Xalq Müdafiəçisi televiziya şirkəti “Pirveli” kameramanın ölümünə cavab verdi
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Nino Lomjaria, Lekso Laşkarava'nın ölümü ilə əlaqədar kədərləndiyini bildirir və mərhumun ailəsinə başsağlığı verir.
Xalq Müdafiəçisi televiziya şirkəti “Pirveli” operatorun ölümündə siyasətçiləri və hüquq-mühafizə orqanlarını günahlandırır. “Bu zorakı qruplar illərdir, xüsusən də son vaxtlar çoxsaylı kütləvi toplantılarda da daxil olmaqla açıq şəkildə zorakılıq tətbiq etməklə hədələyirdilər. Açıq şəkildə fərqli insanlara qarşı zorakılığa çağırırdılar. Müvafiq olaraq, dövlətdə bu zorakı qrupların yaxşı təşkil edildiyi barədə bütün şərtlər və tam məlumatlar var idi. Buna baxmayaraq heç bir profilaktik tədbir görülmədi.
Əlbətdə ki, hamımız ekspertizanın nəticələrini vaxtında görmək istəyirik, amma gördüklərimiz mərhuma və ailə üzvlərinə qarşı insanlıqdan kənar münasibət və hörmətsizlik idi. Bütün bunları daha insani bir şəkildə reallaşdırmaq mümkün idi.
"Mən, həqiqətən, Leksonun ölümünün səbəbini bilmirəm və heç bir ilkin nəticə çıxara bilmərəm, amma mənim üçün bu adam məhz bu mitinqin və sistemin təşkilatçıları tərəfindən qurban olub və öldürülübdür, çünki onu o gün ölümə tərk etdilər, möcüzəvi şəkildə sağ qaldı və sonra öldü "dedi. Xalq Müdafiəçisi Məclis qarşısında keçirilən mitinqdə olduğunda dedi.

Public Defender Responds to Death of TV Pirveli Cameraman
Public Defender of Georgia Nino Lomjaria expresses her grief over the death of Lekso Lashkarava and offers her sympathy to the family of the deceased.
The Public Defender raises the responsibility of politicians and law enforcement agencies for the death of the cameraman. "These violent groups have been openly threatening to commit violence, including at numerous public gatherings, for years, especially recently. They have been openly calling their supporters to commit violence against different people. Consequently, the State had all the preconditions and full information that these violent groups were well organized. Nevertheless, no preventive measures have been taken.
Of course, we all want to see the results of the autopsy in time, but what we saw today was inhuman treatment and disrespect towards the deceased and his family members. It was possible to make it all happen more humanely.
I am not really aware of the cause of Lekso's death and I cannot make any preliminary conclusions, but for me this person was doomed and killed by the system and organizers of the rally, as he was doomed to death that day, miraculously survived and then died," the Public Defender said at the rally in front of he Parliament.