtar Respublikasında dövlətə məxsus daşınmaz əmlakın sərəncamı yalnız Gürcüstan qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada, Gürcüstanın “Dövlət əmlakı haqqında” Qanununda müəyyən edilmiş qaydada həyata keçirilməlidir.
Gürcüstanın dövlət suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş yuxarıda qeyd olunan iş Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərində həyata keçirilən çoxsaylı və genişmiqyaslı milli qanunvericiliyin, o cümlədən Gürcüstan Konstitusiyasına zidd təcrübənin növbəti bariz təzahürüdür. Rusiya Federasiyası məsuliyyət daşıyır.
Gürcüstan ərazilərinin işğalı, daim gündəmdə olan sürünən işğalla bağlı çağırışlar və insan hüquqlarına zidd əməllər fonunda Rusiya Federasiyasının Gürcüstanın dövlət əmlakını mənimsəmək cəhdi xüsusilə narahatedicidir.

Public Defender’s Statement on Transfer of Former State Cottage of Bichvinta to Russia
The ratification of a resolution relating to the former state cottage of Bichvinta by the so-called parliament of occupied Abkhazia today, December 27, 2023, at dawn, according to which the cottage was handed over to the Russian Federation, is disturbing.
The said decision of the de facto parliament of Abkhazia is a gross violation of the sovereignty and territorial integrity of the state of Georgia and contradicts the Constitution of Georgia. Georgia's jurisdiction extends to Abkhazia, as a territory of Georgia. Accordingly, the state-owned real estate in the Autonomous Republic of Abkhazia should be managed only in the manner established by the legislation of Georgia, as defined in the Law of Georgia on State Property.
The above-mentioned case directed against the state sovereignty and territorial integrity of Georgia is another clear manifestation of the numerous and large-scale practices against the national legislation, including the Constitution of Georgia, which are implemented in the occupied territories of Georgia and for which the Russian Federation bears responsibility.
Against the background of the occupation of Georgian territories, the challenges related to the creeping occupation that is constantly on the agenda and practices against human rights, another attempt by the Russian Federation to misappropriate the state property of Georgia is particularly alarming.