Gürcüstan Parlamentinin Xalq Müdafiəçisinin 2023-cü il parlament hesabatı ilə bağlı qərarı
2024-cü il iyunun 27-də Gürcüstan parlamenti Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin məruzəsi ilə bağlı “2023-cü ildə Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin vəziyyəti haqqında” qərar qəbul edib. Qətnamə ilə Gürcüstan parlamenti 2023-cü il Xalq Müdafiəçisinin parlament hesabatında verilmiş fərdi tövsiyələri yerinə yetirmək üçün dövlət qurumlarına göstəriş verib.
Xalq müdafiəçisi parlamentin 2023-cü il hesabatında dövlət qurumlarına, muxtar respublika və bələdiyyə orqanlarına, eləcə də vəzifəli şəxslərə 301 tövsiyə verib. Gürcüstan parlamenti qeyd olunan tövsiyələrin təxminən 74,42%-ni bölüşüb (onların təxminən 12%-i qismən bölüşdürülüb). Qalan tövsiyyələr isə Milli Məclisin qərarında öz əksini tapmayıb və ya onlara əsaslı dəyişikliklərin edilməsi əsasında bölüşdürülməsi nəzərdə tutulmayıb.[1]
Gürcüstan Parlamenti qərarla Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinin yerinə yetirilməsini təmin etmək üçün 270 tapşırıq verib. Qeyd edək ki, Milli Məclis tərəfindən verilən bəzi tapşırıqlar Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinin ruhuna uyğun gəlmir. Tərkibində edilən əsaslı dəyişikliklərə görə və Xalq Müdafiəçisinin aparatının qiymətləndirməsinə görə, o, Xalq Müdafiəçisinin tövsiyəsi əsasında verilən tapşırıq deyil. Bundan əlavə, bəzi tapşırıqlar təkrarlanıb və iki dəfə qətnamədə təqdim olunub (təkrarlanan tapşırıqlar) və s. Müfəssəl təhlil və Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinin bölüşdürülmə dərəcəsi ilə bağlı məlumatlar xüsusi hesabatda - Parlamentin bu qərarının icrası ilə bağlı nəzərdə tutulan müddət bitdikdən sonra Xalq Müdafiəçisi Aparatı tərəfindən hazırlanacaq xüsusi hesabatda öz əksini tapacaq. Qurumlara tapşırığı yerinə yetirmək üçün, yəni 2025-ci ilin martından sonrakı dövrdə verilmişdir.
Təəssüf ki, əvvəlki illərlə müqayisədə Milli Məclisin qətnamədə əks etdirmədiyi tövsiyələrin sayı artıb. O cümlədən, 2023-cü il qətnaməsində Milli Məclisdə Xalq Müdafiəçisinin illik hesabatında 23 tövsiyə əksini tapmayıb, bu göstərici 2022-ci ildə də 23 tövsiyə olub, 2024-cü il qətnaməsində isə Milli Məclisdə 44 tövsiyə əksini tapmayıb. Xalq Müdafiəçisinin 2023-cü il parlament hesabatı. Qeyd olunan tövsiyələrin siyahısı əlavə şəklində bu bəyanata əlavə olunur.
Qeyd edək ki, bu mərhələyə qədər Milli Məclisin 2023-cü il qətnaməsi ilə verilən tapşırıqların yerinə yetirilməsi ilə bağlı rəyin müzakirə olunmalı və işlənib hazırlanmalı olduğu Milli Məclisdə İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi və Mülki İnteqrasiya Komitəsinin iclası keçirilməmişdi.[2]
Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan parlamentini onun verdiyi məcburi tapşırıqların icrasına nəzarət prosesində parlament nəzarəti mexanizmlərini gücləndirməyə çağırır. Digər tərəfdən o, parlamentin verdiyi tapşırıqların tam yerinə yetirilməsi üçün dövlət qurumları ilə bütün formatlarda əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirir.
[1] Dövlət qurumları ilə əlaqə və onlardan daxil olan məlumatların təhlili nəticəsində Tövsiyələrin bölüşdürülmə dərəcəsini Xalq Müdafiəçisi Aparatı bir qədər dəqiqləşdirə bilər. Dəqiqləşdirilmiş məlumatlar Milli Məclisin 27 iyun 2024-cü il tarixli N4332-XIVms-Xmp qərarının icrası ilə bağlı ictimai müdafiəçinin xüsusi məruzəsində öz əksini tapıb.
[2] Sözügedən öhdəlik Milli Məclisin Reqlamentinin 163-cü maddəsinin ikinci bəndinə və Əsasnamənin 6-cı maddəsinin 4-cü bəndinə əsasən İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi və Mülki İnteqrasiya Komitəsi tərəfindən müəyyən edilib. Parlamentin qəbul etdiyi qərarların icrası ilə bağlı komitənin son rəyi ilə parlamentin saytında tanış olmaq olar. Səhifə yalnız 2019-cu ilin qətnaməsi üçün axtarılır. bax. < https://info.parliament.ge/#law-drafting/20671 > [12.09.2024]

Resolution of Parliament of Georgia regarding Public Defender’s 2023 Parliamentary Report
On June 27, 2024, the Parliament of Georgia adopted a resolution relating to the Public Defender’s 2023 Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia. With the resolution, the Parliament of Georgia instructed state agencies to implement the recommendations issued in the Public Defender's 2023 parliamentary report.
In the 2023 parliamentary report, the Public Defender made 301 recommendations to the state agencies, autonomous republic and municipal bodies, as well as officials. The Parliament of Georgia reflected approximately 74.42% of the mentioned recommendations in its resolution (about 12% of them were partially reflected). The rest of the recommendations were not reflected in the resolution or are not considered to be reflected on the grounds that substantial changes were made in them.[1]
In the resolution, the Parliament of Georgia issued 270 tasks to ensure the implementation of the Public Defender's recommendations. It should be noted that part of the tasks issued by the Parliament miss the spirit of the recommendations of the Public Defender, due to the essential changes made in their wording, and thus the Public Defender’s Office considers that they do not represent tasks based on the recommendation of the Public Defender. In addition, some tasks were repeated and presented twice in the resolution (duplicated tasks), etc. Detailed analysis and data on the rate of reflecting the Public Defender's recommendations will be reflected in a special report - on the implementation of the mentioned resolution of the Parliament, which will be prepared by the Office after the expiration of the deadline given to the agencies to fulfill the tasks, namely, after March 2025.
Unfortunately, compared to previous years, the number of recommendations that the Parliament did not reflect in the resolution has increased. In particular, in the resolution of 2023, the Parliament did not reflect 23 recommendations included in the Public Defender’s annual report, this indicator was 23 recommendations in 2022 as well, while in the resolution of 2024, the Parliament did not reflect 44 recommendations of the 2023 parliamentary report of the Public Defender. The list of the mentioned recommendations is attached to this statement in the form of an appendix.
It should be noted that until this stage, the Human Rights and Civil Integration Committee has not held a meeting in the Parliament, where the fulfillment of the tasks issued in the 2023 resolution of the Parliament was to be discussed and the relevant conclusion was to be developed.[2]
The Public Defender calls on the Parliament of Georgia to strengthen the parliamentary oversight mechanisms in the process of monitoring the implementation of mandatory tasks issued by him, and in turn expresses readiness to cooperate with state agencies in all formats for the proper fulfilment of the tasks issued by the Parliament.
[1] The rate of reflecting the recommendations can be slightly clarified by the Public Defender’s Office as a result of the communication with the state agencies and the analysis of the information received from them. The clarified data will be reflected in the special report of the Public Defender on the implementation of the resolution N4332-XIVms-Xmp of the Parliament of June 27, 2024
[2] The said obligation has been determined by the Human Rights and Civil Integration Committee under the second paragraph of Article 163 of the Parliament's Rules of Procedures and Article 6, Paragraph 4 of its provisions. The latest conclusion of the Committee on the implementation of the resolutions adopted by the Parliament is available on the website of the Parliament. Only information regarding the resolution of 2019 can be found. See < https://info.parliament.ge/#law-drafting/20671 > [12.09.2024]