Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi sizi Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edir
Bu gün Gürcüstanın ən mühüm dünyəvi və dövlət bayramı olan Müstəqillik Günüdür. Bu günü öz fədakarlığı ilə reallaşdıran hər kəsi təbrik edir və təşəkkür edirəm!
1918-ci il Gürcüstanın Müstəqillik Aktında deyilirdi ki, “Gürcüstanın ilhaq edildiyi gündən gürcü vətənpərvərlərinin arzusu azad və müstəqil Gürcüstan idi”. Bu məqsədə çatdıqdan sonra təəssüf ki, bir neçə ildən sonra Gürcüstanın yenidən işğalı həyata keçirildi və yalnız 1991-ci ildə müstəqilliyini bərpa etmək mümkün oldu.
İnsan hüquqlarının müdafiəsi və qanunun aliliyi Birinci Gürcüstan Respublikasının fundamental dəyəri idi. 26 may 1918-ci il tarixli Gürcüstanın Müstəqillik Aktında belə deyilir
“Gürcüstan Demokratik Respublikası milliyyətindən, dinindən, cinsindən və sosial vəziyyətindən asılı olmayaraq öz torpaqlarında və sularında hər bir vətəndaşın siyasi və mülki hüquqlarına təminat verir”.
Bu fundamental dövlət məqsəd və öhdəliyinin yerinə yetirilməsinə Gürcüstanın Gürcüstandakı Xalq Müdafiəçisi İnstitutu nəzarət edir.

Today is Georgia's Independence Day, the most important secular and national holiday. I congratulate and thank everyone who made it possible to celebrate this day with their self-sacrifice!
The Independence Act of 1918 stated that "From the day of the annexation of Georgia, the dream of Georgian patriots has been a free and independent Georgia." In a few years after achieving this goal, unfortunately, Georgia was occupied again and only in 1991 it became possible to regain independence.
The protection of human rights and the rule of law were fundamental values of the First Republic of Georgia. The Act of Independence of May 26, 1918 declared:
"The Democratic Republic of Georgia guarantees the political and civil rights of every citizen, on its land and water, regardless of nationality, religion, sex and social status."
The Public Defender’s institution supervises the fulfillment of these very fundamental state goal and obligation.