Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının Gender Departamentinin əməkdaşları Samtsxe-Cavaxeti bölgəsində məlumatlandırma görüşləri keçiriblər
2025-ci ilin iyun ayında Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının Gender şöbəsinin əməkdaşları Sofio Rusetski, Qvantsa Xaratişvili və Nino Yakobidze Xalq Müdafiəçisi Aparatının Regional Departamentinin nümayəndəsi Andranik Bagdasariani ilə birlikdə Samxeti şəhəri bələdiyyələrinin nümayəndələri (Şəhər Halltsk) və həmçinin kənd yerlərində yaşayan qadınlarla görüşlər keçirmişlər.
Görüşlərdə Xalq Müdafiəçisi Aparatının nümayəndələri Gender şöbəsinin fəaliyyətindən danışıb, ölkədə qadın hüquqları ilə bağlı mövcud vəziyyət müzakirə edilib, rayonda əldə olunan nailiyyətlər və qarşıda duran vəzifələr barədə yerli icra hakimiyyəti nümayəndələri və kənd yerlərində yaşayan qadınların fikirləri dinlənilib.
Görüşlər zamanı daxil olan məlumata görə, Samtsxe-Cavaxetiyanın bir sıra bələdiyyələrində qadınların rolu ilə bağlı stereotipik baxışlar səbəbindən qadınların qərar qəbuletmə proseslərində iştirakı hələ də problemlidir. Həmçinin, kənd yerlərində yaşayan qadınların əksəriyyətinin xüsusi narahatçılığı nəqliyyata çıxışdır ki, bu da onların iqtisadi iştirakını və əsas xidmətlərə çıxışını çətinləşdirir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının Gender Departamenti qadın hüquqları mövzusunda bölgələrdə görüşlərini davam etdirir.

Employees of Gender Department of Public Defender's Office Hold Information Meetings in Samtskhe-Javakheti region
In June 2025, employees of the Gender Department of the Public Defender's Office of Georgia, Sopio Rusetski, Gvantsa Kharatishvili and Nino Iakobidze, together with representative of the Regional Department of the Public Defender's Office, Andranik Baghdasaryan, held meetings with representatives of the municipalities (City Hall/City Council) of Samtskhe-Javakheti, as well as with women living in rural areas.
During the meetings, representatives of the Public Defender's Office spoke about the activities of the Gender Department, discussed the situation of women's rights in the country, and heard from local government representatives and women living in rural areas about the achievements and challenges in the region.
According to information received during the meetings, women's participation in decision-making processes is still problematic in a number of municipalities of Samtskhe-Javakheti due to stereotypical views regarding the role of women. In addition, a particular concern of most women living in rural areas is access to transport, which complicates their economic participation and access to basic services.
The Gender Department of the Public Defender's Office of Georgia continues to hold meetings in the regions on the topic of women's rights.